Робота

Яку digital-спеціальність освоїти, щоб добре заробляти

Професія

Якщо ви розумієте, що ваша професія застаріває, варто освоїти нову. Таку, яка забезпечить постійну затребуваність і зростання зарплати. Наприклад, одну з цих.

На початку року банки анонсували масштабні скорочення персоналу через автоматизацію. Операціоністів, касирів, кур’єрів і навіть юристів замінюють роботами. Тому кожному варто серйозно подумати, наскільки надійна нинішня професія.

Крім ринку праці, технології змінюють і нашу дійсність: з’являються розумні побутові предмети, нові платформи для реклами, наприклад пристрої віртуальної і доповненої реальності.

Сфера, в якій потреба у фахівцях не тільки не скорочується, але і росте, — це digital. Часто під digital розуміють сферу інтернет-маркетингу, що невірно. Інтернет — це лише один з цифрових каналів розповсюдження продуктів та надання послуг. Також каналами є: цифрове телебачення, інтерактивні екрани для зовнішньої реклами, смартфони, планшети та інші гаджети.

Digital — це створення додатків, специфічного контенту і сервісів для користувачів кожного з цих каналів.

Наприклад, якщо ви розміщуєте рекламу в газеті — це маркетинг. Коли ви придумуєте контент для розумного годинника — це digital.

Чому вам варто освоїти digital-спеціальність:

  • Це відкриє перед вами кар’єрні перспективи в сфері, яка розвивається і росте.
  • У вас буде досить творча робота: співробітники в digital не офісні клерки, а творці продуктів.
  • Ваша зарплата буде постійно зростати, якщо ви станете цінним фахівцем.

Отже, ким ви можете стати digital?

Data scientist

Зарплата: 1 тис – 3 тис тисяч доларів на місяць.

Data scientist — гібрид аналітика і програміста. Сьогодні компанії отримують і обробляють величезну кількість інформації. Дані необхідно збирати, інтерпретувати і використовувати для прийняття бізнес-рішень. Big data, або великі масиви даних, допомагають компаніям розвиватися, тому професія зараз на піку популярності.

Молодий спеціаліст, який орієнтується в математичних алгоритмах, знає Python або R, відразу після випуску з вузу може претендувати на зарплату в 1.5-1.7 тисяч доларів. Якщо він пройшов школу даних «Яндекса» — плюс 400 доларів.

Data scientist повинен знати, як вирішувати завдання за допомогою математичної статистики і машинного навчання, представляти роботу складних алгоритмів аналітики і маркетингу.

Особливо раді роботодавці фахівцям, які вміють представляти отримані дані у вигляді моделей — асоціативних правил, кластерів або математичних функцій.

Frontend-розробник

Зарплата: 2-3 тисяч доларів на місяць.

Сьогодні майже кожен може написати своє застосування і викласти його у відкритий доступ. Незважаючи на це, ринку потрібні професійні розробники, що підтверджують і рекрутери.

Frontend (зовнішній інтерфейс) — це все, що бачить користувач: сторінки, меню, форми реєстрації на сайті або в додатку.

Frontend-розробник відповідає за те, щоб вони виглядали красиво: проектує і верстає сторінки (або ставить завдання верстальщику), розробляє сервіси, тестує їх (наприклад, як вони виглядають на смартфоні десктопі або в різних браузерах).

Для цього йому необхідно знати мову розмітки HTML, CSS і мову програмування JavaScript. Не завадить англійська на рівні читання технічної документації. Також роботодавці чекають від фахівців знання системи контролю версій GIT, розуміння принципів функціонування мережі Інтернет та протоколу HTTP, подання даних і тестування в JavaScript.

За frontend-розробників великих проектів або програм роботодавці буквально б’ються. У фахівця, швидше за все, буде кілька пропозицій, і компанії постараються перебити чуже. Часто виграють не гроші, а привабливий проект.

Backend-розробник

Зарплата: 3-5 тисяч доларів на місяць.

Backend-програміст займається серверною частиною проектів та інтегрує їх з версткою і зовнішніми системами. За словами самих фахівців, професійне зростання необмежене: чим більше реалізованих проектів, тим більше попит на розробника.

Ключові знання та навички backend-розробника: все ті ж HTML, CSS, JS (щоб розуміти основи роботи фронтенду), знайомство з UNIX-подібними операційними системами, робота з мовою програмування PHP та його фреймворками, системою управління базами даних MySQL, системою керування версіями VCS.

UX-спеціаліст

Зарплата: 2-3 тисяч доларів на місяць.

Юзабіліті-фахівці — вихідці з веб-дизайну. Їх завдання — створити красивий і функціональний інтерфейс з урахуванням особливостей інтерфейсу взаємодії. Найчастіше таким профі доводиться також займатися аналітикою, проектувати взаємодію з користувачами і створювати структурні схеми сторінок (wireframes).

Від вимог залежить і рівень зарплати. Як правило, верхньої межі заробітку у даних фахівців практично немає.

UX-фахівців сьогодні на ринку вкрай мало, тому і вимоги до навичок і знань кожна компанія встановлює свої. Найчастіше роботодавців цікавлять фахівці з портфоліо, знанням методології проектування, які володіють програмами прототипування (знання Axure, InVision буде плюсом). Також багатьом компаніям важливо, щоб UX-фахівець добре знав англійську мову.

Фахівець з programmatic-реклами

Зарплата: 2-2.5 тисяч доларів на місяць.

Programmatic — це автоматизована система закупівель реклами в інтернеті. Закупівлі відбуваються в реальному часі у форматі аукціону: рекламодавці призначають ціну за показ рекламного оголошення потрібного користувачеві. Магія цієї технології в тому, що в той момент, поки у користувача загружається сторінка сайту, за право показу йому реклами можуть боротися відразу кілька компаній.

Фахівець з programmatic-реклами займається створенням і налаштуванням рекламних кампаній: підбирає цільову аудиторію, формує оголошення, аналізує ефективність розміщень.

Programmatic-реклама в Україні з’явилася менше п’яти років тому. Тоді створювалися платформи, сьогодні ж потрібні професіонали, які вміють з ними працювати.

Programmatic-спеціаліст — одна з найбільш затребуваних спеціальностей на ринку digital-реклами. Пов’язано це і з багаторазовим зростанням сегменту, і з браком фахівців.

Професійного навчання programmatic-закупівель практично немає. Найчастіше «программатиков» роботодавець вирощує всередині компанії і потім нікуди не відпускає. Скоріше погодиться підвищити зарплату або скоригувати робочий графік. Це перспективний напрямок для початку кар’єри.

Молодий спеціаліст зможе швидко знайти роботу в programmatic-закупівлі і вже через 1-1,5 року буде претендувати на оклад, порівнянний з тими, до яких співробітники рекламних агентств на інших позиціях ростуть 5-6 років.

Programmatic знаходиться на стику математики і медійних рішень, тому професія підійде різним типам людей. Обрати таку професію також можуть молоді люди з вищою математичною освітою та аналітичними навичками. Як правило, на посаду спеціаліста з programmatic-реклами претендує колишній медіапланер або аккаунт-менеджер.