Наука

Вчені склали карту зон проживання ще невідомих науці істот

Земля

Карти зазвичай існують з метою дати людям поняття про вже відомих ландшафтах. Однак під час кризи карти незвіданого можуть бути настільки ж життєво важливим ресурсом. Ця ідея лягла в основу нової наукової спроби нанести на карту всі місця на Землі, де, швидше за все, живуть ще невідкриті види.

На тлі світової кризи біорізноманіття, коли ми втрачаємо відомі і нібито навіть невідомі види з загрозливою швидкістю, така «спекулятивна картографія» може виявитися мало не найкращим і єдиним шансом задокументувати, класифікувати і, можливо, врятувати тварин, перш ніж вони назавжди зникнуть з лиця землі.

Читайте також:  М'ясоїди частіше страждають від діабету, хвороб серця та інших хронічних захворювань

«За найскромнішими оцінками, на даний момент науці відомо тільки 13-18% всіх живих істот Землі», — пояснюють дослідники з Єльського університету в новій роботі. “Без включення в процес прийняття рішень щодо збереження і міжнародних зобов’язань ще невідкриті види і їх функції в світовому середовищі можуть бути назавжди втрачені”.

Щоб вирішити цю проблему, екологи Маріо Моура і Вальтер Джетц створили модель, що позначає передбачувані ареали проживання невідомих видів наземних хребетних тварин. Карта була складена на основі біологічних, екологічних та соціологічних факторів, пов’язаних з більш ніж 32000 наземних хребетних, вже відомих біологам.

“Шанси бути виявленими і описаними на ранньому етапі у різних видів неоднакові”, – пояснює Моура. Наприклад, у великих тварин з широким географічним ареалом навряд чи буде багато родичів, про які ми ще не знаємо. Навпаки, дрібні тварини, що населяють крихітні або просто недоступні тріщини в ландшафті, можуть обчислюватися сотнями видів, успішно уникаючи уваги вчених всі ці роки.

Читайте також:  Вчені зможуть знайти ознаки життя на екзопланетах вже через 5-10 років

Згідно з моделлю дослідників, яка, як визнає команда, поки що є не зовсім точною, земноводні і рептилії вивчені найгірше і серед них нових видів швидше за все буде більшість.

Очікується, що в Бразилії, Індонезії, Мадагаскарі і Колумбії буде мешкати чи не чверть всіх невідомих хребетних землі, і в два рази більше – у вологих широколистяних тропічних лісах.

Проте, ми зможемо виявити їх тільки за умови, що прискоримо наш пошук — і не тільки хребетних, а й рослин, морських і безхребетних видів, над картами проживання яких також працюють вчені. Багато дослідників кажуть, що так зване 6-е масове вимирання вже настало, і ми не зможемо допомогти цим тваринам, якщо вони вимруть перш, ніж ми їх відшукаємо.