Натхнення

Що потрібно, щоб стати крутим блогером

Ведення блогу

Все про те, як вести блог, з чого почати і через які граблі переступити.

Надія Поминова

Контент-маркетолог. Знає все про корпоративні блоги і те, як перетворювати читачів у клієнтів. Веде власний блог Do it inbound.

Коли варто завести блог?

Отже, вам в голову прийшла ідея завести блог. Треба кудись виливати свої думки, а психоаналітики обходяться занадто дорого. Або ви хочете просувати свою компанію або себе як фахівця в якійсь області.

Якщо думка завести блог тільки-тільки наклюнулась, зробіть ось що:

  1. Подивіться лекції Роберта Сапольскі, професора Стенфордського університету, біології поведінки людини. Їх перевели і озвучили.
  2. Навчіться робити мишку, журавлика і рибку в техніці орігамі.
  3. Організуйте суботник у дворі свого будинку і облаштуйте красивий квітник.

Якщо після цього вам все ще здається, що вести блог — це цікаво, то можна спробувати.

Чим допоможе блог?

Подивіться на сотню своїх друзів у Facebook або «ВКонтакті». Скільки з них пишуть щось самі, а не роблять нескінченні репости? Скільки з цих друкарських публікують власні цікаві думки, а не «сьогодні прокинувся раніше, щоб встигнути на чергову коуч-сесію з особистої продуктивності»?

Висловлювати власні думки й чітко аргументувати їх — сильна перевага в світі перепостів та дакфейсів.

Люди, які володіють цією навичкою, виділяються серед інших. І блог — відмінний шанс привернути увагу аудиторії. Хороша новина в тому, що цього нескладно навчитися. Потрібно всього лише розбиратися в тому, про що пишете, і бути дисциплінованою людиною.

До чого треба бути готовим?

Найголовніше, що слід засвоїти: блог — це не весело. Блог — це обов’язок, який треба постійно виконувати, як похід до стоматолога.

І так само, як і похід до стоматолога, багато блогерів відкладають написання постів на один, два, три роки. Якщо не впевнені, що готові до рутинної роботи, краще не починайте.

Скільки часу йде на блог?

Багато. У мене на написання однієї статті займає від години до чотирьох. В минулому році я витратила на блозі Do it inbound (а у мене є і інші) 19 годин 19 хвилин. Це небагато, але ви подивіться, як безладно я його вела!

Час на ведення блогу

Як вести блог

Статті виходили навіть не кожен місяць. Мій блог — маркетинг самої себе. Витратити на нього час — значить інвестувати у власне просування.

На відміну від фондового ринку, в блозі однозначна залежність: чим більше інвестуєш, тим більше отримуєш.

Мій маленький секрет у тому, що інші блоги я не просто веду, але і отримую за це гроші. А ще можу на їх прикладі розповісти, як я їх веду, і це теж буде маркетинг самої себе. Тому не варто орієнтуватися на те, скільки часу я витрачаю саме на Do it inbound. Мій збалансований інвестиційний портфель: Do it inbound не єдиний актив.

Вам же раджу вкладати більше часу в блог і видавати статті регулярно. Зможете писати чотири рази на місяць — буде чудово, два — добре, один раз у два місяці — безглуздо.

Чи можна кинути блог?

Так. Якщо почали, але вже з перших місяців відчуваєте, що не йде, швидше собі в цьому зізнайтеся, киньте блог і живіть спокійно. Чесне слово, всім начхати!

В Мережі повно мемасіків, відео з енотиками, статей про спокушання, в’язання, російський реп. Ніхто не помітить, якщо ваш блог про квантові взаємодії елементарних частинок припинить своє існування.

Як вибрати тематику?

Бездарність не перешкода на шляху до створення популярного блогу.

На кожного блогера знайдеться причина, чому його читають, і читач. Хтось публікує на YouTube відео про те, як робити ремонт, хтось пише про своїх дітей, хтось навіть пише про своїх дітей цікаво.

Але подумайте про читачів: чому вони будуть читати ваш блог? Яка у них на це причина? Може бути, ви вмієте писати смішно, володієте даром оповідача, помічаєте забавні дрібниці в звичайних ситуаціях або добре розбираєтеся в якійсь темі і ваші знання допоможуть іншим людям?

Врахуйте: тема повинна подобатися вам самим, інакше ви довго не протягнете.

Що найголовніше для блогера?

Якщо хочете, щоб кількість читачів перевалило за нуль, дотримуйтеся одного найголовнішого правила.

Не виливайте в блозі потік свідомості. Структуруйте свої думки.

У цьому, до речі, відмінно допомагає книга «Майстерність презентації» Олексія Каптерева.

Сіли писати статтю, визначте проблему, яку потрібно вирішити. Що зміниться у ваших читачів після прочитання? Почніть свій текст з постановки проблеми і пояснення, чому це важливо, потім опишіть рішення.

Як зробити так, щоб вас читали?

У італійців є вислів: «Говори як їси». Це означає, що треба говорити просто, без витіюватості. Писати в блог треба так само.

Виняток, якщо ви вмієте писати витончено і тонко, як Тетяна Толстая або Людмила Улицька. Я не вмію і не хочу стрибнути вище голови. І знаєте що? Читачі хвалять!

Позбавляйтеся від дієприкметникових обертів, дуже складнопідрядних речень, пасивної застави. Замість «бронзовий кінь був подарований мною друзям на весілля» — «я подарував фігню».

Цьому вчать у книзі «Пиши, скорочуй», яку написали Максим Іляхов і Людмила Саричева (вона моя сестра-близнюк, між іншим).

Але мушу попередити: спочатку вміст, потім — форма. Не чекайте, що після прочитання «Пиши, скорочуй» ви будете видавати блискучі статті. Правильно побудовані фрази не замінять знання теми. І навпаки, якщо ви розбираєтеся в тому, про що пишете, але не завжди можете чітко висловити свої думки, читачі поставляться до цього лояльно.

Де черпати натхнення?

Якщо кілька перших місяців ви активно пишете, а потім розумієте, що перебрали вже всі теми і більше розповісти нема чого, тут є два варіанти:

  1. Або просто первісна ейфорія пройшла, і блог перетворився на рутину (це норма).
  2. Або вам і справді нічого написати (малоймовірно).

Щоб такого не відбувалося, важливо:

  1. Писати на близьку вам тему, яку ви занурені.
  2. Зрозуміти, що будь-яка думка може стати контентом.

Коли тема вам близька і вами улюблена, вона буде невичерпна для вас. Я пишу про контент і блогах, я постійно працюю з цим, спілкуюся з людьми на тему контенту, тому у мене постійно з’являються думки, про що можна написати.

Де брати ідеї для контенту?

У Facebook я підписана на кількох людей, які видають по 1-3 пости в день. У них багато читачів, багато коментарів. А секрет у тому, що вони пишуть.

Це не всім дається просто, до цього треба себе привчити. Поставте собі завдання писати абзац тексту щодня (боронь вас господь викладати все це в Мережу), і через пару тижнів ви зрозумієте, що будь-яка думка може стати контентом.

Після цього привчіть себе писати на певну вами тему. Тоді ідеї будуть приходити постійно.

Навіщо потрібен контент-план?

План стане в нагоді в той депресивний період, коли вам буде здаватися, що писати нема про що. Коли ви тільки починаєте, коли ви на куражі від нового починання, напишіть список тем майбутніх статей. Штук п’ятдесят. Цей список врятує вас, коли кураж випарується.

Чи потрібні блогу соцмережі?

Якщо ви ведете блог про літакобудування, а в Facebook викладаєте фото «Мої нові ногітки зі стразиками, спасибі ненаглядній @nailsismylove1999❤», читачі навряд чи будуть довіряти вам як професіоналу. Особливо якщо ви чоловік.

Соцмережі — інструмент для створення образу, а в разі професійного блогу — образу експерта.

У багатьох людей в соцмережах тільки образ і є, але це працює. Хочете виглядати експертом — ведіть себе як експерт. В моєму Facebook 99% постів пов’язані з роботою.

Навіщо потрібен зворотний зв’язок?

Спілкуйтеся з читачами, питайте у них, що вони думають про ваш блог. Дуже пригнічує, коли вважаєш, що пишеш в порожнечу. З часом навіть коментарі «Спасибі за корисний пост» перестають задовольняти, потрібно почути щось більш докладний. Похвала підбадьорить, а критика допоможе залишатися в тонусі.

Чи буде результат?

Якщо ви все-таки стойко пройшли через усі свої творчі кризи і змогли регулярно вести блог хоча б рік, це принесе плоди.

Двічі я отримала роботу саме завдяки блогу і незліченну кількість разів — пропозиції по роботі або співпраця з невеликими проектами.

Шляхи контенту несповідимі. Іноді він приносить зовсім несподівані плоди.

Ви чекаєте, що на вишні дозріє вишня, а там — раз — і справді виростає вишня. Але іноді раптово з’являється і апельсин.

У відомого SEO-фахівця, засновника компанії Moz Ренда Фишкина для цього є термін «маркетинг щасливого випадку» (serendipitous marketing).

У мене відбувалося таке два або три рази. Я пишу про контент і блогах та іноді згадую слухові імплантати (працюю в компанії, яка ними займається). Одного разу чоловік, який знав мене саме як маркетолога, написав мені, що цікавиться імплантатами в цілях добродійності і хотів би співпрацювати. Професіоналізм в одній сфері призвів потенційного партнера для іншої. Такі випадки трапляються нечасто, але незмінно дивують.

Обіцяю вам безліч здивувань і відкриттів, якщо ви заведете свій блог і будете дисципліновано його вести.

Але починайте усвідомлено. Як і в будь-якій іншій діяльності, тут головне — праця і завзятість. Якщо ви налаштовані рішуче, не бажаю вам натхнення, а бажаю дисципліни і волі. Тоді все вийде.