Робота

Синдром затримки фази сну: як живеться совам у світі жайворонків

Сови

Сови зовсім не інфантильні неорганізовані ледарі, як прийнято вважати. Поки жайворонки солодко сплять, сови творять і працюють у поті чола за власним розкладом.

Совам нав’язано почуття провини

Протягом багатьох століть суспільство звикло поважати тих, хто встає з півнями, кому Бог подає і кому з ранку дістаються капці. Сови ж залишаються нікчемним меншістю, яка валяється в ліжку, коли всі інші вже працюють. Дослідники вияснили, що кожен десятий підліток переживає синдром затримки фази сну, який зберігається лише у 1% дорослих.

Прийнято вважати, що нічний спосіб життя — ознака незрілої особистості, а дорослим людям личить контролювати свій режим і без проблем вставати о шостій ранку.

Вважається також, що якщо ви лягли за північ, то напевно допізна розважалися в клубі або грали в комп’ютерні ігри. Нікому і в голову не приходить, що ви в цей час працювали, тренувалися або їздили за продуктами в цілодобовий магазин.

Все це змушує сов відчувати сором і провину за свою прихильність до нічного способу життя.

Головна проблема — робочий графік

Незважаючи на те, що гнучкий робочий графік зустрічається все частіше, роботодавці як і раніше віддають перевагу жайворонкам і незадоволені тими, хто починає працювати після обіду.

Сови, які працюють віддалено, найчастіше воліють приховувати свої пізні підйоми. Для цього вони вдаються до різних хитрощів, наприклад пишуть листи вночі та планують їх відправку на ранкові години.

До того ж далеко не всі спеціальності дозволяють працювати за гнучким графіком. Більшість сов змушена працювати за традиційною схемою з 9 до 17 годин.

Чи може сова стати жайворонком

Американські вчені вияснили, що більшість людей лягає спати між 10 годинами вечора, і північчю. Наука на стороні жайворонків: вважається, що вони активніші, щасливіші, здоровіші та приємніші в спілкуванні. Світ належить жайворонкам, а сови мають перебудуватися. Однак перевести стрілки внутрішніх годин не вдається майже нікому.

Перетворитися з сови в жайворонка — це те ж саме, що спробувати вирости на 10 см методом самонавіювання.

Відмовитися від кави, уникати фізичної активності перед сном, слухати розслаблюючу музику, капати на віскі ефірні олії та приймати препарати, що містять мелатонін, — всі ці поради просто не працюють. А стара добра рекомендація «лягти раніше» доводить сов до відчаю: вони заздалегідь знають, що пролежать кілька годин, а потім заснуть у свій звичайний час.

Як бути совою в своє задоволення

Головне, що треба зрозуміти про сов, — це те, що вони сплять не більше, ніж жайворонки. Просто їх фаза сну зміщена на кілька годин вперед. Немає нічого поганого або страшного в тому, що ви повні сил і готові на подвиги тоді, коли всі інші вже позіхають.

Якщо нічний спосіб життя вам не заважає і у вас є можливість жити у відповідності зі своїми біологічними годинами, нема чого себе мучити. В роботі по ночах є свої принади: ніхто не відволікає, не дзвонить і не шумить. За відчуттями це схоже на роботу в порожньому офісі: не так весело, як в колективі, зате можна зібратися з думками і ударно попрацювати.

Незважаючи на всі нападки, сови в більшості своїй креативніші і динамічніші за жайворонків, а також володіють розвиненим стратегічним мисленням.

Багато винахідників і люди творчих професій воліли працювати саме в нічні години і робили це надзвичайно продуктивно.

Тому не поспішайте вважати сов лежебоками. Можливо, поки ви спали, вони рятували світ.