Смартфон і куріння

Чому смартфони так само шкідливі, як сигарети

З кожним роком ми прив’язуємося до гаджетів все сильніше, хоч і відмовляємося це визнавати. Щохвилинна потреба в смартфоні — це просто ще одна шкідлива звичка, і у неї є своя ціна.

Смартфони руйнують нашу увагу

Засмічення уваги — це коли нас відволікає чиясь чужа нездатність зосередитися на тому, що відбувається. Невміння оточуючих сфокусуватися на важливому ставить під удар нашу власну зосередженість, і без того хитку.

Подібно до пасивних курців, які страждають від чужого тютюнового диму, ми страждаємо від руйнівного впливу чужих смартфонів на нашу увагу.

Ми відволікаємося і забуваємо те, про що тільки що міркували і що переживали. Ось чому нас зачіпає, коли хто-небудь з домашніх обтикатиметься в телефон за вечерею. Ось чому ми внутрішньо закипаємо при вигляді дисплею, який світиться в темному залі кінотеатру. Ось чому ми дратуємося, коли під час цікавого матчу хтось у сусідньому кріслі починає строчити СМС.

Ці люди засмічують нашу увагу. Ми так захоплено проживали цей момент тут і зараз, разом з сім’єю, героями фільму або улюбленою командою, поки вони у нас на очах не полізли в свою паралельну реальність!

Можна продовжити аналогію з курінням. Курець гробить своє здоров’я в майбутньому заради кількох чарівних затягувань у сьогоденні, а постійні сплески дофаміну, викликані лайками, репостами та іншими нагальними мережевими заохоченнями, у довгостроковій перспективі здатні призвести до порушень у роботі мозку.

Спробуйте сісти і за кілька годин написати твір, як у школі. Швидше за все, ви не укладетеся у відведений час. І справа навіть не в тому, що відволікаючих факторів стало більше.

Наша здатність чинити опір подразникам ослабла настільки, що ми майже розучилися керувати своєю увагою, навіть коли нам нічого не заважає.

Деякі вважають, що бути хорошим і відповідальним працівником — значить бути на зв’язку і в курсі справ у будь-яку хвилину. Неважливо коли: під час виступу дитини на ранку, або на світлофорі, чи в ніч з суботи на неділю.

Це нагадує стару електронну гру з вовком, який ловить яйця: здається, що потрібно зловити кожен шматочок інформації, інакше програєш. Але ніхто не замислюється, а в чому, власне, виграш.

Ми розтрачуємо свою увагу в гонитві за інформацією не тому, що вона робить нас розумнішими, обізнаними або професійнішими, а тому, що такі правила гри. Так прийнято.

Що найнеприємніше, розмита увага стає соціальною нормою. Ми звикли і змирилися з тим, що ми самі і оточуючі нас люди то і справа випадають з реальності.

Чому варто кинути

Приберіть телефон подалі, якщо:

  • ви забули, як це — насолоджуватися повноцінним живим спілкуванням без «перекурів» в Мережі;
  • вам дорога не тільки власна увага до подій, але і увага оточуючих. Не руйнуйте чарівність моменту;
  • ви хочете, щоб смартфон спрощував вам життя, а не замінював його. Перестаньте безперервно пропускати через себе величезні потоки інформації, адже рано чи пізно за це доведеться розплачуватися вашому мозку;
  • ви згодні, що ваша увага — це дорогоцінний ресурс, який потрібно берегти;
  • ви не хочете, щоб ваша зростаюча неуважність поставила під загрозу стосунки з близькими.

Випустіть телефон з рук. Розрекламована свобода спілкування так само далека від свободи, як легені курця від легень здорової людини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *