Робота

10 прийомів ораторського мистецтва, які зі звичайної промови роблять велику

Ораторське мистецтво

Головні поради з книги Джеймса Хюмса «Секрети великих ораторів. Кажи як Черчілль, тримайся як Лінкольн», які навчать захоплююче і переконливо виступати перед публікою.

Вигляд керівника компанії, його лідерські якості та навички продажу визначають успіх підприємства. Це знають фахівці з піару, які пишуть для керівників промови, продумують їх зовнішній вигляд, вчать виступати на публіці і правильно розставляти акценти. Проте навіть найкращий піар-фахівець не зможе самостійно зробити зі звичайної людини яскраву особистість, героя публічних промов.

Книга Джеймса Хьюмса — відомого письменника, колишнього спічрайтера п’яти американських президентів — розкриває деякі секрети ораторського майстерності та створення харизми. Освоївши прийоми, запропоновані автором, ви знайдете упевненість і навчитеся легко та успішно справлятися з публічними виступами.

1. Пауза

З чого має починатися будь-який успішний виступ? Відповідь проста: з паузи. Неважливо, яка у вас промова: докладний виступ на кілька хвилин або коротке представлення наступного доповідача — ви повинні домогтися тиші в залі. Вийшовши на трибуну, огляньте аудиторію і зафіксуйте погляд на одному із слухачів. Потім подумки скажіть про себе перше речення і вже після виразної паузи починайте говорити.

2. Перша фраза

Всі успішні оратори надають велике значення першій фразі виступу. Вона повинна бути потужною і обов’язково викликати позитивний відгук у аудиторії.

Перша фраза — це, висловлюючись термінологією телевізійників, «прайм-тайм» вашого виступу. У цей момент аудиторія максимальна за чисельністю: кожна людина в залі хоче подивитися на вас і дізнатися, що ви за птах. Вже через кілька секунд може початися відсів слухачів: хтось продовжить розмову з сусідом, хтось уткнется в телефон, а хтось і зовсім засне. Проте першу фразу будуть слухати всі без винятку.

3. Яскравий початок

Якщо у вас немає в запасі яскравого відповідного афоризму, здатного привернути загальну увагу, почніть з історії зі свого життя. Якщо у вас є важливий факт або новину, невідома слухачам, почніть відразу з неї («Учора о 10 годині ранку…»). Щоб аудиторія сприймала вас як лідера, потрібно відразу брати бика за роги: вибирати сильний початок.

4. Головна думка

Ще до того, як ви сядете писати свою промову, ви повинні визначити її головну думку. Цей ключовий момент, який ви хочете донести до аудиторії, має бути стислим, ємним, «поміщатися в сірникову коробку».

Зупиніться, подивіться і складіть план: у першу чергу виділіть ключові думки, а потім вже можете доповнити і пояснити їх прикладами з життя чи цитатами.

Як казав Черчілль, гарна промова подібна до симфонії: вона може бути виконана в трьох різних темпах, але в ній повинна зберігатися основна мелодія.

5. Цитати

Є кілька правил, дотримання яких додасть силу цитування. По-перше, цитата повинна бути вам близька. Ніколи не приводьте висловлювання автора, який вам незнайомий, нецікавий, якого вам неприємно цитувати. По-друге, ім’я автора має бути відомо слухачам, а сама цитата повинна бути короткою.

Ви також повинні навчитися створювати обстановку для цитування. Багато успішних ораторів користуються такими прийомами: перед цитуванням вони роблять паузу і надягають окуляри або ж з серйозним виглядом зачитують уривки з картки або, наприклад, газетного аркуша.

Якщо ви хочете справити особливе враження цитатою, випишіть її на маленьку картку, дістаньте під час виступу з гаманця і зачитайте висловлювання.

6. Дотепність

Напевно вам багато разів радили розбавити виступ жартом або анекдотом. В цій раді є частка правди, однак не варто забувати, що жарт заради жарту тільки ображає слухача.

Не потрібно починати свій виступ із анекдоту, який не має відношення до ситуації («Здається, прийнято розпочинати промову з анекдоту, так от. Приходить якось мужик до психіатра…»). Краще непомітно перейти до своєї кумедної історії в середині промови, щоб розрядити обстановку.

Автор книги радить для перевірки анекдоту або гостроти використовувати правило трьох Р: жарт повинен бути реалістичним, релевантним і розказаним (а не прочитаним).

7. Читання

Читання промови з листа з опущеними вниз очима, м’яко кажучи, не викликає захвату в аудиторії. Як же тоді діяти? Невже треба заучувати півгодинний довгий виступ? Зовсім ні. Потрібно навчитися правильно читати.

Перше правило прочитання промови: ніколи не вимовляйте слова, якщо ваші очі дивляться на папір.

Використовуйте техніку ДЗС: дивитися — зупинитися — сказати.

Для тренування візьміть будь-який текст. Опустіть очі і подумки сфотографуйте кілька слів. Потім підніміть голову і зупиніться. Потім, дивлячись на будь-який предмет в іншому кінці кімнати, розкажіть про те, що запам’ятали. І так далі: дивіться в текст, зупиняйтеся, говоріть.

8. Прийоми оратора

Відомо, що Черчілль фіксував свої виступи подібно віршам, поділяючи їх на окремі фрази і записуючи кожну в окремий рядок. Щоб промова зазвучала ще більш переконливо, скористайтеся цим прийомом.

Використовуйте рими і внутрішні співзвуччя у фразі, щоб надати звучанню своїй промові поетичну силу впливу (наприклад, фраза Черчілля «Ми повинні слідувати принципам гуманізму, а не бюрократизму»).

Придумати рими дуже просто, достатньо запам’ятати найпоширеніші з них: -на (війна, потрібна), -та (доплата, газета, робота)- ч (меч, зустріч), -ди / зи (троянди, загрози, сльози), -ання, -так, -він, -ція, -вим і так далі. Повправлятися з цими простими римами, складаючи звучні фрази.

Але пам’ятайте: римована фраза повинна бути одна на всю промову, не потрібно перетворювати свій виступ у поему.

А щоб рима не пропала даремно, висловіть у цій фразі ключову думку промови.

9. Питання і паузи

Багато ораторів використовують для встановлення контакту з публікою питання. Не забувайте про одне правило: ніколи не задавайте питання, якщо не знаєте відповідь на нього. Тільки передбачивши реакцію публіки, ви зможете підготуватися і отримати з питання максимальну користь.

10. Фінал

Навіть якщо ваша мова була невиразною, все може виправити вдала кінцівка. Щоб справити враження у фіналі, налаштуйтеся, покличте на допомогу свої емоції: гордість, надію, любов та інші. Постарайтеся передати ці почуття слухачам так, як це вдавалося великих ораторів минулого.

Ні в якому разі не закінчуйте свою промову на мінорній ноті, цим ви просто знищуєте свою кар’єру. Використовуйте духо підйомні цитати, вірші або жарти.

І, нарешті, остання порада автора: дивуйте слухачів, заставайте їх зненацька! Саме так чинили всі великі оратори. Не будьте передбачувані і прозаїчні, не ставайте рабами люб’язностей. Не Будьте такими, як всі.