Стартап

Чому стартап — це марафон, а не спринт

У бізнесі, як і в марафоні, можна бігти дуже швидко, але, якщо обрана неправильна стратегія, фінішу не досягнеш. Дізнайтеся, чим схожі біг і бізнес і чому в останньому потрібно з перших днів готуватися до марафону.

Що спільного між бігом і бізнесом

Пам’ятаю, вперше вийшовши на бігову доріжку, я вирішив відразу пробігти п’ять кілометрів. Бажання величезне, прилив сил, емоційний підйом. Пробіг легко. На наступний день знову. А на третій — тільки половину. Ноги не гнулися, коліна боліли, кульгав кілька тижнів. Як ви розумієте, знову на доріжці я опинився нескоро: через місяць з гаком.

У бігу, особливо на довгі дистанції, важливо підтримувати однаковий темп. Поширена помилка — швидко почати, розтратити усі сили і зійти з дистанції, не добігши до кінця.

Тому в процесі тренувань скрупульозно підбирається максимальна швидкість, з якою можеш фінішувати. Спочатку вона здається смішною, але до кінця стає виснажливою. Треба бути готовим до того, що легкість і ейфорія старту перейдуть в наполегливу роботу в середині і боротьбу за виживання ближче до кінця.

Так само у стартапах. Іноді команди місяцями не сплять, створюють нову функціональність і прагнуть підкорити світ. Це здорово. Але потрібно обов’язково відчувати межу, коли можна довго працювати на межі сил і не втрачати працездатності.

Найпрекрасніше в появі нових продуктів і сервісів — відчуття ейфорії і бажання створити чергового «вбивцю iPhone», «новий Uber», «досконалий Facebook».

Але часто з першого разу продукт не злітає. Деколи він не злітає у другий і третій раз… Часто спостерігаю таку картину: розробники зайнялися якоюсь модною технологією, почали з нею працювати, але, не домігшись швидкого результату, переключилися на черговий проривний тренд. Хороший швидкий старт, який не призвів до фінішу.

Проходить 5-10 років, а люди так і залишаються на місці. Тільки не подумайте, що я закликаю вас заспокоїтися, пити смузі і витрачати гроші інвесторів з чергового посівного раунду.

Навпаки, потрібно бути готовими грати довго.

Як марафонські принципи можуть стати в нагоді підприємцю

Є кілька правил, яких дотримуються початківці марафонці при підготовці до дистанції і які в повному обсязі застосовні до бізнесу.

Правило 10%

Це правило рекомендує поступово збільшувати навантаження, але не більш ніж на 10% від тижня до тижня. Деякі взагалі починають з ходьби або легкого бігу по кілька хвилин на день. Але важливо займатися регулярно і часто.

На старті ваша мета не бити рекорди, а адаптуватися до зростаючих навантажень.

Новачкові в перші сім днів достатньо в сумі пробігти 30 кілометрів. Важливо не отримати травму, не надірватися, залишити час для сім’ї і захоплень.

Це правило застосовується і до бізнесу. Ми проводимо на роботі майже третину свого життя. Деякі віддаються улюбленій справі без залишку, залишаючи за дужками рідних і близьких. Як результат — стреси, депресія і емоційне вигорання.

Важливо знаходити час для себе і тих, хто першими будуть ділити з вами гіркоту розчарування і радість перемог. Сім’я — це місце сили, джерело натхнення і емоційної підтримки. Успішні люди завжди мають міцний тил.

Альтернативні навантаження

Хоча б раз в тиждень початківець марафонець повинен займатися альтернативними видами спорту: плаванням, йогою, велоспортом, силовими тренуваннями.

Хребет і суглоби будуть відпочивати від ударного бігового навантаження, але тіло продовжить готуватися до змагань.

В контексті бізнесу це означає постійно розширювати кругозір: читати книги, наукові статті, нотатки — все, що може знадобитися в майбутньому. Альтернативна навантаження дозволяє подивитися на проблеми і рішення з різних сторін. А перемикання — ще й ефективний інструмент боротьби з емоційним вигорянням.

Правило скелелаза

Будь-марафонець рано чи пізно стикається зі «стіною». Це страшний і неприємний стан може виникнути на будь-якому відрізку дистанції. Почуття, що немає сил для наступного кроку, і дике бажання, щоб це все скоріше закінчилося.

Незважаючи ні на що, потрібно продовжувати рух.

Як би вам не було погано, рухайтеся вперед. Поступово свідомість привчиться до стресу, до думки про те, що хвилину за хвилиною, годину за годиною ви наближаєтеся до своєї мети.

На зміну апатії і занепаду сил приходить друге дихання.

Марафонський фініш

Марафонці часто кажуть, що фінішна риса змінює самооцінку: з’являється впевненість у власних силах, віра в те, що будь-які перешкоди по плечу.

Перш ніж це станеться, кожному належить подолати себе. 42 кілометри 195 метрів просто так не даються. Потрібна максимальна концентрація і самовіддача.

Перед фінішем доводиться викладатися на 200%. Потрібно бути готовими прискорюватися там, де, здається, на це вже немає сил.

В стартапі важливо дотримувати встановлені терміни. Якщо ви визначили дату релізу продукту, її не можна нескінченно зрушувати. Звичайно, запускати непрацюючий прототип теж не діло. Тому в якийсь момент вам доведеться продемонструвати фінішне прискорення.

До і після дистанції

Сумніваєтеся в успіху свого підприємства? У обраної мети? В собі?

У марафонців на цей випадок теж є кілька рекомендацій.

  • Знайдіть однодумців. Готуватися до марафону в групі простіше. Колективна відповідальність стимулює дисципліну. Крім того, у групі люди охочіше діляться знаннями, досвідом, корисною інформацією. Переносячи це на бізнес, можна стверджувати, що, розширюючи рівень контактів, ви зміцнюєте позиції свого стартапу. Невипадково багато підприємців починають бізнес з ким-небудь в партнерстві.
  • Знайдіть наставника. Гуру для початківця бігуна — людина, що успішно пройшла марафонське випробування. З точки зору психології, допомога такої людини безцінна. Це стосується і бізнесу. Украй важливо, щоб поряд була людина, здатний адекватно оцінити ваш потенціал і взяті зобов’язання, здатний критикувати і давати рекомендації з позиції особистого досвіду.
  • Знайдіть правильну мотивацію. Нерідко люди, які досягли поставленої мети, замислюються про те, що робити далі. Ставити нову або вішати кросівки на цвях? Після першого марафону я взяв паузу майже на рік. Я міг знайти нове захоплення, але вирішив подивитися на марафон з іншого боку. У світі стільки ж наймальовничіших марафонських трас! В цьому році я запланував участь у шести забігах: географія від Мальти до Японії. Це велика мета, яка вимагає концентрації і підготовки, і мене це емоційно чіпляє. Точно так само і в бізнесі: домігшись перших результатів, важливо не зупинятися в розвитку.

В історії безліч прикладів, коли компанії втрачали фокус, а слідом за ним і свої лідерські позиції. Такі компанії, як правило, йдуть з ринку.

Nokia Mobile, Sony Ericsson, Polaroid, Kodak — на якомусь історичному етапі вони здавалися непорушними. Тим болючіше було їх падіння.

Не можна стояти на місці.

У цьому контексті я часто згадую цитату з «Аліси в Країні чудес» Льюїса Керолла: «Потрібно бігти з усіх ніг, щоб тільки залишитися на місці, а щоб кудись потрапити, треба бігти як мінімум удвічі швидше!»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *