Фінанси

Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

Фінанси

Фахівці не розкажуть, як розбагатіти за день. Зате вони нагадають про важливість дисципліни, економії і правильних пріоритетах.

1. Зробіть пріоритетом те, що не дає спати ночами

Фінансовий радник і автор книг про добробут Сьюзі Орман вважає, що в справі забезпечення економічної безпеки важливо все: створення резервного фонду, погашення боргів, інвестування. Але при цьому людині потрібно з чогось почати, і через складність вибору їй важко зважитися.

Найважливіший крок, який ви можете зробити, — забути цей список і зосередитися тільки на одному елементі. Яка фінансова проблема не дає вам спати ночами? Вирішення якого питання змусило б вас відчувати себе розумнішими, сильніше і безпечніше?

Орман радить, приймаючи рішення, відмовитися від саморедактури, бажань сім’ї і відповісти на питання максимально чесно. Це не буде егоїстично, так як дозволить вам мінімізувати стрес, стати більш сильним і ефективно діяти, в тому числі в інтересах сім’ї.

2. Змушуйте гроші працювати на вас

Підприємець, інвестор, автор книги «Багатий тато, бідний тато» Роберт Кійосакі стверджує, що добробут не залежить від заробітку безпосередньо. Фінансовий успіх пов’язаний не з тим, яка у вас зарплата, а з тим, скільки грошей вам вдалося не витратити і наскільки ефективно ви ними розпоряджаєтеся.

Бідняки і середній клас працюють за гроші. Багаті змушують гроші працювати на себе. Працюючи за гроші, ви самі віддаєте себе у владу роботодавця. Коли ваші гроші працюють на вас, ви тримаєте владу в своїх руках.

Кійосакі зазначає, що бідні і багаті люди по-різному розпоряджаються грошима. Перші вкладаються в речі, які тільки тягнуть з них фінанси: будинки, автомобілі тощо. Другі інвестують в бізнес, акції і дохід воліють отримувати не у фіксованій зарплаті за години, а в залежності від власних досягнень.

3. Не чекайте, що розбагатієте в один прекрасний день

Фінансовий експерт Дейв Ремсі відомий як борець з боргами. Він роками закликає читачів своїх книг перестати купувати непотрібне, чесно відкладати частину заробітку і дотримуватися фінансової дисципліни.

Ти біжиш марафон, а не спринт. Будуй довгострокові плани і внось в них коригування в міру просування.

За його словами, 80% успіху складаються з повсякденних звичок і поглядів, які потрібно змінити, якщо ви хочете стати багатшими. Наприклад, відмовитися від покупки нової машини, якщо на її обслуговування буде йти більше грошей, або не купувати останню модель телефону, якщо у вас передостання.

4. Відкладайте десяту частину свого заробітку

Підприємець Джордж Самуель Клейсон видав книгу “найбагатша людина у Вавилоні” в 1926 році. У ній він не просто давав поради, як стати заможнішим. Він використовував доводи древніх торговців і лихварів, записані на глиняних табличках, які знайшли на території Межиріччя.

Ця рада працює протягом століть.

Плануй свій бюджет так, щоб грошей вистачало на необхідні потреби, задоволення і гідні бажання, але при цьому витрати не перевищували дев’яти десятих доходу. Можу вам сказати, що людські бажання ростуть так само швидко, як ростуть бур’яни в полі. Бажань у нас безліч, але задовольнити ми можемо далеко не всі.

Деякі кажуть, що збирати гроші може той, хто багато заробляє. Але спустити на вітер можна навіть величезну зарплату. Мудрість Клейсона і вавилонських діячів в тому, що десята частина доходу недоторканна. Саме це змушує гаманець важчати. А ще це працює для зарплати будь-якого розміру.

5. Попрацюйте з цінностями, щоб збирати ефективніше

Автор книги “Мільйонер — автоматично” Девід Бах радить попрацювати не тільки над скороченням витрат, але і над розумінням того, куди йдуть гроші. За його словами, саме це може заважати вам збирати.

Існує величезний розрив між тим, що цінно для людей, і тим, на що вони витрачають гроші. Необхідно ясно бачити, що є вашою цінністю, і переконатися, що ви витрачаєте кошти і інвестуєте їх відповідно до неї.

Бах придумав термін “латте-фактор”. З його допомогою він демонструє, як дрібна трата на зразок чашки кави може віддаляти вас від економії на покупки або вкладення, які могли б стати для вас дійсно цінними.

6. Гасіть борги, тому що вони тягнуть вас на дно

Фінансовий консультант і письменник Карл Річардс в одній з книг розповів історію про друга, який оплатив намет кредитною карткою. У підсумку з урахуванням відсотків він віддав таку суму, якої вистачило б на початковий внесок по іпотеці.

Річардс зазначає, що багато хто не поспішає віддавати борги, вважаючи, що краще змусити гроші працювати. Але це не так.

Працювати з боргами непросто, так як вони можуть свідчити про помилки і люди не хочуть до них повертатися. Але потрібно взяти себе в руки і покінчити з цим.

7. Згадайте, що гроші не мета, а засіб

Автор і фахівець з саморозвитку Лора Вандеркам зазвичай пише не про фінанси, а про роботу над собою. Але ці теми виявляються пов’язаними безпосередньо. На її думку, люди занадто зосереджуються на грошах, не думаючи, навіщо вони їм, чи здатні вони зробити їх щасливішими.

Вандеркам поспілкувалася з людьми, які зуміли змінити своє життя, хоча не мали величезного стану, і прийшла до висновку, що витрачати гроші означає робити вибір: ви віддаєте їх за щось одне і одночасно економите на чомусь іншому. Тому доводиться вирішувати: нова сумка або квиток, щоб відвідати друга, відпустку або смартфон.

Щоб зрозуміти, що саме вас порадує, подумайте, що ви зробите, якщо у вас будуть всі гроші світу. Можливо, вам цілком вистачить і меншого.

Наукові джерела:
The Most Important Financial Priority: What Keeps You Up at Night?, source
What Matters Most for Your Business, source
Want To Be An ‘Automatic Millionaire’? David Bach Has Some Tips, source
The One-Page Financial Plan: A Simple Way to Be Smart About Your Money, source
All the Money in the World: What the Happiest People Know About Wealth, source