Наука

Політ людини на Марс може порушити його когнітивні функції

Чоловік

Дослідження, що імітує ефекти невагомості, показало новий фактор впливу гравітації на людину. Виявилося, що тривалі польоти в космос можуть негативно позначитися на когнітивних функціях астронавтів.

Дослідники з Університету Пенсільванії виявили, що невагомість знижує здатність людей правильно розпізнавати міміку обличчя. Це явище може поставити під загрозу польоти на Червону планету, так як астронавти будуть перебувати в невагомості на космічному кораблі до восьми місяців, не рахуючи того часу, який люди проведуть на самій планеті.

Читайте також:  Виявилося, що на стародавньому Марсі посуха чергувалася з вологими періодами

Багатьом може здатися, що нездатність правильно зчитувати емоції може поставити під загрозу всю місію, проте провідний автор дослідження Матіас Баснер з Пенсільванського університету, пояснює, що оскільки екіпаж буде перебувати в обмеженому просторі протягом декількох місяців, астронавтам буде життєво необхідно грамотно вибудовувати відносини один з одним. “Здатність космонавтів правильно “читати” емоційні вирази один одного буде мати першорядне значення для ефективної командної роботи і успіху місії”, – сказав він. “Наші результати показують, що їх здатність робити це з часом може бути ослаблена”.

Наука

В рамках нового дослідження вчені попросили 16 добровольців провести 60 днів в ліжку з головою, нахиленою під невеликим кутом в шість градусів. Це імітувало вплив мікрогравітації на кровотік в організмі. Під час експерименту учасники регулярно проходили когнітивні тести, спеціально розроблені для астронавтів (тест на просторову орієнтацію, пам’ять, прийняття ризику та розпізнавання емоцій).

Читайте також:  Німецький фізик придумав, як подорожувати швидше за світло, не порушуючи закони природи

В результаті вчені помітили невелике, але значуще уповільнення в ряді когнітивних здібностей. “Ці зміни спостерігалися вже на ранній стадії і не погіршувалися, але і не поліпшувалися зі збільшенням часу, проведеному в положенні під кутом, за винятком ефективності розпізнавання емоцій”, – розповідають автори.

Згодом добровольцям було потрібно все більше і більше часу, щоб визначити яка емоція зображена на картинці. Найчастіше учасникам здавалося, що особа зображує негативну емоцію, а не нейтральну.

Цікаво, що протидія штучної гравітації в центрифузі не могла “виправити” цей ефект. «На жаль, ми виявили, що контрзаходи штучної гравітації в нашому дослідженні не мали бажаних результатів. В даний час ми проводимо додаткові аналізи з використанням функціональної візуалізації мозку, щоб визначити нейронну основу ефектів, що спостерігаються в нашому дослідженні».

Читайте також:  «Втрачена» вода Марса збереглася в його породах

У майбутньому команда планує протестувати більш тривалі контрзаходи штучної гравітації і варіювати ступінь соціальної ізоляції.