Наука

Виявилося, що найдавніший ударний кратер Землі виник не через падіння астероїда

Гренландія

У 2012 році в околицях міста Маніітсок в Гренландії європейські геологи виявили найстаріший кратер на Землі! Його діаметр складав 100 кілометрів, і, як припускали вчені, він виник в результаті падіння астероїда три мільярди років тому. Нове дослідження говорить про те, що насправді це геологічне утворення зовсім не кратер.

Під час польових робіт міжнародна група вчених на чолі з Крісом Якимчуком з Університету Ватерлоо виявила, що особливості цього регіону несумісні з теорією про ударний кратер. “Кристали циркону в скелях схожі на маленькі капсули часу”, – розповідає Якимчук. – “Вони можуть повідомити про стародавні пошкодження, викликані ударною хвилею від падіння метеорита. Але ми не знайшли [на даній території] в них таких пошкоджень”»

Крім того, команда виявила, що в декількох місцях «кратера» є сліди плавлення і перекристалізації породи. Зазвичай такий процес, званий метаморфізмом, відбувається майже миттєво при ударі об землю великого тіла. Однак аналіз показав, що породи розплавилися на 40 мільйонів років пізніше, ніж передбачала попередня група.

«Завдяки ретельному вивченню цього району і даних, зібраних з 2012 року, ми прийшли до висновку, що виявлені особливості несумісні з теорією про удар метеорита», — сказав Якимчук. – “Хоча ми були розчаровані цим фактом, наші результати дають нові наукові дані для ресурсних компаній і гренландських археологів для пошуку корисних копалин”.