світлодіодна лампа

Як вибрати світлодіодну лампу

Якщо зі звичайними лампами розжарювання все було простіше нікуди: вони різнилися тільки потужністю і формою цоколя, то світлодіодні, які прийшли їм на зміну володіють значно більшим числом характеристик.

Характеристики світлодіодних ламп

Світловий потік

Яскравість світлодіодної лампи характеризується світловим потоком, який вимірюється в люменах (лм, lm). Наскільки яскраво ви хочете освітити офіс або кімнату, вирішувати вам. Але намагайтеся дотримуватися рекомендацій ДБН:

Тип приміщенняНорма освітленості (лм / кв. м)
Спальня, кухня150
Дитяча кімната200
Ванна, туалет50
Офіс загального призначення300
Офіс для креслярських робіт500

Щоб визначитися з потужністю ламп і їх кількістю, скористайтеся таблицею. Також вона відображає відповідність звичних лампочок розжарювання які прийшли їм на зміну світлодіодним.

Світловий потік (лм)Світлодіодна лампа (Вт)Лампа розжарювання (Вт)
250325
400540
650860
1 30014100
2 10022150

З таблиці видно, наскільки менше енергії споживають світлодіодні лампи. Це одна з основних причин їх популярності.

Колірний спектр

Не менш важливу роль при виборі лампи грає і колір випромінюваного потоку. За нього відповідає колірна температура, яка вимірюється в градусах Кельвіна (К). Чим менший цей параметр, тим тепліше буде світло.

Колірна температура (К)Відтінок світла
2 700-2 800теплий жовтий
3 000теплий білий
4 000нейтральний білий
6 000холодний білий

Найбільш комфортними для будинку вважаються жовті відтінки: вони допомагають розслабитися і відпочити. Теплий білий світ рекомендується при роботі в офісних приміщеннях. Вважається, що він підвищує працездатність. А лампи з холодним білим світлом призначені тільки для нежитлових господарських приміщень.

Діапазон напруги і індекс передачі кольору

Якщо звичайні лампи розжарювання без втрати яскравості працювали при напрузі 220 В, то більшості світлодіодних для стабільного випромінювання достатньо і більш низьких значень. Тобто власники таких ламп навіть не помітять перепадів напруги в електромережі.

При купівлі намагайтеся вибирати діапазон напруги з найбільшим розкидом значень.

Те, наскільки природно будуть передаватися кольору предметів у світлі тієї чи іншої лампи, визначає індекс передачі кольору. Він позначається параметром CRI (color rendering index) або Ra. Чим вище індекс передачі кольору, тим природніше будуть виглядати освітлювані предмети.

У житлових приміщеннях рекомендується використовувати лампи з індексом не менше 80 CRI або Ra.

Кут розсіювання

Світлодіоди влаштовані так, що здатні світити тільки перед собою: у бік відхиляється дуже мала частина світла. Тому звертайте увагу не тільки на кількість, але і на те, як вони розташовані. Від цього безпосередньо залежатиме кут розсіювання. Для різних моделей ламп він може бути від 30 до 360 градусів.

Які світлодіодні лампи бувають

Пульсація світла

Світло неякісних ламп часто пульсує. Це непомітно для ока людини, але може чинити негативний вплив на нервову систему і призвести до погіршення зору.

Купуйте лампи з діапазоном пульсації не більше 5-15%.

Термін служби та виробник

Світлодіодні лампи мають середній термін служби від 10 000 до 50 000 годин. Фактичний встановити досить непросто, тому що технології удосконалюються день у день, термін служби розраховується тільки в теорії.

Гарантія на такі лампи дається від 1 до 5 років і залежить від виробника. Обов’язок магазину — замінити лампу, якщо протягом гарантійного терміну вона вийшла з ладу.

Виробників світлодіодної техніки сьогодні безліч. Причому не всі вони вказують на упаковці достовірну інформацію про лампі.

Як правильно вибрати світлодіодну лампу

Щоб вибрати лампу, яка створить комфортне освітлення, довго прослужить не заподіє шкоди здоров’ю і значно заощадить електроенергію, скористайтеся наступними порадами.

  1. Колірний спектр лампи для квартири не повинен перевищувати 3 000 К. Якщо вам потрібна лампа для офісу, зупиніть вибір на температурі 4 000 К. Лампи 6 000 К і вище слід використовувати тільки в господарських приміщеннях.
  2. Вибирайте лампи з розкидом напруги 110-230 В
  3. Індекс передачі кольору повинен бути не менше 80 CRI.
  4. Пульсація лампи не повинна перевищувати 15%. Її легко можна перевірити в магазині: вкрутіть лампочку в цоколь і піднесіть до неї камеру смартфона. При високій пульсації зображення на екрані буде мерехтіти.
  5. Обов’язково перевірте працездатність лампи. Практично всі магазини електротехніки мають подібну можливість.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *