Наука

Німецький фізик придумав, як подорожувати швидше за світло, не порушуючи закони природи

USS Enterprise

Абсолютно фантастичний варп-двигун, з теоретичної точки зору, цікавий тим, що принцип його роботи сам по собі не порушує ніяких законів фізики. Ось тільки для роботи такого пристрою будуть потрібні неіснуючі матеріали з неможливими властивостями-наприклад, негативною щільністю енергії. Однак німецький фізик уважно вивчив більш ранні наукові роботи по темі і знайшов хитру лазівку, яка дозволяє хоча б теоретично описати подібний спосіб пересування без використання екзотичних і аномальних матерій.

Практично будь-яка космічна фантастика в тій чи іншій формі містить описи способів переміщення швидше швидкості світла — адже подорожі по тисячі років (в кращому випадку) до найближчої зірки виглядають неймовірно нудно. Але така відома на сьогодні реальність: відкриті досі закони фізики забороняють надсвітлові польоти. Природно, вчені теж люди, і не всі з них задоволені таким станом справ. Тому існує безліч досліджень, спрямованих на пошук способів «обдурити» обмеження загальної теорії відносності (ОТГ).

Читайте також:  Воду вдалося перетворити в золотистий метал [ВІДЕО]

З черговою небезуспішною спробою виступив німецький фізик Ерік Ленц (Erik Lentz) з Геттінгенського університету імені Георга-Августа (University of Göttingen). Він оформив свої вельми багатообіцяючі умовиводи в наукову роботу, яку опублікував рецензованому журналі Classical and Quantum Gravity. І Висновки, до яких Ленц прийшов, як мінімум заслуговують на увагу.

У своїй роботі Ленц пропонує нове оригінальне рішення рівнянь Ейнштейна для викривленого певним чином простору-часу. Фактично, на думку цього вченого, існує така конфігурація викривлень, при яких для їх створення не потрібна негативна енергія. У моделі Еріка простір-час утворює Солітони-компактні стійкі одиничні хвилі, що зберігають форму і постійну швидкість руху в нестійкому середовищі.

Читайте також:  Названа головна причина глобального потепління

Правда, є нюанс: незважаючи на всю теоретичну реалістичність викладок, для створення такої хвилі все одно буде потрібно фантастичне кількість енергії. Фактично, щоб створити з солітону простору-часу стійкий міхур діаметром 100 метрів, потрібно перетворити в енергію масу трьох десятків Юпітерів. Але це все одно простіше, ніж придумати речовина з негативною щільністю енергії.

Ленц зазначає, що під час підготовки обчислень він вже знайшов кілька шляхів для підвищення ефективності моделі. А якщо врахувати інші наукові роботи по темі, можливо вдасться знизити кількість необхідної для створення такого міхура енергії на 30-60 порядків. Це буде наступним етапом досліджень молодого фізика.

“Лазівку” в існуючих фізичних моделях Ерік знайшов, вивчаючи кілька десятків вже опублікованих наукових статей, присвячених сверхсветовому руху. Зокрема, його ідея з вигляду сильно нагадує знаменитий міхур Алькубьерре. На ділі схожість є, але воно полягає лише в принципі переміщення швидше швидкості світла — приміщенні космічного корабля в статичну область простору, яка рухається за рахунок формування хвиль перед нею і за нею в просторі-часі. Відрізняється ж сам механізм створення цих хвиль.

Читайте також:  Названо безпечні умови для польоту людини на Марс

Може здатися, що подібні дослідження-маячня божевільних вчених. Але це важлива область досліджень, що тестують обмеження відомих “теорій всього”, головна з яких — ОТГ. Незважаючи на безліч спірних ідей, такі дослідження отримують деяке фінансування, причому навіть для проведення практичних експериментів. У деяких з них вже спостерігалися ефекти, що вимагають пильного вивчення, оскільки вони не вписуються в передбачені наслідки теорії відносності.