Знання

10 лекцій TED від фінансових гуру, які навчать поводитися з грошима

TED

Експертні поради щодо накопичення, економії, зарплати та поведінки людини.

1. Як збирати за допомогою психологічних трюків

Спеціаліст з фінансової поведінки Венді де Ля Роса ділиться хитрощами для збільшення заощаджень, які не зажадають багато сил, але принесуть достатньо грошей. Потрібно тільки трохи глибше дізнатися природу людини.

2. Як обмежувати себе і приймати правильні рішення

Економити непросто. Важко пояснити собі, заради чого відмовлятися від задоволення зараз, якщо майбутнє так далеко і взагалі невідомо, чи настане. Психолог Деніел Голдштейн пояснює, як працювати з самообмеженнями і чому вам потрібно цьому навчитися.

3. Як поведінкові труднощі заважають нам економити

Економіст Шломо Бенарці теж пропонує подумати про майбутнє. За його словами, люди сприймають необхідність відкладати гроші не як придбання, а як втрату. Щоб збирати було легко, Бенарці закликає рухатися поступово.

4. Чому важливо знати, скільки отримують колеги

Дослідник у сфері управління Девід Беркус зазначає, що в компаніях з прозорою системою оплати праці менше сварок, а люди рідше вважають, що їм недоплачують. У підсумку співробітники більш задоволені і менш схильні звільнятися. При іншому підході роботодавець може використовувати таку скритність, щоб заощадити. Йому достатньо сказати, що вам не можуть платити більше, навіть якщо колега за сусіднім столом отримує значно більшу суму.

5. Як оцінити, скільки коштує ваша праця

Консультант з ціноутворення Кейсі Браун запевняє: вам будуть платити стільки, скільки, на їхню думку, Ви коштуєте. І ваше завдання-справити враження і продати свої послуги дорожче. Скромність не збільшить вам зарплату, а розуміння своїх сильних сторін — ще як.

6. Як знайти роботу мрії

Гроші-це далеко не все, що вам потрібно від роботи. Ви витрачаєте на неї значну частину свого життя, і погана робота здатна отруїти існування. Тому важливо знайти те, чим ви будете займатися із задоволенням. У Скотта Дінсмора пошуки затягнулися на чотири роки. Тепер він готовий поділитися досвідом, щоб ви почали отримувати від роботи і гроші, і радість.

7. Як гроші впливають на нашу поведінку

Соціальний психолог Пол Піфф вивчає взаємозв’язки між характером, поведінкою людей і фінансами. Дослідження підтверджують, що стара приказка вірна: гроші дійсно псують людей. Кругла сума на рахунку може змінити людину, навіть якщо мова йде про гру «Монополія». Але якщо знати, що, як і чому відбувається, з погіршенням характеру через гроші можна боротися.

8. Чому у фінансових питаннях ми недалеко пішли від мавп

Професор психології Лорі Сантос навчила мавп користуватися грошима і з’ясувала: багато в чому їх фінансова поведінка схоже з людським. Наприклад, і їм, і нам властиво ірраціональна поведінка і готовність ризикнути, щоб отримати більше.

9. Чому щастя можна купити і як це зробити

Психолог Майкл Нортон розповідає: якщо ви думаєте, що не в грошах щастя, ви просто не вмієте ними розпоряджатися. Але на цей раз мова піде не про економію або інвестиції. Спікер робить простий висновок: коли ви витрачаєте гроші на себе, ви купуєте речі, коли на інших — щастя.

10. Чому треба чесно поглянути на свої фінансові проблеми

Теммі Лаллі не наводить статистику, не спирається на дослідження. Вона розповідає сумну історію, до якої призвело небажання відкрито поглянути в очі проблемі, поки не стало занадто пізно.