Робота

Лайфхаки для успішного виступу на конференції

Speaker as conference

Дізнайтеся, як підготуватися до публічного виступу і провести його так, щоб слухачі не заснули.

1. Подивіться на контекст

Спрогнозувати успіх свого виступу можна ще на стадії перегляду програми заходу. Як багато там спікерів? Скільки часу відводиться на презентацію кожного? Може, вам пощастило і вони вже заявили свої теми? Чи платний це захід для слухачів? З якими цілями вони йдуть туди? Це дуже важливі питання, тому що вас будуть сприймати в контексті всього цього.

2. Врахуйте таймінг

Чим більше спікерів, тим імовірніше, що аудиторія вже після обіду перетвориться на пеньки з очима. Якщо ви виступаєте з самого ранку або в другій половині дня, додайте в розповідь більше корисної практичної інформації, гумору і взаємодій з залом. Якщо ваша презентація — одна з останніх, навпаки, скоротіть мову до ключових моментів, щоб не дратувати вже втомлених слухачів.

3. Обміркуйте тему

Обираючи тему, важливо враховувати контекст: було б неприємно потрапити в ситуацію, коли у вас з кимось однаковий матеріал. Дізнатися про це заздалегідь не завжди можливо. Деякі спікери зберігають інтригу аж до дня заходу. Може бути і таке, що заявлені теми різні, а за фактом звучати буде одне і те ж.

Тому краще всього вибирати актуальне для аудиторії питання, яке ви знаєте більше, ніж плануєте розкрити в презентації. Так ви зможете винести на слайди головні тези і вільно розповідати за ним, не сильно відхиляючись від теми. Це дозволить почувати себе впевненіше і в разі збігу просто доповнити попереднього оратора.

Звичайно, краще спочатку взяти в рамках теми якийсь один момент і підготувати про нього щось корисне і цікаве. Так збігу ризик буде менше. На худий кінець, завжди є випадки з практики, за якими можна озвучити свої висновки.

4. Опрацюйте структуру

Люди слухають уважніше, коли представляють обсяг і зміст того, що їм доведеться почути. Для цього можна зробити перший слайд з коротким перерахуванням питань виступу. У промові бажано дотримуватися того ж правила. Наприклад: «Головні питання сьогодні — X і Y. Перший ділиться на А, B і C. У випадку з А буде так, у випадку з B — так, а з C — так. Y, по нашому досвіду, веде себе інакше. Ось так».

5. Взаємодія зі слухачами

Взаємодія зі слухачами допоможе вам зробити їх лояльнішими. Питання часто йдуть зі скрипом, тому почніть з швидких тестів або загадок. Наприклад: «Напишіть на листочках, як ви думаєте, що популярніше: А чи B. Нікому не кажіть, пізніше ми до цього повернемося» або «Розділіться на групи на підставі відповідей на ці чотири питання, подивіться на людей з сусідньої, саме з ними вам буде найкомфортніше працювати».

Можна розповідати матеріал на прикладі бізнесу когось з залу, якщо людей не дуже багато і у інших буде шанс пізніше запропонувати на аналіз свій. Завжди можна придумати щось таке, що втягне і трохи розслабить аудиторію.

6. Не бійтеся жартувати

Гумор у презентації розбавляє суху професійну мову і допомагає підтримати інтерес до питання. Якщо ви впевнені у своєму почутті гумору, можете вставити жарт власного виробництва або переробити меми з вашої стрічки в соціальній мережі. Якщо не дуже, використовуйте чужі картинки, які забавно ілюструють ситуацію.

7. Не скупіться

Якщо мета вашої присутності (але не конференції) — продаж продукту, не робіть всю презентацію про неї. Особливо якщо захід платний. Присвятіть більшу частину виступу корисною для всіх інформації, а ближче до кінця розкажіть, як означені проблеми вирішує ваш продукт, і запропонуйте людям, які зацікавилися підійти для більш докладного обговорення.

Не варто бути жадібним і на знання: намагайтеся пропонувати слухачам погуглити або «потім почитати», тільки якщо це доповнює тему, а не замінює розповідь про неї. Якщо ви не готові ділитися якимись секретами, краще їх не згадувати або використовувати формулювання «На жаль, зараз не можу розповісти детальніше».

8. Звертайте увагу на деталі

Уважно подивіться матеріали, які ви використовуєте в презентації. Раптом туди потрапили графіки з видимими змінами, причину яких ви не знаєте, чи слова, переклад яких ви забули?

Питання аудиторії іноді можуть поставити в тупик, і прикро, якщо вас підставить власна презентація.
Якщо ви використовуєте відео, краще робіть це на початку або в кінці слайдів. Ролик може не запуститися або зависнути, презентацію доведеться включати повторно, а вам — заповнити незручну паузу.

9. Використовуйте потенціал анімації

В умілих руках анімація слайдів працює на оповідача. Поступово показуючи елементи на слайді, ви зможете наочно демонструвати структуру явища, задавати інтригуючі питання, акцентувати увагу на різних ділянках і навіть жартувати. Захоплюватися не варто, але в невеликих кількостях це виглядає ефектно.

Можете створити красиву інтерактивну презентацію за допомогою онлайн-сервісу Prezi. Особливо вона врятує вас у другій половині дня, коли слухачі вже втомилися від однотипних статичних слайдів.

10. Підготуйтеся до форс-мажорів

Все врахувати неможливо, проте від самих очевидних затримок можна себе убезпечити. Підготуйте заздалегідь пару кумедних фраз на випадок технічних проблем («Увімкніть презентацію, а то я не вчив», «Мені потрібен працюючий мікрофон, хочу, щоб всі знали») і кілька конструкцій, які дозволять перевести незручне питання в більш комфортну для вас площину. Перед виступом перевірте презентацію, клікер, мікрофон, візьміть воду.

11. Не забувайте класику

Готуючись до виступу, пам’ятайте банальні, але від того не менш корисні поради:

  • Кілька разів відрепетируйте виступ.
  • Не перевантажуйте презентацію, уникайте дрібного шрифту.
  • Не витрачайте час слухачів на дурницю, говоріть як можна більш конкретно і по справі.
  • Подумки виберіть у різних частинах залу двох-трьох чоловік і розповідайте їм, щоб не втрачати зоровий контакт з аудиторією.
  • Закінчіть виступ на 10-15 хвилин раніше, щоб залишити час на запитання.