Не сміятись

Чому позитивне мислення заважає досягати цілей

Багато вірять, що завдяки позитивному мисленню ми досягаємо цілей. Автори книг з популярної психології і саморозвитку твердять, що позитивне мислення допомагає завжди бути у гарному настрої і привносить в життя тільки корисні зміни.

Проте все не так просто. У короткостроковій перспективі позитивне мислення допоможе відчути себе краще. Але в довгостроковій воно висмокче з вас мотивацію і завадить досягти бажаних цілей.

Як позитивне мислення заважає досягати цілей

Габріель Етінген з колегами проводила протягом двох десятиліть дослідження і виявила зв’язок між позитивним мисленням і низькою продуктивністю.

В ході уксперименту були опитані студенти, які були закохані в когось, що знаходиться далеко від них. Їх запитували, чи готові вони зустрічатися з цією людиною, і просили подумати, як надалі розвиватимуться стосунки.

Через п’ять місяців учені перевірили, чи почали студенти зустрічатися з об’єктами своєї любові. Виявилося, чим більше учасники фантазували про спільне майбутнє, тим менше була ймовірність того, що вони зроблять якісь дії.

Габріель Етінген провела схожі експерименти з учасниками з різних країн. Результати досліджень підтвердили, що позитивні фантазії найчастіше не призводять до позитивного результату.

Спочатку позитивне мислення підвищує продуктивність, тому що воно дозволяє розслабитися. Але потім воно витягує з нас енергію. Вчені провели експеримент, в рамках якого учасники протягом декількох хвилин віддавалися позитивним фантазіям про майбутнє. В цей час у них помітно знизився систолічний тиск.

Фантазії про сприятливий результат дозволяють відчути, що ми вже досягли мети. В результаті ми не переходимо до реальних дій і не діємо так, як було б потрібно.

Учасники з більш негативним настроєм і сумнівами з приводу успіху прикладали набагато більше зусиль для того, щоб досягти бажаного.

Як позитивне мислення призводить до депресії

Дослідники прийшли до висновку, що знижена продуктивність може спровокувати депресію.

Як вважають психологи, люди, які страждають від депресії, набувають спотворений погляд на події. Вони перебільшують масштаб негативних аспектів свого життя, а нейтральні сприймають як негативні. Стрес може запустити ці спотворення мислення, які перебували в підсвідомості. Приводом для цього може служити усвідомлення того, що ви не впоралися з роботою або не досягли своєї мети.

Габріель Етінген провела ряд досліджень, в яких брали участь представники різних вікових груп. Було доведено, що в короткостроковій перспективі позитивні фантазії знижують рівень депресії, а в довгостроковій, навпаки підвищують.

Щоб перевірити зв’язок між зниженою продуктивністю та симптомами депресії, вчені провели експеримент, в якому брало участь 148 студентів. На початку семестру випробовувані доповнили відкриті сценарії, фантазуючи на тему своєї подальшої успішності, а вчені оцінили їх рівень депресивності. Через два місяці студенти знову відповіли на запитання та заповнили опитувальник.

Чим більше студенти фантазували про майбутнє в позитивному ключі, тим гіршою була їх успішність. Чим гірше навчалися студенти, тим більше у них проявлялися симптоми депресії, причина яких полягала в тому, що вони недостатньо сильно старалися вчитися.

В ході іншого дослідження було доведено, що спочатку позитивні фантазії допомогли пацієнтам, які намагалися покінчити життя самогубством, залишити думки про суїцид. Однак з плином часу ймовірність того, що вони зроблять другу спробу самогубства, зросла.

Якщо вам здається, що ваш друг в депресії, не радьте йому мислити позитивніше. Можливо, так ви зробите йому ведмежу послугу.

Уявне контрастування — альтернатива позитивного мислення

Не відмовляйтеся від позитивного мислення, а примусьте його працювати на вас. Поєднуйте мрії з реальністю. Уявляйте не тільки позитивний результат, але і можливі труднощі, з якими вам доведеться зіткнутися.

Габріель Етінген з колегами провела кілька досліджень, які довели, що уявне контрастування підвищує мотивацію і продуктивність. В ході одного з них вони попросили 168 студенток з Німеччини сформулювати свої найзаповітніші бажання, пов’язані з відносинами з протилежною статтю. Вони також повинні були оцінити ймовірність виконання цих бажань. Кожна студентка описала можливий позитивний результат і перешкоди на шляху до реалізації мети.

Потім студенток розділили на чотири групи. Перша з них випробувала уявне контрастування: вони спочатку представляли позитивний сценарій, потім — негативний. Друга уявляла тільки позитивний результат, третя концентрувалася лише на непереборних перешкодах. Четверта група спочатку представляла негативний сценарій, потім — позитивний. Всі вони записували думки, які з’являються у них у ході експерименту.

Через два тижні учені дізналися, які реальні кроки студентки зробили для здійснення бажань. Студентки, що використовували метод мисленого контрастування, володіли більшою мотивацією і були готові перейти до дій.

Уявне контрастування дозволило учасникам експерименту направити більше енергії на досягнення цілей, яких було реально досягти, і відмовитися від нереалістичних цілей.

Уявне контрастування не тільки допомагає розумно розподіляти зусилля, але і підготовляє нас до можливих перешкод. Цей метод дозволяє спланувати заходи, які ми зможемо зробити при появі перешкод.

Метод WOOP — більш просунута версія мисленого контрастування

Психолог Пітер Гольвітцер і його колеги з Нью-Йоркського університету використовували метод, який називається «інтенцією здійснення». Він полягає в тому, що учасники будують плани на майбутнє, використовуючи конструкцію «Якщо…, то…». Наприклад: «Якщо я зіткнуся з ситуацією Х, то для того, щоб досягти мети, я зроблю Z чином».

Дослідження довели, що люди, які складають плани подібним чином, більш продуктивні.

Габріель Етінген поєднала цю стратегію з уявним контрастуванням. У підсумку вийшла вправа, що включає в себе чотири ступені. ЇЇ можна легко використовувати в повсякденному житті. Вона називається WOOP (Wish, Outcome, Obstacle, Plan).

У чому принцип методу WOOP?

  • Ви формулюєте своє бажання або мета (Wish).
  • Ви визначаєте і візуалізуєте бажаний результат (Outcome).
  • Ви обмірковуєте можливі перешкоди або проблеми (Obstacle) на шляху до досягнення мети.
  • Ви складаєте план дій з усунення цих перешкод (Plan), використовуючи стратегію «Якщо…, то…».

Наприклад, ви готуєтеся до співбесіди, хочете справити враження на потенційного роботодавця і отримати роботу.

  1. Спочатку ви формулюєте мету: «Я хочу, щоб роботодавець був вражений моїми навичками, знанням індустрії, чарівністю та бажанням працювати».
  2. Потім візуалізуєте позитивний результат. Ви уявляєте, що відчуваєте себе розслаблено, спокійно розповідаєте, хто ви такий і чого хочете від роботи. Ви уявляєте позитивну реакцію роботодавця.
  3. Ви уявляєте можливі проблеми і згадуєте невдалі співбесіди, в ході яких щось завадило вам показати себе з кращого боку. Зваживши минулі провали, ви розумієте, що головна проблема — недостатня впевненість в собі.
  4. Ви формулюєте план. Ви можете сказати так: «Якщо під час співбесіди я відчую себе невпевнено, я нагадаю собі, що я досить розумний і знаю свою сферу діяльності краще, ніж хто-небудь».

Застосування методу WOOP не обмежується професійною сферою. Ця стратегія допомагає розвивати навички тайм-менеджменту, почати займатися спортом, скинути вагу, більше подорожувати, поліпшити відносини з близькими, побороти депресію.

Висновок

Щоб добитися своїх цілей, сміливо використовуйте метод WOOP. Чим частіше ви будете це робити, тим легше вам буде справлятися з викликами, які підкидає життя. З часом ця вправа буде даватися вам дуже легко.

WOOP — це не заміна позитивному мисленню. Ви можете використовувати останню, коли вам потрібно отримати короткочасний позитивний ефект. В особливо критичних ситуаціях просто необхідно підбадьоритися і випробувати позитивні емоції.

Але щоб дійсно рухатися вперед, потрібно концентруватися не лише на позитивних аспектах життя. Необхідно також пам’ятати про складнощі і перешкоди, з якими ви можете зіткнутися.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *