Натхнення

5 установок, які заважають вам заробляти

Примножити гроші

Позбавтеся від стереотипів, і шлях до багатства стане трохи коротше.

1. Гроші псують людей

Вважається, що бідна людина багата духовно: вона чесна, працьовита, щедра і завжди готова прийти на допомогу іншим. Але якщо вона раптом розбагатіє, то моментально втратить свій високий моральний вигляд і перетвориться в жадібного, брехливого і безпринципного стяжателя, який відхрещується від старих друзів, нікому не допомагає і любить тільки гроші.

Складно сказати, звідки взялася ця ідея. Цілком можливо, вона народилася одночасно з появою грошей. Потім її підхопили релігійні тексти. І, звичайно, ідея про злих багатіїв і благородних бідняків тиражувалася в класичній літературі або, наприклад, в пропагандистських матеріалах.

Раніше ця установка дійсно допомагала людям. Вона служила свого роду психологічним захистом для бідних, які в дрімучі, докапіталістичні часи ніякою працею не могли вирватися за межі свого класу або касти. Недоторканний не міг стати брахманом, а селянин-феодалом, тому думки про те, що в грошах насправді немає нічого хорошого, служили для більшості людей своєрідним розрадою.

Але тепер така позиція тільки обмежує людину, заважає йому розвиватися і заробляти, змушує соромитися свого бажання стати багатшими.

Читайте також:  Чим відрізняються звички багатих і бідних людей

Тим більше що ніяких підтверджень того, що небагаті люди краще і чесніше забезпечених, немає. Так, розбагатівши людина дійсно може поміняти світогляд і, як наслідок, порвати старі зв’язки. Але ніяких нових якостей (тих, яких не було в «бідні» часи) у нього не з’явиться.

2. Багатство чесним шляхом не нажити

Чесні трудяги нібито завжди будуть заробляти мало. А щоб сколотити стан, обов’язково потрібно обманювати, красти, йти на угоди з совістю, а може, навіть робити щось гірше.

Само собою, в цьому твердженні є велика частка істини: всі ми бачимо безліч огидних прикладів, коли люди наживають свої капітали абсолютно нечесним шляхом.

Але думати, що дохід вище середнього доступний тільки злодіям і шахраям — помилка. Так, щоб більше заробляти, однієї працьовитості часом недостатньо: потрібні ініціативність, кмітливість, готовність до змін, вміння налагоджувати зв’язки, а іноді і просто везіння. Але це не означає, що підвищити дохід чесними шляхами неможливо.

3. Не в грошах щастя

Інші варіації цієї думки: “від грошей одні нещастя”, “багаті теж плачуть”, “щастя не можна купити” та інші. Посил в будь-якому випадку один і той же: достаток не приносить людині задоволення, а, навпаки, нагороджує цілим купою проблем. Багаті люди вічно хочуть більшого, вони ненаситні, самотні. Їм недоступні прості радості.

Читайте також:  Чим відрізняються звички багатих і бідних людей

Але дослідження говорять про зворотне. Соціолог Грант Доннеллі опитав понад 4 000 чоловік і з’ясував, що чим значніший рахунок у банку, тим щасливіше почувається його володар. Втім, тут має значення і походження багатства.

У тих, хто заробив гроші сам, рівень щастя вище, ніж у тих, хто їх успадкував або виграв в лотерею.

Є й інші роботи, що підтверджують, що купити щастя все-таки можна. Вчені з Каліфорнійського університету з’ясували, що люди з більш високим рівнем доходу відчувають себе краще і впевненіше своїх небагатих співвітчизників. Причому джерело їх щастя – в них самих: в гордості за себе, у власних успіхах, в глибокій внутрішній задоволеності. Тоді як люди з низьким рівнем достатку схильні шукати щастя зовні.

4. За багатство доведеться розплачуватися чимось іншим

Якісь вищі сили ревно стежать за світовою справедливістю і всім людям хорошого і поганого відсипають порівну. Одному не дали грошей, значить, подарували здоров’я або міцну сім’ю. Іншому, навпаки, вручили багатство, але зробили його самотнім, нещасним або хворим.

А значить, за все хороше, в тому числі і за гроші, доведеться рано чи пізно розплачуватися — така установка лежить в основі черофобії (страху розплати за щастя).

Читайте також:  Чим відрізняються звички багатих і бідних людей

В результаті людина не дозволяє собі радіти, відмовляється від цікавих пропозицій і живе в постійній тривозі.

Однак з черофобією можна і потрібно впоратися-наприклад, за допомогою медитацій, ведення щоденника або роботи з психологом.

5. Розбагатіти можна тільки в молодості

Нібито є якийсь вік, після якого можна навіть не думати про те, щоб заробити більше. Умовно, до 40 років шанси стати багатшими є, а як стукне 41, потрібно відразу загортатися в простирадло і повзти на кладовищі, тому що все погано і в будь-якому випадку нічого не вийде.

Домогтися вражаючих успіхів з віком і правда стає складніше. Ми старіємо, у нас сповільнюється метаболізм, погіршується робота мозку: знижується швидкість реакції, нова інформація сприймається гірше, пам’ять стає не такою гострою. До того ж у багатьох людей після 35-40 років вже є сім’ї і діти, а з такими зобов’язаннями набагато складніше ризикнути і, наприклад, відкрити власну справу.

Але це не означає, що розбагатіти можна тільки в молодості.

Наукові джерела:
The Amount and Source of Millionaires’ Wealth (Moderately) Predict Their Happiness, source
Wealth, Poverty, and Happiness: Social Class Is Differentially Associated With Positive Emotions, source
Ageing and the brain, source