Імпульсивність

Як перестати здійснювати імпульсивні покупки раз і назавжди

Можна заблокувати кредитні карти і уникати улюблених магазинів, але все одно неправильно витрачати гроші. Подібні поради не борються з справжньою причиною імпульсивних покупок. Вся справа в силі волі.

Спеціалісти з фінансового планування радять створити відстань між стимулом (спонуканням купити непотрібний предмет) і реакцією (рішенням про купівлю). Потрібно не просто уникати цього спонукання або розбиратися з його наслідками, а побороти його на корені.

Відкладіть покупку на деякий час

Кращий спосіб перевірити і заодно зміцнити свою силу волі — це змусити себе почекати. Для цього скористайтеся правилом 1 000 гривень. Коли вам захочеться купити якусь річ, яка коштує 1 000 гривень або більше, відкладіть покупку як мінімум на тиждень. Так у вас буде час подумати, чи дійсно вам потрібна ця річ. Сума може бути абсолютно будь-який, все залежить від вашого доходу.

Дайте собі час прийняти усвідомлене рішення, яке не виходить за рамки вашого бюджету.

Крім того, за цей тиждень ви зможете пошукати вигідні знижки або акції на цю річ в інших місцях.

Звичайно, імпульсивні покупки не завжди бувають дорогими. Згадайте, скільки дурниць ви купили, стоячи в черзі в касу або переглядаючи товари онлайн. Для таких дрібних покупок використовуйте правило 100/10.

Якщо ви сумніваєтеся в купівлю речі, яка коштує 100 гривень або менше, не витрачайте на обдумування більше 10 хвилин. Якщо товар дорожче 100 гривень і через 10 хвилин ви все ще не вирішили, чи потрібен він вам чи ні, сміливо кладіть його назад на полицю. Природно, в цьому випадку ви також можете вибрати суму на свій розсуд.

Згадайте про свої цілі

Коли ви намагаєтеся накопичити на щось певне, протистояти імпульсивним покупкам набагато легше, адже тоді відразу помітно, що необдумані витрати гальмують вас на шляху до вашої мети.

Таке явище в економіці називають альтернативними витратами. Це упущена вигода в результаті вибору одного з альтернативних варіантів використання ресурсів і відмови від інших можливостей. Відмовляючи собі в якійсь купівлі, ми ніби робимо жертву. А жертвувати зручностями нікому не подобається.

Коли ми збираємо на що-то, така економія перетворюється в альтернативну можливість витратити гроші.

Тому контролювати свої витрати значно легше, коли ви точно знаєте, яку користь принесуть вам заощаджені гроші.

Плануйте бюджет реалістично

Не можна повністю захистити себе від витрат. Не забувайте, що гроші — це інструмент. Вони створені, щоб їх витрачали. І немає нічого поганого в тому, щоб іноді порадувати себе якоюсь покупкою. Просто треба реалістично планувати такі витрати.

Відкладіть певну суму на придбання для задоволення. Тільки не перестарайтеся. Її повинно вистачати на невеликі витрати, коли вам захочеться побалувати себе. Будучи обмеженим цією сумою, ви не зможете витратити зайвого.

Намагайтеся витрачатися тільки на те, що ви любите, а не на то, що вам подобається.

Розділіть свої витрати на дві категорії: те, що вам подобається, і те, що ви любите. Наприклад, вам подобається витрачати гроші на одяг, але любите ви витрачати їх на подорожі. Відмовтеся від витрат з першої категорії. Це допоможе скоротити кількість імпульсивних покупок.

У вас більше сили волі, ніж ви звикли думати, просто її треба зміцнювати. А це особливо складно, коли справа стосується фінансів. Щоб застосовувати ці поради в житті, доведеться потрудитися, але з часом вони обов’язково окупляться — в буквальному сенсі слова.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *