Кейси

Як різати витрати під час спаду економіки

Ріжемо затрати

Операційна, на столі лежить пацієнт. Біля хірурга стоїть людина з сокирою. Операція по ампутації. Слова хірурга:
– Відрубайте йому праву ногу.
– Бац! (відрубав).
– Я сказав «праву»!
– Бац!
– Я сказав «ногу»!
– Бац!

Необхідно було відрубати одну кінцівку заради порятунку життя. Але через неправильно зробленої операції пацієнт став калікою на все життя.
Якщо перенести цей приклад у світ бізнесу, то компаніям часто потрібні «операції», які допоможуть їм повернутися до прибутку або врятують від банкрутства в умовах жорсткої конкуренції. Необхідність «операцій» зростає під час війни, кризи, падіння економіки.
Зазвичай, коли падають прибутки, директори і власники починають скорочувати витрати, звільняють співробітників, зменшують зарплати, «ріжуть» інвестиції, скорочують освітні програми. Все це робиться похапцем, на швидку руку і часто нагадує ситуацію, описану в анекдоті.
Нижче я опишу наш підхід до «лікування», який не просто дозволяє уникнути інвалідності, а й реально лікує компанію, підвищуючи її рентабельність на 2-9%.

Крок перший

Як і в медицині, необхідно усунути негативні впливи, що викликають захворювання. Якщо зовнішні фактори ви не можете усунути, то внутрішні – можете. До внутрішніх негативних впливів відносяться паразити-відкатники. Вони тихо і надійно сидять у компанії, їх важко виявити і ще складніше вивести, і при цьому вони висмоктують з компанії величезні гроші за допомогою завищених закупівельних цін. Наче від глистів, від відкатників складно позбутися: недостатньо однієї таблетки – необхідний комплекс заходів. Наш комплекс дій призводить до зцілення в 99% випадків, хоча і вимагає значних зусиль.

Крок другий

Після того, як ми прибрали непродуктивні витрати, приступаємо до «лікування» – зменшуємо продуктивні витрати. У людини до 30-го року життя накопичується велика кількість захворювань. Деякі з них проявляють себе слабо, а деякі заважають жити. Якщо лікувати всі захворювання відразу – виходить дорого і неефективно. Так само і в компанії: на різних етапах її роботи накопичуються різноманітні проблеми, і їх необхідно усувати. Черговість усунення залежить від рівня складності проблеми та її впливу на бізнес. У своїй практиці ми використовуємо закон Парето для того, щоб виявити найважливіші причини зменшення рентабельності. Ми знаходимо 20% причин, які призводять до 80% проблем, і ефективно їх усуваємо.
Якісний доктор повинен чітко поставити діагноз і призначити дієве лікування. Принцип «не нашкодь» у бізнесі повинен виконуватися так само, як в медицині.

У «лікаря» бізнесу є 3 головних інструменти: ПНЛ (звіт про прибутки і збитки або Profit & Loss statement), баланс і звіт про рух грошових коштів. Баланс – це рентгенівський знімок і антропометричні дані. Звіт про рух грошових коштів – функціональне дослідження серцево-судинної системи (більшість людей помирають через проблеми з ССС, а багато компаній – через проблеми з ліквідністю). ПНЛ – це цілий ряд лабораторних аналізів та інших показників роботи фірми. Озброївшись таким арсеналом, можна поставити правильний діагноз і призначити лікування.
Серед захворювань необхідно окремо виділити невиправдане завищення витрат. Це хронічне захворювання всіх компаній з періодичним загостренням. Для боротьби із захворюванням необхідно акуратно і детально проаналізувати ПНЛ. У нас, як і в кожного досвідченого лікаря, є свої «фішки», що дозволяють винести правильне судження про показники ПНЛя. Це тонка робота скальпелем або лазером, а ні в якому разі не сокирою. Діяти потрібно вміло: відрізання зайвого може призвести до перекосів в організмі або викликати непотрібну напругу в колективі. Одна з компаній, виробник меблів, вирішила радикально боротися із витратами – перестали забезпечувати співробітників безкоштовними обідами. Ефект виявився дуже жалюгідним – незначна економія, але на її тлі розвинулося бажання співробітників «помститися» хоч чим-небудь: значно впала продуктивність роботи.

Читайте також:  Грошовий потенціал листкового тіста

Як ми ріжемо умовно-постійні витрати:

  • Персонал НЕ чіпаємо. Майже. Точніше чіпаємо, але лише тих, хто не працює, і ні в якому разі не чіпаємо своїх робочих конячок. Якщо у людини гангрена ступні, то їй не відрізають вуха. Позбавлятися необхідно від тих, хто отримує гроші, займає місце в офісі, але нічого не дає натомість. За статистикою (а вона дуже добре збігається з законом Парето) в компанії з 60-ти осіб трьох звільнити просто необхідно. Чому трьох? З 60-ти чоловік 20% – це ті, хто працює добре, а 20% працює погано. З 20% працюючих погано є ще 20%, які працюють дуже погано. Це найгірша частина колективу. 20% з 60 чоловік – 12 осіб, з 12 осіб 20% – це 3 людини. Цих трьох необхідно виявити і акуратно вилучити. Це можуть бути самі різні люди: від секретаря і вантажника – до вашого заступника із загальних справ. Дуже часто в це число потрапляють так звані «священні корови». У таких випадках не уникнути кровотечі, але і лікування буде більш ефективним.
  • Рекламу – ріжемо. Майже. Точніше ріжемо, але не всю. Рекламісти – дуже творчі люди. Вони дуже переконливо, чітко, використовуючи складні слова і красиві графіки, можуть вам довести, що вам необхідно багато реклами. Не менш ефективно вони можуть пояснити, чому немає відзиву на рекламу і що треба витрачати більше грошей. Відділ реклами та маркетингу – часто єдиний відділ, який може освоїти будь-яку суму і при цьому не несе ніякої відповідальності за свої дії. Відкати і бездарність в рекламі – явище майже обов’язкове. Хтось десь прочитав, що для збільшення продажів в рекламі повинен бути секс. Тому, все що продається: від руберойду і каструль – до свиноматок і послуг стоматолога – рекламується на тлі жіночих грудей або інших видатних частин тіла. Такі рекламісти схожі на студентів перших курсів, які вивчили, що таке діарея, і тепер всім ставлять тільки такий діагноз і всім лікують пронос. У цих ескулапів треба забрати з рук скальпелі і дати лопати, щоб копали землю – буде менше шкоди.
  • Заберіть у рекламістів гроші. Нехай вони почнуть думати або ж самі подумайте замість них. Направте зусилля на керівництво своїх клієнтів, якщо у вас B2B бізнес. Якщо у вас B2C – впливайте на логіку покупця і дистанціюйтеся від сірої маси конкурентів. Шукайте варіанти. Ви зможете знайти недорогі, але ефективні способи реклами.
  • Транспорт, офіси, склади, поїздки, рутинна робота – всі ці витрати можна знизити мінімум на 5%. При цьому не виникне напруги в компанії. Якщо ваші умовно-постійні витрати становлять 20 мільйонів на рік, то економія буде 1 мільйон гривень на рік, і при цьому – мінімум зусиль. Це не просто гарні цифри, це наша реальна практика і практика колег по всьому світу.
Читайте також:  Вчимося дізнаватися реальну собівартість

Крок третій

Після того, як компанію підлікували, позбавили від найбільших захворювань, вона стала сильнішою, «аналізи» значно покращилися, необхідно займатися профілактикою. Ентропія проявляє себе не тільки у фізиці, а й у бізнесі: само по собі все рухається до мінімального рівня порядку. Профілактика значно дешевше лікування і набагато ефективніша. Це вам підтвердить будь-який лікар.
Для профілактики ми рекомендуємо, а для наших клієнтів розробляємо і впроваджуємо, систему контролю фінансового здоров’я компанії. Система проста і цінна тим, що дозволяє бачити відхилення «здоров’я» компанії і направляти на вирішення проблеми свою увагу і ресурси. У той же час ви не відволікаєтеся на ті місця, де все гаразд.
Крім системи контролю необхідно чуйно відстежувати клімат у колективі, винагороджувати рацпропозиції, нагороджувати за успішну роботу, створювати умови для конкуренції.

Замість кроку четвертого

Час від часу необхідно робити перевірку. Тим, у кого є домашні тварини, рекомендують раз на півроку робити профілактику гельмінтозу. У компанії раз на рік-півтора варто робити перевірку на предмет появи відкатів і «мертвого вантажу».
Якщо ви почнете дотримуватися цих рекомендацій, то ваш бізнес буде у відмінному стані, стане довгожителем і буде постачати всіма благами, які може призвести. Ми пропонуємо нашим клієнтам посильну допомогу у збільшенні рентабельності і грошового потоку компанії, в позбавленні від непродуктивних витрат і зменшенні продуктивних. Чудес зцілення не обіцяємо, але рентабельність бізнесу на 2-9% піднімемо, з контролем і управлінням витратами – поможем, від паразитів-відкатників – позбавимо.

Коротко про способі «лікування»:

1. Усуваємо відкатників-паразитів.

2. Проводимо діагностику стану здоров’я компанії.

3. Акуратно ріжемо витрати, аналізуючи кожен рядок витрат окремо.

4. Після лікування організовуємо постійний контроль стану «здоров’я» компанії і проводимо профілактичні заходи.

5. Періодично проводимо перевірку компанії.

Ігор Чернешенко, директор компанії «Бізнес Ефішенсі». Спеціалізується на підвищенні рентабельності компаній за рахунок усунення відкатів у закупівлях, зменшення витрат на ведення бізнесу, а також розробці та впровадженні систем контролю витрат. За фахом економіст, має досвід роботи з міжнародними компаніями у сфері контролінгу і оптимізації витрат.

Залишити коментар