Страх перед успіхом

Як не дати страху успіху перешкодити вам досягти своїх цілей

Іноді ми самі стаємо для себе найгіршими ворогами. Страх успіху змушує нас саботувати власну роботу і упускати рідкісні можливості. Лайфхакер допоможе зрозуміти, чи є у вас цей страх, і приручити його.

Чого ви боїтеся найбільше? При відповіді на це питання навряд чи вам прийде на думку страх успіху. І даремно, тому що насправді багато хто з нас бояться не потерпіти провал, а саме досягти успіху в якій-небудь справі. І один за іншим втрачають шанси змінити своє життя на краще.

Якщо ви вважаєте, що це не про вас, не варто поспішати з висновками.

Симптоми страху успіху

На відміну від багатьох інших фобій, ми рідко усвідомлюємо страх успіху. В цьому й полягає його підступність.

Якщо вам підходить більшість з тверджень, наведених нижче, причина ваших невдач саме в страху успіху.

 • Ви постійно не закінчуєте розпочате.
 • Ви багато говорите про те, що збираєтеся зробити, але не приступаєте до дій.
 • Ви працюєте над декількома проектами одночасно, не концентруючись належним чином ні на одному з них.
 • У вашому списку новорічних обіцянок з року в рік все ті ж пункти.
 • Ви часто займаєтеся самокритикою.
 • Відволікання і прокрастинація — ваші найкращі друзі.
 • Вам не дуже подобається ваша робота.
 • В ситуаціях, коли ви ось-ось досягнете успіху, щось йде не так.
 • Ви відчуваєте себе винуватим за будь-які, навіть найменші свої досягнення, якщо ваші друзі, рідні та колеги не досягли того ж.
 • Ви нікому не розповідаєте про свої успіхи.

Психотерапевт, коуч і автор популярного блогу про творчість Марк Макгіннесс (Mark McGuinness) виділяє три основні різновиди страху успіху. В залежності від того, з яким з них ви зіткнулися, можна вибрати стратегію дій, яка допоможе побороти цей страх.

Різновиди страху успіху

1. Страх не впоратися з успіхом

Як зазначає автор бестселерів Х’ю Маклеод1 Success is more complex than failure. , домагатися успіху складніше, ніж терпіти невдачі. В якійсь мірі нам більш комфортно залишатися в не самих приємних, але звичних умовах. Досягти успіху — значить піти неходженою стежкою. На ній вас чекають пильна увага і критика з боку оточуючих, більше тиску і більше відповідальності. І якась маленька (або не дуже) тривожна частина вас явно воліла б не ризикувати.

Як його подолати

Людина, яку переслідує цей страх, більше фокусується на своїх переживаннях, боязні відповідальності і менше — на можливий успіх. ЇЇ завдання — правильно розставити цілі, отримати доступ до внутрішніх ресурсів і повірити в себе.

Пам’ятайте: у реальності все не так страшно, як підказують вам ваші негативні фантазії. Якщо вам вистачало сил, щоб пережити важкі часи, з успіхом ви теж впораєтеся. Так, вам доведеться змінюватися, вчитися новому. Просто пам’ятайте: ви досить гнучкі і креативні для того, щоб зробити це. А якщо вас все-таки долають сумніви, нагадайте собі про додаткові ресурси, які принесуть вам успіх:

 • ви станете більш впевненим у собі;
 • ви набудете корисні зв’язки;
 • ви заробите більше грошей;
 • ви сформуєте хорошу репутацію, яка буде відкривати перед вами нові двері.

2. Страх стати гіршим

Він добре знайомий представникам творчих професій. Саме про них часто говорять: «списався», «вигорів», «вже не той». Ніхто не хоче досягнути успіху такою ціною. Однак, якщо ваші досягнення побачить широка публіка, хтось безсумнівно буде говорити про вас неприємні речі. У тому числі — що ви «вже не той».

Як його подолати

 • По-перше, прийміть той факт, що ви не зможете догодити всім і відразу. Жодна успішна людина не уникнула злих язиків.
 • По-друге, ви повинні чітко розуміти, чого хочете від себе в плані роботи. Складіть для себе список ознак, які підкажуть вам, що ви «вигоріли». І нехай він завжди буде у вас під рукою. Якщо почнете сумніватися, просто загляньте в нього і перевірте, чи дійсно ви відхилилися від вірного шляху. Нехай орієнтиром для вас будуть ваші власні уявлення, а не чужі вигадки.

Ваші починання — це тільки ваша справа. Звідки іншим знати, як зробити її кращою? Постійно озираючись на думку інших людей, ви не тільки отклонитесь від обраного шляху, але й заблукаєте зовсім. Власна точка зору і лінія поведінки — це головні орієнтири на підступах до успіху.

3. Страх втратити самого себе

На відміну від попереднього страху, це стосується не вашої роботи, а вашої особистості. Якщо ви відчуваєте, переживаєте, що змінитеся і ваші близькі і друзі не впізнають і не приймуть нового вас. Так, цей страх має певні підстави. Ви дійсно можете зазнатись. Або ваші близькі просто почнуть вам заздрити. На жаль, і таке буває.

Але все залежить від вас. Зрештою, якщо вас все влаштовує собі, то навіщо змінюватися? До того ж змінюватися — не значить магічним чином перетворитися на абсолютно іншу людину. Це набагато більш складний процес. Зміни можуть тільки збагатити вашу особистість.

Будь-який новий досвід змінює нас. Тут ми завжди йдемо на певний ризик: те, що влаштовувало нас раніше, може перестати влаштовувати тепер. Зміни, життєвий досвід — це ціна нашого дорослішання.

Як його подолати

Сприймайте зміни в собі як прокачування свого характеру. Ви розвиваєтеся, тепер ви можете дати цьому світу. До того ж ви зможете випробувати себе в незвичних для вас ролях — і вони не обов’язково повинні бути негативними.

Коли вітри змінюють курс, хтось будує стіни, а хтось – вітряні млини.

Китайське прислів’я

У той же час ніхто не заважає вам залишатися тим самим хорошим хлопцем, яким вас звикли бачити близькі люди. Проводьте з ними більше часу, і ви будете відчувати, як ніби знімаєте новий наворочений прикид і надягаєте старі улюблені джинси. Це все той же ви, просто в іншому «костюмі». І пам’ятайте: чим більше у вас таких «костюмів», тим багатше ваше життя і ширші можливості.

Ось так без зайвого психоаналізу можна подолати внутрішню силу, яка змушує вас відмовлятися від усього доброго, що відбувається у вашому житті. А ви знаєте інші рецепти, які допомагають впоратися зі страхом успіху? Поділіться ними в коментарях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *