Фінанси

7 фінансових питань, відповіді на які слід знати кожному дорослому

Фінанси

Перевірте, наскільки добре ви розбираєтеся в базових поняттях, пов’язаних з особистим бюджетом та інвестиціями.

1. З чого складається мій бюджет?

Він складається з доходів і витрат за певний період, наприклад місяць або рік. Витрати можна поділити на три категорії:

  • найнеобхідніше – плата за житло, комунальні послуги, їжу, ліки;
  • бажання – підписка на онлайн-кінотеатр, абонемент в спортзал і все інше, без чого в принципі можна прожити;
  • накопичення.

Ведення особистого бюджету допомагає спрямовувати кошти на досягнення фінансових цілей і не витрачати зайвого.

2. Скільки відкладати на чорний день?

В ідеалі у вас завжди повинна бути фінансова подушка безпеки, якої вистачить на 3-6 місяців життя. Вона виручить, якщо ви раптом втратите роботу або серйозно захворієте.

Якщо у вас поки не виходить накопичити стільки, намагайтеся мати в запасі хоча б більш дрібну суму, якої вистачить на несподівані витрати, наприклад лагодження автомобіля або покупку ліків. Головне – відкладати систематично.

3. Що таке капіталізація відсотків?

Коли ви кладете якусь кількість грошей в банк, на них нараховуються відсотки. Це ваш дохід. На вкладі з капіталізацією ці відсотки періодично додають до початкової суми, і наступного разу відсотки нараховуються вже на весь підсумок. В результаті ваш дохід вище, ніж на звичайному вкладі.

4. Що таке кредитна історія?

Це інформація про те, скільки за вами числиться позик і як сумлінно ви повертаєте гроші. Дивлячись на ці дані, банки приймають рішення, чи видавати вам нову позику. Якщо з історії видно, що ви відповідальна людина, вам з більшою ймовірністю схвалять кредит, причому ви навіть можете розраховувати на більш низький відсоток по позиці.

Якщо ви перевірили свою кредитну історію і побачили, що вона неідеальна, не впадайте у відчай. Її можна виправити. Для цього в першу чергу вносыть гроші по кредиту в термін, а також намагайтеся не мати заборгованостей по комунальних платежах.

5. Що таке диверсифікація?

Це вкладення коштів у різні види майна, наприклад акції, облігації та нерухомість. Коли в портфелі різноманітні інвестиції, фінансове становище стабільніше. Якщо одні інвестиції прогорять, у вас залишиться дохід від інших.

6. У чому різниця між акціями, облігаціями та ПІФами?

Коли ви купуєте акцію, то стаєте акціонером компанії, по суті її співвласником. Купуючи облігацію, ви перетворюєтеся в кредитора-даєте компанії або державі гроші в борг, розраховуючи потім отримати фіксований прибуток. Величина виплат зазвичай відома вже в момент придбання облігацій, тому вони вважаються менш ризикованим вкладенням коштів. Але і прибутковість у них нижче, ніж у акцій. Вони схожі тим, що при їх покупці ви сподіваєтеся на успіх того, хто випустив акції або облігації, так як від цього залежить ваша прибуток.

Третій спосіб вкласти кошти-пайовий інвестиційний фонд (ПІФ). Такий фонд являє собою портфель з різних інвестицій, в якому ви можете купити частку (пай). В такому випадку ваш дохід не залежить від успіху або провалу однієї конкретної компанії, а операціями з інвестиціями займаються фахівці.

7. Скільки мені інвестувати?

У всіх різні фінансові цілі і різна вихідна ситуація, тому однозначної відповіді немає. Зазвичай радять відкладати або інвестувати 20% річного доходу. Якщо для вас це занадто багато, почніть з невеликої суми, наприклад пари тисяч гривень. Ви потренуєтеся вибирати активи, освоїте основні інструменти. І коли ваш дохід збільшиться, вам буде простіше інвестувати більші гроші.

Джерело: 10 Questions About Money Every Adult Should Know How to Answer