Фінанси

Чому важливо пам’ятати, що гроші — це інструмент, а не мета

Фінансове планування

Інколи ми сприймаємо гроші або як щось вороже, що постійно ускладнює нам життя, або як мету. Насправді гроші — це всього лише інструмент, і усвідомлення цього допоможе вам взяти свої фінанси під контроль.

Чим корисний такий підхід

Він полегшує планування

Не так-то легко розраховувати свої витрати і планувати бюджет, коли саме слово «гроші» викликає у вас страх і тривогу. Якщо цифри в кінці місяця ніколи не сходяться, ви просто не будете намагатися стежити за своїми витратами і доходами. Але варто подумати про гроші як про інструмент, як ви зможете зосередитися на вирішенні проблеми, а не на емоціях.

Все починається з важливої для вас цілі. Гроші самі по собі — це не мета. Ви повинні знати, на що потрібно витратити. Щоб прогодувати сім’ю? Розплатитися з боргами або покрити медичні витрати? Подорожувати? Коли ви знаєте свою мету, ви можете планувати і витрати, необхідні для її досягнення. Наприклад:

  • Продати щось, щоб накопичити на чорний день.
  • Скористатися методом снігової кулі, щоб за два роки позбутися від усіх боргів.
  • Пошукати іншу роботу, адже тепер вам не так страшно піти з цього місця.

Він рятує від почуття провини за покупки

Краще один раз витратитися на якісні речі, чим часто купувати дешеві. Наприклад, вчені з Мічиганського університету протягом семи років відстежували придбання туалетного паперу на 100 000 американських сімей. Виявилося, що сім’ї з більш високим доходом купували папір зі знижкою в 39% випадків, а сім’ї з низьким доходом — тільки 28%. Перші також купували в середньому більше рулонів. Вийшло, сім’ї з низьким доходом платили за рулон приблизно на 6% більше.

Нездатність купувати щось великими партіями не дає планувати покупки і користуватися перевагою розпродажів. І навпаки, нездатність придбати щось саме тоді, поки йде розпродаж, не дає купувати великими партіями. Фінансові втрати в такому випадку з’їдають до половини коштів, заощаджених на купівлю дешевих речей.
Єсимов Орхун (Yesim Orhun) і Майк Палаззоло (Mike Palazzolo), автори дослідження

Звичайно, коли ви намагаєтеся звести кінці з кінцями, вам не до якості. Але багато хто не хочуть платити за річ більше, навіть коли можуть це собі дозволити. Ми не хочемо витрачати гроші, тому що боїмося, що у нас їх не залишиться. Ми відчуваємо себе винуватими, коли витрачаємо більше необхідного, навіть якщо це всього лише дорогий туалетний папір.

Читайте також:  7 порад, які допоможуть витягти максимум користі зі своїх фінансів

Але ж інструменти для того і створені, щоб їх використовували. Вони не повинні припадати пилом на полиці. Не думайте про те, як накопичити і витратити гроші, думайте про те, як їх використовувати. Відкладаючи кошти, ми всього лише залишаємо їх для подальшого використання. А покупка — це просто застосування придатного для тієї чи іншої роботи інструменту. І дорога якісна річ іноді і є найбільш ефективний спосіб його використання.

До того ж такий практичний підхід до грошей допомагає утриматися від необдуманих витрат. Ми починаємо розуміти, що, неправильно використовуючи цей інструмент в одній сфері, ми потім просто не зможемо скористатися ним в іншій.

Як змінити своє ставлення до грошей

Головне — навчитися використовувати засоби так, щоб жити тим життям, яким вам хочеться. Ось кілька практичних порад.

Читайте також:  Як правильно торгуватися

Вирішіть, що для вас важливо

Оскільки гроші — це не мета, потрібно знати, в чому саме полягають ваші цілі. Ось чому багато фахівців з фінансового планування починають роботу з клієнтом з одного-єдиного питання «навіщо?». Коли ви знаєте відповідь, всі ваші фінансові рішення приймаються у відповідності з поставленою метою.

Визначте свої пріоритети

Ще дуже корисно скласти список витрат, які доставляють вам найбільше задоволення. Це теж допоможе контролювати витрати. Наприклад, ви любите обідати в кафе і відвідувати сім’ю або друзів, що живуть в іншому місті. Розставивши пріоритети, ви зможете вирішити, які витрати скоротити.

Поступово рухайтеся

Коли у вас дуже низький дохід, змінити ставлення до грошей особливо складно. Будь-яка мета в порівнянні з доходом буде здаватися недосяжною. Тому розбийте свою мету на невеликі кроки. Наприклад, якщо вам потрібно виплатити кредит, думайте не про всю суму, а про виплати за місяць або навіть за тиждень. Так сума не буде здаватися зовсім непідйомною. Вам буде легше виплатити її і відчувати, що ви контролюєте ситуацію.

Висновки

Для більшості з нас гроші значать більше, ніж вони є насправді. Вони нагадують про те, чого нам не вистачає. Про те, що ми не можемо собі дозволити. Але по своїй суті гроші — це просто інструмент. Постарайтеся ставитися до них як до інструменту. Звичайно, це не змінить ваше матеріальне становище за один день, але тільки так ви почнете контролювати свої фінанси.

Залишити коментар