Фінанси

Чому важливо пам’ятати, що гроші — це інструмент, а не мета

Фінансове планування

Інколи ми сприймаємо гроші або як щось вороже, що постійно ускладнює нам життя, або як мету. Насправді гроші — це всього лише інструмент, і усвідомлення цього допоможе вам взяти свої фінанси під контроль.

Чим корисний такий підхід

Він полегшує планування

Не так-то легко розраховувати свої витрати і планувати бюджет, коли саме слово «гроші» викликає у вас страх і тривогу. Якщо цифри в кінці місяця ніколи не сходяться, ви просто не будете намагатися стежити за своїми витратами і доходами. Але варто подумати про гроші як про інструмент, як ви зможете зосередитися на вирішенні проблеми, а не на емоціях.

Все починається з важливої для вас цілі. Гроші самі по собі — це не мета. Ви повинні знати, на що потрібно витратити. Щоб прогодувати сім’ю? Розплатитися з боргами або покрити медичні витрати? Подорожувати? Коли ви знаєте свою мету, ви можете планувати і витрати, необхідні для її досягнення. Наприклад:

  • Продати щось, щоб накопичити на чорний день.
  • Скористатися методом снігової кулі, щоб за два роки позбутися від усіх боргів.
  • Пошукати іншу роботу, адже тепер вам не так страшно піти з цього місця.
Читайте також:  Як перестати витрачати гроші: 4 поради від економістів

Він рятує від почуття провини за покупки

Краще один раз витратитися на якісні речі, чим часто купувати дешеві. Наприклад, вчені з Мічиганського університету протягом семи років відстежували придбання туалетного паперу на 100 000 американських сімей. Виявилося, що сім’ї з більш високим доходом купували папір зі знижкою в 39% випадків, а сім’ї з низьким доходом — тільки 28%. Перші також купували в середньому більше рулонів. Вийшло, сім’ї з низьким доходом платили за рулон приблизно на 6% більше.

Нездатність купувати щось великими партіями не дає планувати покупки і користуватися перевагою розпродажів. І навпаки, нездатність придбати щось саме тоді, поки йде розпродаж, не дає купувати великими партіями. Фінансові втрати в такому випадку з’їдають до половини коштів, заощаджених на купівлю дешевих речей.
Єсимов Орхун (Yesim Orhun) і Майк Палаззоло (Mike Palazzolo), автори дослідження

Звичайно, коли ви намагаєтеся звести кінці з кінцями, вам не до якості. Але багато хто не хочуть платити за річ більше, навіть коли можуть це собі дозволити. Ми не хочемо витрачати гроші, тому що боїмося, що у нас їх не залишиться. Ми відчуваємо себе винуватими, коли витрачаємо більше необхідного, навіть якщо це всього лише дорогий туалетний папір.

Читайте також:  5 фінансових уроків від лауреата Нобелівської премії Річарда Талера

Але ж інструменти для того і створені, щоб їх використовували. Вони не повинні припадати пилом на полиці. Не думайте про те, як накопичити і витратити гроші, думайте про те, як їх використовувати. Відкладаючи кошти, ми всього лише залишаємо їх для подальшого використання. А покупка — це просто застосування придатного для тієї чи іншої роботи інструменту. І дорога якісна річ іноді і є найбільш ефективний спосіб його використання.

До того ж такий практичний підхід до грошей допомагає утриматися від необдуманих витрат. Ми починаємо розуміти, що, неправильно використовуючи цей інструмент в одній сфері, ми потім просто не зможемо скористатися ним в іншій.

Як змінити своє ставлення до грошей

Головне — навчитися використовувати засоби так, щоб жити тим життям, яким вам хочеться. Ось кілька практичних порад.

Вирішіть, що для вас важливо

Оскільки гроші — це не мета, потрібно знати, в чому саме полягають ваші цілі. Ось чому багато фахівців з фінансового планування починають роботу з клієнтом з одного-єдиного питання «навіщо?». Коли ви знаєте відповідь, всі ваші фінансові рішення приймаються у відповідності з поставленою метою.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

Визначте свої пріоритети

Ще дуже корисно скласти список витрат, які доставляють вам найбільше задоволення. Це теж допоможе контролювати витрати. Наприклад, ви любите обідати в кафе і відвідувати сім’ю або друзів, що живуть в іншому місті. Розставивши пріоритети, ви зможете вирішити, які витрати скоротити.

Поступово рухайтеся

Коли у вас дуже низький дохід, змінити ставлення до грошей особливо складно. Будь-яка мета в порівнянні з доходом буде здаватися недосяжною. Тому розбийте свою мету на невеликі кроки. Наприклад, якщо вам потрібно виплатити кредит, думайте не про всю суму, а про виплати за місяць або навіть за тиждень. Так сума не буде здаватися зовсім непідйомною. Вам буде легше виплатити її і відчувати, що ви контролюєте ситуацію.

Висновки

Для більшості з нас гроші значать більше, ніж вони є насправді. Вони нагадують про те, чого нам не вистачає. Про те, що ми не можемо собі дозволити. Але по своїй суті гроші — це просто інструмент. Постарайтеся ставитися до них як до інструменту. Звичайно, це не змінить ваше матеріальне становище за один день, але тільки так ви почнете контролювати свої фінанси.