Наука

Дерево зробили прозорим як скло, але легше і міцніше

Дерево

Американські вчені знайшли спосіб зробити деревину прозорою. Дослідники сподіваються, що такий міцний і легкий матеріал зможе замінити скло.

Прозора деревина – ідея, над якою вчені працюють вже довгий час. Дизайнери розглядають цей матеріал в якості заміни стекол у вікнах, тому що дерево міцніше — воно не розіб’ється, якщо в нього потрапить м’яч. І хоча прозора деревина вже існує, вона не використовується-головним чином тому, що процес її виготовлення дуже дорогий.

Читайте також:  Вчені виявили винуватця масового вимирання динозаврів

В існуючому методі отримання прозорої деревини використовуються спеціальні хімічні речовини для видалення лігніну. Цей процес займає багато часу, генерує багато рідких відходів, а утворюється в результаті матеріал досить крихкий. У новому дослідженні вчені знайшли спосіб зробити деревину прозорою, не витягуючи з неї весь лігнін.

Для цього автори видалили частину молекул лігніну, які відповідають за непрозорість деревини. Спочатку вчені нанесли перекис водню на поверхню матеріалу, а потім піддали оброблену деревину впливу ультрафіолету. Потім зразок замочували в етанолі, щоб очистити його від продуктів окислення. Після цього автори заповнили пори прозорого дерева епоксидною смолою, щоб зробити його гладким.

Читайте також:  Вчені розповіли, коли стабілізується клімат

Отримана деревина виявилася в 50 разів міцніше матеріалу, виготовленого використаним раніше методом. Крім того, вона показала хороші оптичні властивості — пропускання видимого світла у матеріалу виявилося на рівні 90%.

Дослідники також виявили, що деревина міцніше, легше скла і володіє кращими теплоізоляційними властивостями. Дослідники припускають, що матеріал можна було б використовувати для заміни віконних стекол і для покриття дахів. Автори відзначають, що така деревина теоретично може бути використана для створення повністю прозорого будинку, оскільки його можна використовувати і в несучих конструкціях.

Робота опублікована в журналі Science Advances.