Писати щоденник

Як ведення щоденника може змінити ваше життя

Ведення щоденника — відмінний спосіб зберегти і краще зрозуміти хід власних думок. Якщо вам здається, що у вас немає часу вести записи, або ви не знаєте, про що писати, скористайтеся цими порадами.

Ведення щоденника — одна з тих порад, які здаються дуже простими, щоб дійсно працювати. Але адже часто саме прості речі найбільше впливають на наше життя.

Ведучи щоденник, ви зможете:

 • Позбутися від щоденної тривоги.
 • Визначити основні тригери своїх тривожних думок.
 • Полегшити прийняття складних рішень.
 • Розвивати творчі здібності.
 • Відпустити минуле.

Ведення щоденника допомагає зміцнити психологічну стійкість

Шон Ачор, всесвітньо відомий психолог і автор бестселера «Перевага щастя», в одному інтерв’ю розповів, що для розвитку психологічної стійкості, вміння «витерпіти» не головне. Навпаки, важливіше щодня скидати напругу і відключатися від усього.

І ведення щоденника як раз в цьому допомагає. Записуючи свої думки на папір, ви зможете позбутися від них і вивчити більш ретельно. Переглядаючи записи за рік, ви почнете краще розуміти самого себе, навчіться зосереджуватися і менше хвилюватися.

Ведення щоденника допомагає впоратися із тривогою

1. Концентрація і очищення свідомості

Тільки повністю усвідомлюючи свої думки, ми можемо їх змінити.
Барбара Марквей, психолог

Щоранку ми прокидаємося з роєм думок та ідей в голові. Ми думаємо про те, що потрібно зробити сьогодні, і про те, що робили вчора. Щоб не зійти з розуму, потрібно перенаправити енергію в інше русло і виплеснути весь цей потік думок назовні. Щоденник ідеально підійде.

2. Відчуженість від своїх емоцій

Тривогу, злість, страх, невпевненість і всі інші почуття можна перенести на папір і поглянути на них з боку. Тоді ви зрозумієте, що все це ілюзії, на які не варто витрачати душевні сили.

3. Боротьба з самокритикою

Примусьте замовкнути свого головного критика — внутрішній голос, який постійно вас засуджує.

4. Визначення тригерів тривоги

Іноді ми відчуваємо тривогу або інші негативні емоції, самі не знаючи, чому. Нам навіть може здаватися, що справа в нас самих, що з нами щось не так. Але якщо почати вести записи в щоденнику, можна зазначити основні причини, що викликають стрес і тривогу, і не дати їм вплинути на нас.

Як почати писати

Пишіть на звичайному папері

Ведення записів на комп’ютері або телефоні — спосіб більш пасивний і емоційно відсторонений. Звичайно, так вести щоденник швидше. Тільки швидкість і обсяг не та мета, до якої потрібно прагнути, починаючи щоденник. Головне тут — самоаналіз і ясність думок.

Ведення електронного щоденника можна представити як подорож на літаку. Ви дістанетеся до місця призначення швидше (певна кількість слів), але в процесі зовсім не помітите навколишній ландшафт (ваші думки та ідеї).

Знайдіть те, що підходить саме вам

Найголовніше, коли ви тільки починаєте вести щоденник, — знайти підхід, який найкраще працює саме для вас. Різних методик існує безліч, всі вони обіцяють змінити ваш світ. Якщо якийсь один підхід вам не допомагає, не впадайте у відчай і не закидайте щоденник. Спробуйте щось інше, інакше ви ніколи не побачите позитивних результатів.

І не судіть себе занадто суворо. Не намагайтеся обов’язково писати сім днів на тиждень. Починайте з малого — з одного речення.

Ось ще кілька порад, які допоможуть вам почати писати в щоденнику:

 1. Думайте тільки про один день.
 2. Заздалегідь приготуйте ручку та блокнот.
 3. Встаньте на 10 хвилин раніше звичайного (якщо пишете з ранку).
 4. Запишіть одне речення. Не переживайте через зміст, пишіть все, що прийде в голову.
 5. Постарайтеся повторити те ж саме завтра.

Про що писати

Три речі, за які ви вдячні

Вдячність — це супервластивість, доступна нам усім. Вона допомагає нам відчувати себе щасливіше, менше хвилюватися і добиватися великих успіхів на роботі та в інших сферах життя. Запишіть те, за що ви були сьогодні вдячні.

Одна фраза для самоствердження

Самостверджуючі фрази теж допоможуть зміцнити психологічну стійкість. Ретельно вибирайте слова, щоб позбутися від чогось у своєму житті або, навпаки, створити щось нове.

Один страх, який ви сьогодні подолаєте

Щоб позбутися від тривоги, потрібно намагатися кожен день стикатися з якимось своїм страхом. Це, звичайно, не означає, що потрібно щодня вистрибувати з літака або звільнятися з роботи. У всіх нас є сотні дрібних побоювань, про яких ми намагаємося не думати. Почніть з малого і повторюйте день за днем. Через якийсь час ви навчитеся контролювати свій страх і направляти його в позитивне русло.

Одне питання

Наприклад:

 • Що б я став робити сьогодні, якщо б мені вже через півроку потрібно було досягти своїх цілей, запланованих на п’ять років?
 • Чому мені завжди хочеться говорити всім, що я зайнятий?
 • Кого б мені хотілося перевершити на роботі і в житті? Які у цих людей погляди і цінності?

Ви не повинні дотримуватися якихось рамок, просто записуйте потік свідомості.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *