Інтернет

Що буде, якщо Інтернет зникне хоча б на день

Для багатьох людей відсутність Інтернету протягом кількох годин – подія з області фантастики. Але, якщо це коли-небудь станеться, наслідки можуть бути самими парадоксальними і незвичайними, – пише BBC.

Професор Стенфордського університету Джефф Хэнкук до 2008 року часто любив давати своїм студентам цікаве завдання – на вихідні відмовитися від використання Інтернету і подивитися, як це вплине на їх життя. Але в 2009 році студенти курсу збунтувалися проти такого прохання професора і відмовилися виконувати його прохання, мотивуючи це тим, що оффлайн на 48 годин не дозволить їм виконати всі свої завдання і сильно вплине на соціальне життя. З тих пір Хэнкук більше не повертався до своєї практики відмови від використання мережі на кілька днів і жартома каже, що, при нинішньому розвитку технологій, студенти за таке завдання, напевно, написали б на свого викладача доповідну.

Тим не менше, питання про те, що станеться, якщо світ позбудеться Інтернету хоча б на один день, залишається дуже актуальним і сьогодні. Наслідки можуть бути більш ніж просто парадоксальними.

У 1995 році Інтернетом користувався лише 1% людей, але вже через 20 років кількість користувачів мережі досягло 3,5 млрд чоловік. І щомиті це число збільшується ще на 10 чоловік. За даними організації Pew Research Centre, п’ята частина всіх американців сьогодні використовує Інтернет постійно, 73% не можуть обійтися без глобальної мережі і дня. Те ж саме стосується й інших країн.

Автор книги “Суспільство Інтернет” Вільям Дуттон з Мічиганського університету вважає, що сьогодні люди сприймають мережу як даність, не розуміючи, наскільки дані технології проникли в наше повсякденне життя. Ніхто навіть не задумується, що буде, якщо Інтернет зникне. Теоретично це цілком можливо в силу ряду причин. Так, відключення можливо через кібератаки, запуску шкідливого ПО, пошкодження глибоководних кабелів, які забезпечують Інтернет-трафік між континентами, або космічних штормів.

Крім того, влади деяких країн теж можуть “відключати” Інтернет на своїх локальних територіях, як це у 2011 році під час арабської весни зробили в Єгипті, на такі ж кроки під час протестів йдуть Туреччина та Іран. Кажуть, що подібні системи є і в розпорядженні Китаю. В Америці сенатори теж запропонували створити технологію, яка, при необхідності, дозволить обмежити доступ до Інтернету в країні, щоб захистити мережу від кібератак. Насправді, побудова такої системи – завдання дуже складне. І чим більше і розвиненіша країна, тим складніше відключити в ній Інтернет.

Тим не менш, велика частина можливих відключень Інтернету не буде довгою, оскільки сьогодні у світі працюють сотні і тисячі фахівців, готових у будь-який момент виправити ситуацію і повернути все на свої місця. Крім того, провайдери та їх системи теж відмінно підготувалися до всіляких збоїв.

Що ж стосується відсутності впливу Інтернету на життя людей, то вчені вважають, що, наприклад, світова економіка від цього практично не постраждає. У 2008 році подібні дослідження проводилися в США. Тоді вчені вивчали наслідки відключення глобальної мережі для роботи найбільших економічних компаній. Виявилося, що вплив буде мінімальним. Звичайно, є ймовірність великих втрат з боку різних компаній, але, в цілому, в силу короткострокової відсутності Інтернету, значних змін у роботі економіки не станеться.

У той же час, втрата мережі може вплинути на ринок праці і співробітників. Дослідники кажуть, що відсутність Інтернету, з одного боку, може значно уповільнити швидкість роботи персоналу різних фірм, а, з іншого, змусити їх виконати завдання, які давно відкладали в довгий ящик.

Сфера туризму, поїздок і подорожей, найімовірніше, теж сильно не постраждає – літаки, поїзди та автобуси можуть продовжувати рух і без Інтернету. Тим не менш, тривалі відключення можуть стати причинами перебоїв в логістиці. Мабуть, підприємствам, залежним від перевезень, варто розробити план “Б” на випадок зникнення мережі.

Досить сильно відсутність можливості виходу в Інтернет вплине на малий бізнес і офісних співробітників. Більше того, вчені і дослідники вважають, що наслідки відключення мережі для кожної конкретної людини залежать від її соціально-економічного статусу. Так, в 1998 році в США вже траплялася подібна ситуація, коли через відмову супутника 90% пейджерів в країні просто перестали працювати. Згідно з опитуваннями, проведеними після цієї події для управлінців вищої ланки дана проблема не була суттєвою. Навпаки, люди отримали можливість трохи відпочити. У той же час, фрілансери, бізнесмени, офісні працівники і матері-одиначки розповіли, що відсутність зв’язку змусило їх пережити стрес – хтось втратив важливе замовлення, а хтось просто перебував в інформаційному вакуумі. Ці результати підтверджують думку про те, що Інтернет, більшою мірою, ми використовуємо саме для спілкування. Він сприяє нашому активному соціальному життю.

В цілому ж, дослідники вважають, що короткострокова втрата Інтернету не викличе колапсу, але для багатьох людей стане випробуванням через відсутність спілкування. Після того, як роботу мережі буде відновлено, ми знову перестанемо “помічати” її, сприймаючи можливість залишатися на зв’язку 24 години на добу як щось звичне і постійне.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *