Натхнення

Як перестати засуджувати себе

Думка про себе

Здатність міркувати дала людям перевагу в процесі еволюції. Але коли ми починаємо думати занадто багато і накручувати себе, це нам тільки шкодить.

Критичне мислення, безсумнівно, є перевагою, але ось наше постійне оцінювання себе — роздуми про те, хто ми, як ми вписуємося в суспільство, як ми виглядаємо в порівняні з іншими — це один з найбільш згубних аспектів сучасного життя.

Ми знаходимося в полоні у одних і тих же повторюваних думок, які нагадують, що нам не вистачає впевненості в собі, нас несправедливо образили або забули, або, навпаки, про те, які ми розумні, красиві і цікаві. Насправді ми з’єднуємо в собі і ті, і інші риси, а через таке обмежене бачення себе виникають нереалістичні очікування, які призводять тільки до розчарувань. І це відбивається на нашій поведінці.

Схильність занадто багато думати про себе разом з постійним бажанням порівнювати себе з іншими тільки збільшує відчуття, що ми нещасливі. Не дивно, що кількість людей з депресією і іншими психічними захворюваннями тільки зростає.

Дуже часто наша поведінка визначається не дійсним станом справ, а нашим уявленням про нього.

Не варто приділяти надто багато уваги таким думкам. По-перше, вони, швидше за все, не вірні. Чи нас можна назвати об’єктивним суддею самому собі. Зазвичай ми перебільшуємо і свої переваги, і свої недоліки. По-друге, вірна чи ні, така самокритика все одно марна, вона тільки змушує нас відчувати себе гірше.

Читайте також:  Що вам заважає жити в гармонії з самим собою

Змініть своє ставлення до власних думок

Намагайтеся помічати, якщо ви псуєте свій день, якийсь щасливий момент або відносини з ким-то панічними думками або критикою. Зрозумійте, що часто сама негативна думка, а не подія подія змушує нас відчувати себе погано.

Як же навчитися відсторонюватися від таких токсичних думок?

1. Залишайте собі нагадування

Приклейте листочки з нагадуваннями на монітор (наприклад, з написом «Ти знову думаєш…») або поставте мотивуючу заставку на телефон. Також гарним нагадуванням може стати браслет, який ви постійно будете носити, або навіть непомітне татуювання.

2. Слідкуйте за своїми думками

Спробуйте привчити себе помічати, наприклад, три перші думки, які приходять вам в голову відразу після пробудження. Про що ви зазвичай думаєте: про те практичне і буденне або ж відразу починаєте критикувати і засуджувати?

Можете уявити думки як рухається потік машин, які проїжджають повз вас. Тоді якась повторювана негативна думка — це великий забруднючий навколишнє середовище позашляховик, який деякий час постояв поруч з вами, а потім поїхав — і ніяк не вплинув.

Читайте також:  3 простих способи розвинути психологічну витривалість

Ще думки можна представити як галасливий потік, що затягує вас вглиб. Кожен раз, коли ви занурюєтеся, намагайтеся помічати це і виринати. Повторюйте це раз за разом, поки у вас не ввійде в звичку просто відзначати появу нової думки, а не фіксуватися на ній.

3. Використовуйте спеціальні програми

Є безліч додатків, які вчать перебувати в теперішньому моменті і просто спостерігати за своїми думками, не оцінюючи їх.

4. Прийміть дійсність

  • Замість того, щоб ображатися і злитися з-за того, чого у вас немає, порадійте тому, що у вас є.
  • Замість того щоб турбуватися через те, що ви не можете контролювати (думки про вас інших людей, наприклад), зосередьтеся на тому, що ви можете змінити, а решту відпустіть.
  • Замість того щоб засуджувати себе і оточуючих, приймайте і себе, і інших.
  • Замість того, щоб псувати собі життя, уявляючи, як усе має бути, прийміть той факт, що не все завжди буде йти так, як вам хочеться.

І пам’ятайте, ви — набагато більше, ніж ваше уявлення про себе.

Залишити коментар