Психологічна виносливість

3 простих способи розвинути психологічну витривалість

Щоб бути психологічно витривалим, не обов’язково володіти залізною силою волі. Намагайтеся отримувати задоволення від самого руху до мети і простіше до всього ставитися.

Майкл Джордан був особою Національної баскетбольної асоціації США (NBA) практично всі 1990-ті. Але в розквіт своєї кар’єри, коли весь світ був біля його ніг, Джордан вирішив залишити баскетбол і спробувати себе в бейсболі. Всім здавалося, що він зійшов з розуму.

Уявіть, що вас критикують і оцінюють кожен ваш крок, а ви намагаєтеся зробити те, чим раніше ніколи не займалися. У подібній ситуації Джордан і виявився. Він докладав багато зусиль, але всі засуджували його, і говорили, що він вчинив нерозумно. Зрештою Джордан кинув цю справу, але не зламався. В одному інтерв’ю він сказав:

Я не засмутився, що не потрапив у вищу лігу. Я просто хотів подивитися, чи у мене вийде, і отримував задоволення від процесу.

Психологія непереможності: процес важливіше, ніж результат

Сучасна культура робить занадто великий акцент на результат. Всі ми любимо історії про успіх: про те, як мотивовані амбітні люди долають всі труднощі і досягають висот. Ми одержимі знаменитостями. Ми ставимося до людей, які досягли успіху, як до богів.

Але насправді більшість успішних людей не зациклюються на досягненні результатів. Коли ми думаємо тільки про результат, ми починаємо уявляти, що може піти не так, і в результаті дозволяємо страху управляти своєю поведінкою. Ми прокрастинуємо і не починаємо нове.

Це відбувається в різних сферах нашого життя. Ми незадоволені своєю роботою, але із-за страху перед невідомістю не намагаємося знайти інше місце. Ми мало отримуємо, але боїмося попросити надбавку, тому що можемо пошкодити свою репутацію або виставити себе в невигідному світлі. Ми не беремося щось нове, тому що боїмося, що провалимося і тільки даремно витрачаємо час. Тут-то і проявляється відмінність психологічно витривалих людей від всіх інших.

Психологічно витривалі люди більше цінують намір, ніж результат, а більшість людей, навпаки, результат ставлять вище намірів.

Ось чому Майкл Джордан завжди посміхався, коли грав у бейсбол, хоча і знав, що грає не особливо добре. Для нього успіх — це не виграш, а сама спроба виграти.

Ось три поради, які допомагають розвинути психологічну витривалість.

1. Використовуйте як стимул зовнішню і внутрішню винагороду

Марнославний визнає власним благом чужу діяльність, ласолюб — своє переживання, розумний — власне діяння.

Марк Аврелій, «Роздуми»

Звичайно, в амбіціях немає нічого поганого. Цілком нормально хотіти більше заробляти або добитися визнання і поваги.

Тільки не забувайте, що ви ніяк не контролюєте зовнішню винагороду ваших дій. Можна написати найкраще в світі резюме, відправити його і так і не отримати відповіді. Можна ретельно продумати розмову з начальником, але так і не отримати підвищення. Можна кілька днів готуватися до співбесіди, розхвилюватися під час розмови, ляпнути якусь дурницю і не отримати місце.

Саме тому найбільш ефективні й успішні більше думають про внутрішні винагороди, ніж зовнішні. Наприклад, ви рано встаєте і відправляєтеся на тренування. Зовнішньою винагородою може бути відмінна фігура, а внутрішньою — думка, що ви розвиваєте самодисципліну.

Якщо ви тренуєте якийсь навик, щоб отримати роботу своєї мрії, зовнішня винагорода — це нова посада, а внутрішня — думка про те, що ви проявляєте пошану до себе, прагнучи до своїх мрій.

Коли всі ваші дії пов’язані і з зовнішньою, і з внутрішньою винагородою, у вас з’являється два шляхи до перемоги. Тоді, навіть програвши, ви все одно виграєте.

2. Забудьте про «погане» і «хороше»

Немає нічого, ні хорошого, ні поганого; це роздум робить все таким.
Вільям Шекспір, «Гамлет»

У 1914 році в Нью-Джерсі стався великий вибух і лабораторія Томаса Едісона, де він проводив експерименти, згоріла дотла, а разом з нею — і всі його праці. В цей час Едісону було 67 років.

Будь-який винахідник в такій ситуації відчув би себе знищеним. Але в Едісона була напрочуд розвинена психологічна витривалість. Він тільки подивився на сина і сказав: «Поклич свою матір і друзів. Таку пожежу вони навряд чи ще коли-небудь побачать». А на заперечення сина він відповів: «Нічого страшного. Ми просто позбулися купи сміття».

Коли пізніше його запитали, що ж він буде робити далі, Едісон відповів: «Завтра я почну все спочатку». На наступний ранок він знову взявся за роботу, причому не звільнив жодного зі своїх співробітників.

Психологічно витривалі люди знають, що об’єктивно немає «гарного» і «поганого». Гарною чи поганою ситуацію робить те, як ми на неї реагуємо.

Навіть надзвичайні випадки і трагедії — це можливість тренувати в собі те, що філософи-стоїки називали чеснотами : щедрість, смирення, самоконтроль і дисципліну.

3. Будьте скромнішими

Нам часто здається, що всі успішні люди дуже егоїстичні. Насправді ж більшість з них вкрай скромні.

Зарозумілість — це той голос, який нашіптує нам, що ми кращі за інших, бо їздимо на дорогій машині. Або тому, що у нас багато грошей. Або тому, що ми в чомусь добре розбираємося.

Але цей же голос змушує нас засмучуватися, коли ми бачимо, що хтось викладає фотографії з подорожей в Instagram, поки ми сидимо в офісі. Саме зарозумілість змушує нас засуджувати оточуючих і ще більше критикувати самих себе.

Психологічно витривалі люди не відрізняються великою зарозумілістю. Звичайно, зовсім її не позбудешся. Просто намагайтеся помічати, коли вона заходить занадто далеко, і не давайте їй вас зупиняти.

Висновки

Психологічна витривалість — це не тільки впевненість у перемозі чи горезвісна віра в себе. Психологічно витривалі люди пов’язують успіх не з кінцевим результатом, а з дорогою до мети. Вони знають, що, навіть якщо їх чекає програш, вони в той же час і виграли. Адже вони спробували і отримали задоволення від процесу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *