Гроші

Як уберегтися від фінансової кризи

Мати бажання бути сильним і здатним зберігати рівновагу у важкі часи — це природно. Експерти вважають, що для цього достатньо заздалегідь виявити ймовірні причини кризи, а також розумно підходити до витрат.

1. З’ясуйте причину краху особистої економіки

Погодьтеся, будь-яка проблема вирішується за рахунок розуміння справжніх причин її виникнення. Американський мільярдер Рей Даліо навів дуже вдале пояснення фінансової кризи: кредит на непотрібні речі робить економічний розвиток циклічним, в результаті зниження рівня життя неминуче.

Як це виглядає на практиці? Розглянемо в якості прикладу вигаданого персонажа по імені Федько, який працює менеджером нижчої ланки у великій корпорації.

Федько має певну продуктивність праці і витрачає всі свої кошти на придбання матеріальних благ. Тим не менш Федя хоче збільшити своє споживання, поліпшити рівень життя. Природний спосіб — це підвищення особистої продуктивності (підвищення в посаді, робота понаднормово), але замість цього Федя бере кредит і купує нову машину.

Споживання Феді збільшилися, але продуктивність і доходи залишилися незмінними. В результаті особиста економічна система даного персонажа руйнується, хоч він цього й не помічає. У чому причина? У невідповідності розмірів споживання і виробництва.

Якщо б економіку Феді можна було відобразити графічно, то в момент покупки був різкий стрибок вгору, а потім графік впав ще більше вниз. Федя знизив свій рівень життя на строк сплати кредиту.

А тепер уявіть собі мільйони таких персонажів, які безтурботно витрачають грошові кошти. В результаті ми бачимо цілі країни, які живуть в кредит, доводячи ситуацію до дефолту.

2. Прийміть заходи для відновлення

Ви в безпеці тільки в тому випадку, якщо зможете, втративши стан, не відчувати додаткового приниження від того, що тепер вам доведеться вести скромне життя.

Нассім Ніколас Талеб, американський економіст і біржовий трейдер

Після того як причини ймовірної кризи у вашому бюджеті виявлено, пора перейти до рішучих дій. Як мінімум, постарайтеся зміцнити свою економіку, зайвий раз відклавши вільні кошти, а не витративши їх на те, що не дуже необхідно.

Будьте готові до того, що в країні кожні 5-10 років буде криза. Саме такий цикл позначений економістами. Тому необхідно суворо дотримуватися бюджетної дисципліни і жити по коштах, не дозволяючи собі влазити у великі борги.

Висновок

Наостанок — три найважливіших антикризових правила від Рея Даліо:

  • не дозволяйте боргу рости швидше доходів;
  • не дозволяйте доходам зростати швидше продуктивності;
  • робіть все можливе, щоб підняти продуктивність, так як в довгостроковій перспективі це найголовніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *