Стоїцизм

«У мудреця нічого не відбувається всупереч очікуванню»: 5 ідей стоїцизму для підприємців

Стоїцизм, можливо, єдине з давніх філософських вчень, засноване підприємцем — торговцем Зеноном. До стоїцизму зверталися Марк Аврелій і Теодор Рузвельт, а зараз його принципами користуються успішні інвестори, керівники і спортивні тренери.

Нижче наведено п’ять ідей стоїцизму, описані в новій книзі Райана Холідея The Daily Stoic («Стоїцизм на кожен день»), які допоможуть вам ефективніше керувати своїм бізнесом, а також знайти душевну рівновагу. Ми публікуємо переклад статті Раяна в Entrepreneur.

Створіть правильне оточення

Насамперед слідкуйте за тим, щоб колишні знайомі та друзі не тягнули за собою. В іншому випадку вас чекає крах. Ви повинні вибрати, що для вас важливіше: бути коханим такими друзями і не розвиватися чи стати краще, але втратити цих друзів.

Епіктет, «Бесіди»

Подібну думку висловлював і Гете. Всім нам знайомі його слова: «Скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти».

Замислюйтесь про те, кого ви впускаєте в своє життя. Запитайте себе: «Чи допомагають мені ці люди ставати краще? Надихають вони мене своїм прикладом? Або вони тягнуть мене назад? Слід проводити з ними більше часу?»

Друга частина висловлювання Гете пояснює, чому це так важливо: «Скажи мені, чим ти займаєшся, я скажу тобі, що з тебе може вийти».

Вчіться мислити негативно

Ось чому ми можемо сказати, що в мудреця нічого не відбувається всупереч сподіванням, у нього все трапляється у відповідності не з його бажаннями, а припущеннями. Особливо ж він передбачає, що щось може протидіяти його задумам.

Сенека, «Про безтурботності духу»

Часто ми тільки на гіркому досвіді розуміємо, що нашим життям керують зовнішні фактори. Але якщо несподіванки кожен раз застали вас зненацька, ви не тільки будете почувати себе нещасним при будь-якій невдачі, вам дуже важко буде знову братися за справу. Єдиний спосіб справитися з подібною ситуацією — заздалегідь чекати неприємностей.

Звичайно, вас можуть назвати песимістом. Але краще вже здаватися скептиком, ніж бути захопленим зненацька непередбаченими обставинами. Розраховуючи на неприємності, ви зможете до них підготуватися або навіть знайти спосіб зовсім їх уникнути. Так у вас завжди буде запасний план і ніякі негаразди не зможуть зламити.

Нічого не робіть за звичкою

У більшості випадків ми діємо в тих або інших обставинах, не керуючись вірними передумовами, але внаслідок зловісної звички.

Гай Музоний Руф, «Лекції»

Подумайте, як часто ви виконуєте якісь дії чисто автоматично. І якщо у відповідь на питання, чому ви робите те-то або те-то саме так, ви скажете «Тому що так робилося завжди», пора задуматися про свій підхід до життя. Філософія якраз і створена для того, щоб нам у цьому допомогти.

Постарайтеся визначити, що ви робите механічно або за звичкою. Запитайте себе: «Невже це не можна зробити по-іншому?»

Думайте про себе як про бізнес

Так само, як одна людина насолоджується, вдосконалюючи своє господарство, так і я з насолодою займаюся поступовим вдосконаленням самого себе.

Епіктет, «Бесіди»

Зараз дуже модно бути підприємцем. Безперечно, створення власного бізнесу приносить величезне задоволення. Люди присвячують цьому все життя, працюючи без зупинки і постійно ризикуючи.

Але хіба не повинні ми бути настільки ж зацікавлені у саморозвитку, як і в розвитку власного бізнесу? Хіба не повинні ми з такою ж серйозністю ставитися до свого життя, як і до своєї справи? Зрештою, що для нас важливіше?

Кар’єра — це не на все життя

Мерзенний дідуган, що випускає дух посеред судового засідання, розбираючи тяжбу нікчемних склочників, жадібно ловлячи схвалення нічого не тямлячих глядачів! Ганьба тому, хто вмирає при виконанні службових обов’язків, втомившись від життя перш, ніж від роботи!

Сенека, «Про швидкоплинність життя»

Ми не повинні настільки занурюватися в роботу, щоб забувати, що всі ми смертні. Невже ви хочете, щоб про вас пам’ятали як про людину, яка не може вчасно зупинитися? Невже у вас в житті немає нічого важливішого за роботу і ви готові працювати, поки вас не покладуть в домовину?

Так, дуже важливо пишатися своєю роботою. Але це не єдине, що є в цьому житті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *