Інвестування

6 простих правил ідеального інвестування

Правильне інвестування

На думку більшості експертів, прибутково інвестувати зможе практично кожен. Достатньо лише слідувати декільком простим рекомендаціям, не допускаючи великих збитків і контролюючи ризик.

1. Завжди обирайте кілька напрямків

Диверсифікація є страховкою від невігластва.

Вільям О’ніл, американський письменник і успішний підприємець

Для кращого розуміння розглянемо двох вигаданих персонажів. Першого звуть Вася, у нього є 200 тисяч гривень, і він вирішив на них купити акції однієї відомої компанії. Другий персонаж — Петя, у нього теж 200 тисяч гривень, але він на ці гроші купив акції відразу десяти компаній з різних галузей.

За підсумками року акції Васі подешевшали і він отримав збиток. У Петі 7 з 10 акцій подешевшали, але решта зросли в кілька разів і дали величезний прибуток. Удача? Навряд чи, адже за теорією ймовірності Петя спочатку був ближче до перемоги, ніж Вася. А тепер уявіть, що куплені акції не десяти різних компаній, а тисячі, в тому числі на іноземних ринках.

Таке явище називається диверсифікацією, і воно зустрічається у багатьох сферах життя. Компанії диверсифікують виробництво, ринки збуту, валюту. Варто відзначити, що важливо купувати не просто акції різних компаній, а стежити за тим, щоб вони були з різних галузей промисловості.

Деякі популярні підприємці та інвестори критикують диверсифікацію (наприклад, Уоррен Баффет і Роберт Кіосакі), але факт залишається фактом: її застосовують, застосовували і будуть застосовувати професіонали.

2. Будьте готові до гіршого

Мій принцип полягає в тому, щоб насамперед прагнути вижити, а вже потім заробити.

Джордж Сорос, американський інвестор і філантроп

Перше, що варто зробити при купівлі цінних паперів або валюти, — оцінити ризик. Скільки відсотків від вашого капіталу піде на дно, якщо ви опинитеся неправі? Професіонали переконані в тому, що припустимий розмір ризику складає 2% від наявних коштів. Причина полягає у високій ймовірності збиткової серії. Уявіть, що ви помилитеся 10 разів поспіль, а таке цілком можливо. В результаті втрати складуть лише 20%, а ризикуючи більше, можна легко виявитися банкрутом.

Існує цілий напрям управлінської діяльності — ризик-менеджмент. В банках і великих інвестиційних компаніях навіть передбачена посада спеціаліста з контролю ризику. Якщо ви хочете інвестувати правильно, то слід і вам стати своїм власним ризик-менеджером.

3. Не звертайте уваги на чутки

Фундаментальні відомості про ринок, які ви дізнаєтеся, звичайно марні, оскільки ринок уже врахував їх у ціні.

Ед Сейкота американський професійний трейдер, керуючий активами

Ще одне правило, яке виділяється досвідченими інвесторами, полягає в глобальному погляді на ринок. На жаль, безліч джерел інформації перебільшують значущість багатьох подій у фінансовому світі. Звичайно, деякі найважливіші новини мають вагу, але не потрібно переоцінювати.

Фундаментальний фон — це лише мала частина величезної головоломки, яку необхідно розгадати. Ринки не управляються чиїмись законами, завжди є покупець і продавець. Ніколи не знаєш, якому великому учаснику захочеться сьогодні почати скуповувати активи з лише йому відомих причин.

4. Будьте в тренді

Тенденція — твій друг, але не в кінці, коли вона йде на коло.

Ед Сейкота американський професійний трейдер, керуючий активами

Якщо поглянути на ринок глобально, як було рекомендовано вище, то стане очевидно, що рухи цін підпорядковані тенденціям. В деякі роки активи дешевшають, інші — дорожчають, а іноді відзначається ціновий коридор (коли ціни не мають чіткого спрямування).

Єдина можливість заробити на інвестиціях — правильно визначити поточну динаміку цін. Для цієї мети передбачені різні види аналізу ринку, наприклад технічний аналіз та його напрямки.

Крім того, величезне значення має фактор часу. Оцініть, скільки в середньому фінансовий інструмент проходить за день, тиждень, місяць і рік. Дана інформація забезпечить вам статистичну перевагу, так як ви будете ставити розумні цілі і своєчасно фіксувати прибуток.

5. Скорочуйте збитки максимально швидко

Правило № 1: ніколи не втрачайте грошей. Правило № 2: ніколи не забувайте правило № 1.

Уоррен Баффет, найбільший американський інвестор

Будь-яке інвестування найчастіше має довгострокову позиційну торгівлю (утримання акцій). Коли угода приносить тільки збитки, від неї варто позбутися якомога швидше.

Найбільш раціональний підхід — скласти план, заздалегідь виставивши захисний стоп-наказ на вихід з угоди. Це звільнить вас від емоційних проблем, пов’язаних з прийняттям збитків. Багато професіоналів віддають емоціям і психології 80% успіху, тому що дане правило не можна упускати з виду.

6. Дозвольте прибутку рости

Коли ринок іде в сприятливому напрямку, ви починаєте боятися, що наступний день забере весь ваш прибуток, і виходите з гри занадто рано. Страх заважає вам зробити стільки грошей, скільки ви повинні були зробити.

Джессі Лівермор, легендарний американський біржовий спекулянт початку XX століття

Це правило тісно пов’язане з попереднім. Все зводиться до розумного стеження за позиціями. Ринок ірраціональний, часом намагатися передбачити його рухи безглуздо. Правильне управління капіталом — рішення проблеми.

Слідуючи вищезазначеним рекомендаціям, ви зможете убезпечити себе від безлічі помилок і розчарувань. Пасивний дохід від інвестицій — це реальність, тим більше, що за кордоном це вже поширена практика. Щоб досягти успіху, потрібно лише трохи попрацювати над собою.

А що скажете про інвестиції ви?