Примножити гроші

Як перестати витрачати гроші даремно і заробити багатство

Кожна людина хоче бути щасливою, та фінанси — важлива частина життя, впливає на внутрішню гармонію. На жаль, іноді, навіть отримуючи достатньо грошей і витрачаючи їх, людина відчуває емоційний дисбаланс. Рішення полягає в розумному використанні грошових коштів.

Зрозумійте причини, з яких велика частина грошей витрачається марно

Почнемо з простого. Спробуйте згадати, як останній раз здійснили велику, але не надто необхідну покупку. В якості прикладу візьмемо вигаданого персонажа на ім’я Петя, у якого непогано йдуть справи і є гроші, щоб себе побалувати.

Нещодавно Петі було нудно і він купив новий телевізор. Старому — всього пара місяців, а новинка з більш довгою діагоналлю стала на 1 мм тоншою. Приклад узятий для зручності, це може бути що завгодно: нова сорочка, туш для вій або навіть зайва шоколадка. Перші кілька годин у Петі період ейфорії, він цілком задоволений собою, посміхається, він навіть подумує, що це щастя.

Починаючи з другого дня радість від придбання починає стрімко згасати. Петя починає звикати до нового телевізора і через місяць відчуває розчарування, на його обличчі з’являється смуток. У Петі все ще достатньо грошей, і, щоб заглушити свій смуток, він мріє про новий смартфон.

Чому так відбувається? Емоції — явище дуже швидкоплинне. Іноді ми радіємо, іноді — ні, і це нескінченний цикл, закладений у людську природу. Більше того, люди переоцінюють значимість емоційних подій і цінність речей. У момент розуміння, що покупка вже не приносить колишнього захвату, з’являється розчарування, і, щоб його заглушити, людина знову намагається щось купити, повернувши себе в замкнуте коло марнотратства. Навіть якщо немає коштів на телевізор, гроші витрачаються в найближчому торговому центрі.

Уникнути такого побічного ефекту досить просто. Для цього потрібно лише керуватися здоровим глуздом.

  • Визначте ступінь необхідності планованого придбання.
  • Чи можливо придбати товар аналогічної якості, але за більш низькою ціною?
  • Складіть особистий бюджетний план на певний термін (кілька днів, тижнів, місяців, років).

Так, це банальні і елементарні речі, але більшість забуває про них, неправильно оцінюючи користь від покупок. Подібна оцінка співвідношення отриманого прибутку і витрат призводить до розчарування. У разі, якщо цінність визначена вірно, навіть через тривалий проміжок часу ви будете отримувати емоційне задоволення від використання придбаної речі.

Час діяти: примножуємо вільні гроші

Коли перший крок виконаний, проблема та її причини стали усвідомленими, пора перейти до другого кроку — дії. Будемо реалістами і визнаємо, що не буває без конкретного результату дії. Не можна розбагатіти, просто думаючи про те, як стати багатим.

Збирати гроші на вклад у банку — це, звичайно, добре, але чи ефективно? Розглянемо наступний приклад. На цей раз ми зустрінемося з Мішею, який давно зацікавився накопиченням коштів. Міша з вражаючою стабільністю відкладає близько 20% своєї зарплати на банківський депозит із ставкою 8% річних. Розмір ставки взято максимально наближений до реальності в Україні на сьогоднішній день. Міші вдалося накопичити 100 тисяч гривень, за попередній рік з урахуванням капіталізації він отримав дохід у розмірі близько 8 тисяч гривень, а за поточний — близько 16 тисяч.

У Міші є друг Вася, який теж має 100 тисяч гривень, але активно інвестує частину своїх коштів у цінні папери на фондовому ринку. Вася знає, що є ризик втратити гроші, тому вкладає не всі, а лише 10% від капіталу, інші 90% знаходяться на банківському депозиті.

Знову ж таки будемо реалістами. Вася просто купує акції відомих компаній і тримає їх. У перший рік Вася втратив кошти через падіння ринку, збиток склав 5% від вкладених у цінні папери грошей. У підсумку прибутку практично не було, але завдяки депозиту Вася залишився при своїх.

На наступний рік Вася знову вклав ще 10% в цінні папери, загальний розмір його інвестицій склав 30 тисяч гривень з урахуванням 5% з попереднього року. У цей рік був відзначений рекордний ріст фондового ринку і Вася потроїв кошти, вкладені в акції. У підсумку прибуток склав 90 тисяч гривень плюс ще близько 8 тисяч з банківського депозиту.

Вася заробив помітно більше Міші, практично не ризикуючи. Отриманий прибуток і додатково накопичені гроші (крім депозиту) дозволили Васі здійснити давню мрію — відкрити невелике кафе і радувати інших людей кращою кавою в окрузі. Вася щасливий.

Мораль така: гроші — це частина нашого повсякденного життя, не слід ставитися до них марнотратно. Для цього достатньо дотримання декількох правил:

  • витрачайте кошти на те, що дійсно потрібно;
  • відкладайте вільні гроші на банківський депозит;
  • інвестуйте невелику частину в цінні папери;
  • здійснюйте свої справжні мрії.

А як ставитеся до грошей ви?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *