Аналітика

Що буде з роботою і зарплатами в 2017 році

Гроші

Українці стали більше заробляти. За даними Держстату, в 2016-му середня зарплата в країні зросла на 16% — з 4362 грн до 5070 грн.

Ми вирішили з’ясувати, чи будуть підвищувати зарплати в наступному році і наскільки?

Експерти прогнозують, що до 2017 р. зарплати виростуть на 10-20%. “Звичайно, краще всього буде IT-шникам і топам, у яких зарплата прив’язана до валюти. Іншим доведеться чекати милостей від роботодавців або стати ключовими співробітниками, яких утримують”, — сказала контент-менеджер Rabota.ua Тетяна Пашкіна.

І наголосила: малоймовірно, що підвищення окладів торкнеться всіх працівників без винятку.

“Частіше застосовується схема оплати, що включає ставку плюс бонуси/премія за результатами роботи”, — пояснила Пашкіна.

Згідно з опитуванням HH.ua протягом цього року дві третини роботодавців підвищували зарплати своїм співробітникам. Причому в половині випадку розмір надбавки становив 10-15%. Цікавий момент: зросла (до 38%) частка тих компаній, які підвищили зарплати всім без винятку працівникам. У кожної п’ятої надбавку дали тим, хто виконав KPI і показав хороший результат, у кожної шостої — тільки цінним для компанії фахівцям.

Що стосується 2017 року, то лише кожен шостий роботодавець повідомив в ході опитування, що готовий підвищувати зарплату всім своїм співробітникам, а кожен сьомий — тим, хто покаже гарні результати. Утримувати зростанням доходів цінних співробітників згоден лише кожен двадцятий. Левова частка — 36% опитаних повідомила, що будуть оптимізувати систему нарахування зарплати з тим, щоб вона відображала внесок працівника в загальний бізнес-процес.

Кожен четвертий керівник натякнув, що все буде залежати від ситуації на ринку.

Роботи вистачить не всім

Причому ця невизначеність пов’язана не стільки з загальною економічною ситуацією в країні, стільки з законодавчим нововведенням, а саме, з підвищенням з 1 січня 2017 році рівня мінімальної заробітної плати до 3200 грн.

“За фактом ринок завмер, експерти не можуть спрогнозувати, як в результаті відреагують регіони”, — прокоментувала Тетяна Пашкіна.

В Києві і великих містах особливих катаклізмів вона не чекає, адже рівень пропонованих зарплат і так вище цієї планки. Але в регіонах, де в маленьких містечках та офіційна зарплата в 1,7-2 тисячі гривень вважалася непоганим варіантом, можливі самі несприятливі сценарії.

“Я не впевнена, що у всіх є ресурс, щоб переверстати бюджет на рік з 1700 на 3200 грн. І цілком ймовірно, що керівникам доведеться “придумувати” рішення. Від скорочених тижнів до переведення персоналу на півставки, сдельщину і так далі”, — визнає Пашкіна.

В якості прикладу вона навела Державну службу зайнятості, на сайті якої досі виставлені більше 50 тисяч вакансій зі ставками до 2 тисяч гривень.

“Бюрократична машина досить неповоротка. Тільки на погодження нових варіантів цих вакансій від підприємств державної та комунальної форм власності знадобиться час. Думаю, на це підуть січень-лютий”, — вважає Пашкіна.

У цілому, вважає експерт, у нинішньому березні бізнес-сезон, коли активізується ринок праці і збільшується кількість вакансій, може і не розпочатися. “Всі наші драйвери ринку праці дуже залежні від зовнішнього ринку й IT, і сільське господарство, і металургія. Те, що ми бачимо з поки активних сегментів — пожвавлення сфери обслуговування, туризму і ресторанів. Але вони залежні від внутрішнього ринку, який дуже чутливий до загальної економічної ситуації”, — зауважила вона.

При цьому самі претенденти, відзначають HH.ua, підвищили свої вимоги до заробітної плати. При середньоринковому зростанні ставок на 16%, запити в цьому році підвищилися на 31%. Чим вища конкуренція на професійному середовищі, тим вищі апетити шукачів. І експерти припускають, що ця тенденція посилиться в наступному році.

Персонал “в оренді”

У 2017 році, зазначають експерти, посилиться тенденція оптимізації структури компаній і переведення частини функцій на аутсорсинг.

“2016-ий став роком початку реформування законодавства в частині підвищення соціальної та фінансової відповідальності підприємств за дотримання норм трудового законодавства. У зв’язку з цим, багато стурбовані питаннями приведення внутрішніх процедур та документації у відповідність з вимогами трудового законодавства. Часто компаніям потрібна допомога експертів в даному напрямку, тому особливим попитом користувалися послуги з проведення експертизи та аудиту кадрової документації, проекти з відновлення цієї документації, розробки відсутніх локально-нормативних актів, у тому числі з пожежної безпеки, військового та кадрового обліку. Також в минулому році була затребуваною послуга аутсорсингу бухгалтерського обліку шляхом надання тимчасового персоналу (бухгалтери-імпланти), що безпосередньо пов’язано з проведеними з 2014 року заходами Сost Saving і скороченням польового персоналу”, — прокоментувала ситуацію керівник “АНКОР Облікові Функції” Вікторія Кравченко.

Найчастіше на аутсорсинг передають процеси рекрутингу, бухгалтерський облік та кадрове діловодство та ін.

“Варто відзначити тренд 2016 року — це попит на аутсорсинг військового обліку та комплексу з охорони праці і пожежної безпеки”, — повідомив директор кадрового холдингу АНКОР в Україні Юрій Перч.

У 2017-му, відзначають експерти, буде затребувана оцінка персоналу зовнішніми провайдерами.

Ще один тренд, який посилиться в наступному році, — попит на послуги кадрових агентств.

“У зв’язку із стійким потоком трудової міграції з України, кваліфікованих фахівців буде знайти ще складніше, тому компаніям-роботодавцям знадобиться допомога кадрових агентств з пошуку і підбору персоналу”, — відзначають в АНКОР.

Залишити коментар