Інвестування

Що таке ETF і як на ньому заробляти

ETF

Цей фінансовий інструмент дозволяє отримувати дохід, купивши замість розрізнених акцій частину вже сформованого портфеля.

Що таке ETF

Абревіатура ETF походить від англійського exchange‑traded fund, що означає «фонд, що торгується на біржі», або біржовий інвестиційний фонд.

Якщо ви вже читали щось про інвестування, то напевно зустрічали поради диверсифікувати портфель. Це означає, що потрібно вкладатися в акції декількох компаній. Якщо одна розориться, то у вас залишиться надія на інші.

ETF – це вже сформований кимось портфель цінних паперів. Вкладаючись в нього, ви купуєте не конкретні акції, а частку в цьому портфелі. Тобто, по суті, стаєте власником всіх акцій фонду, хоч і не одноосібним.

Доречно порівняти інвестування в ETF з приготуванням салатів. Можна довго і наполегливо нарізати продукти для тазика олів’є, а можна купити страву готовою. ETF – це вже такий готовий “інвестиційний салат”. Приємна відмінність від покупного олів’є в тому, що вартість ETF практично не відрізняється від вартості вхідних в нього компонентів.

ETF торгується як звичайна акція, котирування з початком торгової сесії змінюються щомиті. Іноді по ETF платять незначні дивіденди.

Відповідно, заробляють на ETF так само, як і на звичайних акціях: купують дешевше і продають дорожче або отримують дивіденди. Останні зазвичай виплачують американські ETF. В інших випадках треба уважно читати політику фонду, щоб розуміти, на що ви можете претендувати.

Від чого залежить структура ETF

Часто ETF орієнтовані на певний сектор біржового ринку. Наприклад, галузеві фонди націлені на банківський, технологічний або роздрібний сегмент, а сировинні — на сфери, пов’язані з нафтою, золотом, газом.

Ще є ETF, які орієнтуються на фондові індекси. Індекс – це набір компаній, чиї папери його творець вважає найбільш цінними. Відповідно, індексний ETF – це портфель, куди потрапляють акції цих компаній. Наприклад, найпопулярніший з таких-фонд SPDR S&P 500, який ґрунтується на американському індексі S&P 500.

Структуру ETF ви можете дізнатися в будь-який час, на відміну від того ж ПІФ, для якого вона оголошується раз на квартал.

У чому переваги ETF

Простота

Якщо ви захочете зібрати свій портфель акцій, вам доведеться відстежувати безліч цінних паперів, щоб зрозуміти, з якими варто мати справу. Причому тільки покупкою справа не обмежиться, тому що буде необхідно так чи інакше стежити за курсами, думати, що коли купити і що коли продати.

Звичайно, як і у випадку будь-якого фінансового інструменту, у випадку ETF варто більше дізнаватися про цінні папери та аналізувати структуру портфеля. Але збирають і балансують його за вас. Вам залишається, використовуючи ваші знання, вибрати хороший ETF.

Низький поріг входу

Теоретично ви і самі могли б взяти будь-який індекс і закупитися по ньому акціями. Практично на це треба дуже багато грошей, тому що цінні папери коштують недешево і ціна питання досягає декількох мільйонів.

Але шматочок портфеля таких акцій може дозволити собі практично будь-хто.

Менше ризику

Скажімо, якщо ви особисто купите облігації трьох компаній, вклавши в них гроші порівну, і одна з них розориться, ви втратите третину капіталу. У ETF, сформованому з облігацій, емітентів більше – і дефолт одного з них погоди явно не зробить.

Важливо не плутати поняття “менше ризику” і “відсутність ризику”, тому що ризик є завжди.

Прозорість структури портфеля

Ви в будь-який момент можете подивитися, з чого він складається.

У чому ризики ETF

Михайло Королюк зазначає, що за великим рахунком основна і єдина небезпека ETF рівно така ж, як і у будь-якого інвестиційного рішення: воно може виявитися невірним в рамках відведеного для нього часу. Золото, єврооблігації та акції нафтових компаній — все може дешевшати.

Недоліком ETF також є те, що вони охоплюють лише найпоширеніші інвестиційні ідеї.

Однак наявного асортименту цілком достатньо для багатьох інвесторів, в тому числі і професіоналів, які аж ніяк не гребують купувати такі активи в свої портфелі.

На що звернути увагу при виборі ETF

Структура портфеля

Очевидно, вам потрібно, щоб ETF був зібраний ні з чого попало. Фонд в цілому несе ті ж ризики, що і інструменти, які в нього входять.

Але ще важливо, щоб його наповнення відповідало терміну, на який ви збираєтеся інвестувати. Наприклад, якщо ви плануєте забрати гроші через три роки, то вигідніше вкладатися в портфель облігацій. Вони більш стабільні, так що шанси виграти від такої угоди вище. Якщо плануєте інвестувати на більш довгий час, то є сенс вкладатися в акції. Їх курс може коливатися більш драматично, але в довгостроковій перспективі вони показують більшу прибутковість.

Дивіденди

Вони можуть бути приємним доповненням до вашого доходу. З іншого боку, якщо фонд всі виплати від вхідних в нього цінних паперів вкладає в зростання портфеля, в цьому теж може бути сенс. Тут варто вибирати, що вам важливіше.

Розмір комісії

Очевидно, що компанія – провайдер-організатор фонду займається формуванням портфеля і управлінням не на благодійній основі і за своє посередництво бере комісію.

Вона, як правило, не висока, списується автоматично кожен день. У світі є фонди навіть з нульовою комісією.

Спосіб реплікації

Реплікація – це те, яким чином в ETF управляють грошима. Вона буває фізичною і синтетичною. У першому випадку гроші вкладаються безпосередньо в акції або будь-які інші активи, у другому – у похідні фінансові інструменти, наприклад ф’ючерси або опціони.

Серед фондів дорогоцінних металів популярні синтетичні ETF, які вкладають кошти клієнтів не в золото безпосередньо, а лише в похідні інструменти, прагнучи повторити рух цін. Ризики таких продуктів значно вище.

Обсяг фонду

Тобто сума, яка знаходиться під управлінням ETF.

Чим більший фонд, тим він менш прибутковий, але прибутковість ця більш стабільна. Оптимальний розмір під управлінням – 100-300 мільйонів доларів.

Як вкластися в ETF

Щоб купити акції фонду, потрібно відкрити брокерський або індивідуальний інвестиційний рахунок. Це робиться через брокера. Наприклад в Interactive Brokers – американський брокер, який відкриває рахунки українцям. Поповнити брокерський рахунок swift переводом. Мінімальної суми поповнення немає, але є раціонально обгрунтована від 5000 $.

Наукові джерела:
Exchange‑Traded Fund (ETF), source
S&P 500®, source