Фінанси

Як перестати купувати речі, які нам не потрібні

Непотрібні речі

Ми часто купуємо непотрібні речі, і кожна така покупка тягне за собою наступні. У цього явища навіть є назва: ефект Дідро. Популярний блогер Джеймс Клір розповідає про те, чому ми стаємо жертвами цього ефекту і як нам зупинитися. Ми публікуємо переклад його статті.

Ефект Дідро

Відомий французький філософ і письменник Дені Дідро велику частину життя провів у злиднях, але все різко змінилося, коли йому було 52 роки. Його дочка виходила заміж, а Дідро не міг дати за неї придане. Про це стало відомо Катерині Другій. Імператриця викупила у Дідро бібліотеку і почала виплачувати йому платню за завідування цим зібранням книг. Незабаром після цього у Дідро з’явився новий халат. Тут-то все й пішло шкереберть.

Новий халат був дорогим і красивим. Таким гарним, що вся обстановка житла Дідро, в порівнянні з ним, стала здаватися бідною і убогою. Філософу довелося купувати нові речі. Він замінив старий килим, меблі, картини і дзеркала.

Суть ефекту Дідро в тому, що, купуючи щось нове, ми запускаємо цілий процес споживання. І в результаті купуємо речі, які до цього зовсім не здавалися нам необхідними для нашого щастя.

Чому ми хочемо речі, які нам не потрібні

Це абсолютно природно. Ми завжди прагнемо накопичувати, додавати, покращувати і розширювати. І рідко намагаємося щось спростити, скоротити або усунути.

Приклади можна наводити нескінченно:

  • Ви купили нову сукню, і тепер вам потрібні відповідні до неї туфлі.
  • Ви купили абонемент в спортзал і тепер витрачаєтеся на масажні валики, наколінники та спеціальне харчування.
  • Ви купили новий диван, і вам стало здаватися, що потрібно замінити всі інші меблі.

Як з цим впоратися

Ось кілька порад, які допоможуть подолати тягу до непотрібних покупок.

Уникайте спокус

У кожній звички є власний тригер — сигнал, який приводить до дії. Уникайте тригерів, які викликають у вас бажання купувати. Відпишіться від розсилок інтернет-магазинів. Зустрічайтеся з друзями в парку, а не в торговому центрі. Блокуйте сайти улюблених інтернет-магазинів з допомогою програми Freedom.

Купуйте речі, виходячи з того, що у вас вже є

Вибирайте речі, які підійдуть до того, що вже є у вашому гардеробі. Купуйте нову техніку так, щоб вона була сумісна з тим, що є у вас вдома. Тоді не доведеться витрачатися на нові зарядні пристрої, перехідники і кабелі.

Купуючи одну річ, віддавайте іншу

Купили новий телевізор? Віддайте кому-небудь старий, а не переставляйте його в іншу кімнату. Не давайте речам накопичуватися.

Не купуйте нічого нового хоча б місяць

Поставте мету обмежувати свої покупки. Не купуйте нову газонокосарку, позичте її у сусідів. Якщо потрібен одяг, сходіть у благодійний магазин, а не звичайний.

Змініть ставлення до покупок

Ми ніколи не позбудемося від бажання купувати речі, завжди буде знаходитися щось новіше і краще. Купивши дорогу машину, ми почнемо мріяти про приватний літак. Заспокоїтися можна, лише усвідомивши, що бажання купувати — всього лише один з можливих варіантів поведінки, а не наказ, якому потрібно слідувати беззаперечно.

Висновки

Якщо ми навчимося скорочувати безперервний потік споживання, наше життя зміниться на краще. Це не означає, що обов’язково прагнути до повного аскетизму. Головне, щоб кількість речей у вашому житті була оптимальною.

Наостанок згадаємо слова Дідро.

Нехай мій приклад буде для вас наукою. У бідності є свої вольності, багатстві — свої сороми.
Дені Дідро

Залишити коментар