Аналітика

Апетитні франшизи: на чому можна заробити в 2017 році

Франшиза

Українські підприємці все активніше купують права на чужі бренди. У 2016 р. армія бізнесменів, які вклали свої кошти в франшизи, зросла втричі.

“Попит на франшизи зростає постійно, адже вільні гроші у людей є, а варіантів їх безпечного вкладення в нашій країні не так вже й багато. Банківські депозити не викликають довіри, нерухомість не приносить доходу”, — пояснив ситуацію менеджер Greensidea Володимир Великий.

А от кошти, вкладені у франшизу, запевняють експерти, повертаються за прорахований термін (від півроку до двох-трьох), тому можуть стати гарним способом не просто зберігати, а й примножувати гроші.

Тим не менш, “глибина франшизації” середнього бізнесу у нас ще далека від світової. Якщо у США 80% бізнесу працює по франчайзингу, в Європі — 67%, то в Україні — близько 25%. У наступному році, сподіваються експерти, цифра зросте хоча б до 30-35%.

Їжа та розваги

“Судячи з кількості запитів, українці теж опановують цей інструмент, проте настороженість все ж велика. Як і раніше, левова частка підприємців намагається починати свій бізнес “з нуля”. Хоча, за статистикою, 40% подібних проектів закриваються через рік-півтора. З франшизою ризиків набагато менше”, — пояснив Володимир Великий.

Людина не просто починає бізнес з нуля, а вибирає собі справу до смаку серед уже готових, працюючих варіантів, з прорахованою, налагодженою моделлю, більш того, з брендом, який вже знає і любить потенційний клієнт.

“Франшиза відмінний варіант для кризи. Є гроші, і є ідеї. Франшиза допомагає їм зустрітися і активно працювати, при цьому мінімізує ризики двох сторін”, — пояснила гендиректор компанії “Ресторанний консалтинг” Ольга Насонова.

Найпоширеніший запит в цьому році — на франшизи від 6 до 10 тисяч доларів.

“Невеличкі кав’ярні, бургерні, хот-доги — топи цього року. Але — стаціонарне приміщення, не МАФ, і не мобільні закусочні. Люди хочуть легального, прогнозованого бізнесу”, — розповідає Володимир Великий.

На його думку, такий запит залишиться в лідерах і в наступному році. Причина — великий попит на швидку і відносно дешеву їжу з боку споживачів, а отже, прогнозована швидка окупність. В залежності від локації і потоку окупаються такі невеликі точки від півроку до року, в середньому 8 місяців.

Але самий масовий пропонований ринком формат — франшизи по $30-50 тис. На цей бюджет потрапляють і ресторани, і спорт-школи, і служби доставки. Окупність тут 1,5-2 роки.

“Але франчайзі отримує не просто назву, а модель бізнесу, з обладнанням, рецептами, системою обліку та контролю, підготовкою персоналу”, — говорить Великий.

“Дешеві” франшизи — у сфері послуг і розваг, наприклад, квест-кімнати, від $1-2 тис. Але тут окупність довше, адже аудиторія дуже вузька і швидко “закінчується”.

Ефект новизни

Якщо говорити про те, які франшизи будуть затребувані в наступному році, то основні сегменти не зміняться: їжа у всіляких форматах дасть близько 50% ринку, потім йдуть технологічні франшизи, освіта, перш за все дитяча, спортшколи.

“Буде попит і на новеньке, адже ранок завжди чекає свіжих ідей і нових брендів. У минулому це були перукарні, в цьому квест-кімнати, але по мірі насичення ринку їх популярність знижується”, — пояснює Великий.

Серед популярних у цьому році франшиз, попит на які збережеться в наступному сезоні, можна відзначити, скажімо, проект по скупці непотрібних речей “Звалище+дЕбошь”, офлайн-атракціон, побудований за принципом відомої гри Angry Birds від Rovio Live, мережа кав’ярень Aroma Kava і мережа пекарень Lviv Croissants, які були відзначені у конкурсі франшиз. Щоправда, перемогу здобув “традиційний формат, Lviv Croissants.

Серед інноваційних франшиз експерти називають кращими проект захищеного мобільного зв’язку SafeCalls, кур’єрська експрес-доставка малогабаритних вантажів на електровелосипеди Delfast, міжнародну мережу бізнес-шкіл для дітей і підлітків MiniBoss і франшиза 3D-фабрики Factory in the Box.

У номінації “Краща франшиза у сфері харчування” вибирали між мережею французьких булочних “Франс.уа”, мережа піцерій DODO Pizza, мережа фаст-фуд ресторанів Burger Club і компанія Суші Wok. Перемога дісталася DODO Pizza.

Експерти радять, вибираючи франшизу під себе, не орієнтуватися лише на озвучені на сайтах ціни та умови. Хоча більшість сайтів ведуть систематичну роботу по повторну перевірку даних і фільтрують недобросовісні оголошення.

“Попросіть у франчайзера контакти його франчайзі і поговоріть з ними. Живе спілкування дає відповіді на більшу частину запитань. Якщо ж вам дають гарний бізнес-план, але не надають навіть цих контактів — відмовтеся від ідеї вкладення. І не забувайте, що франчайзинг — не пасивне вкладення, проект буде постійно вимагати вашої участі”, — попередила Вона.

Залишити коментар