Переговори

8 порад, які допоможуть вам ефективно вести переговори

Все наше життя — низка переговорів. Неважливо, що ми робимо: купуємо машину або вибираємо, де вчитися, наймаємо нових співробітників або вирішуємо, який фільм подивитися ввечері. Будь-яка життєва ситуація стає приводом для переговорів. Наша здатність вести переговори нерозривно пов’язана зі здатністю приймати рішення. А це лежить в основі успішного життя.

1. Вчіться слухати

Вміння слухати співрозмовника досить часто недооцінюють. А адже саме завдяки йому можна багато чого дізнатися про цілі, бажання і страхи людини.

Під час наступних переговорів не намагайтеся придумати власну відповідь, поки щось говорить ваш співрозмовник, а уважно слухайте його. Звертайте увагу не тільки на слова, але й на інтонацію, жести і міміку.

2. Розвивайте емоційний інтелект

Зазвичай ми приймаємо рішення, ґрунтуючись на своїх страхах, себелюбстві або жадібності. Емоційний інтелект — здатність розпізнавати свої почуття і почуття оточуючих. Під час переговорів він допоможе вам приборкати емоції і раціонально підійти до вирішення проблеми, а також керувати почуттями інших людей.

Підходьте до почуттів по-розумному. Під час переговорів намагайтеся бути зібраним і зберігати спокій, навіть якщо всі інші нервують і виходять із себе.

Пам’ятайте: переговори — це конструктивний діалог двох сторін, які прагнуть до угоди. Злість і роздратування — ознаки слабкості і непрофесіоналізму. Нападки на іншу сторону призведуть тільки до того, що ваш співрозмовник закриється і почне захищатися. А ваші емоції будуть використані проти вас.

3. Прагніть до обопільної вигоди

Допомагайте людям отримати те, що вони хочуть, і ви отримаєте те, що хочете самі.
Наприклад, продавцеві автомобілів потрібно продати певну кількість машин і оплачувати рахунки. А ви хочете вигідно купити автомобіль. Під час переговорів думайте не тільки про ту ціну, яку ви готові заплатити, але і постарайтеся допомогти продавцю. В результаті всі залишаться у виграші.

4. Будьте цікавим

Це ще один недооцінений навик. Не бійтеся задавати питання, дайте виговоритися іншій стороні. Так у вас буде менше шансів напартачити самому.

Зазвичай нам здається, що незручно ставити багато питань, але це дуже важлива частина ефективних переговорів. Постарайтеся в наступний раз проявити цікавість і щиру зацікавленість у людях. Задайте, наприклад, такі питання:

  • Чому це для вас важливо?
  • Не могли б ви пояснити, що ви маєте на увазі?
  • Як ви поставитеся до … ?

5. Говоріть чітко

Дуже важливо знати, що і як сказати. Тому зберіться з думками перед тим, як почнете говорити. Не говоріть занадто швидко, ви ж не Емінем. Якщо ви будете говорити чітко і без поспіху, ви справите враження впевненої в собі людини.

Крім того, постарайтеся позбутися від слів-паразитів і фраз «Чесно кажучи», «Вибачте, що запитую, але…», «Мені дуже шкода, але…», «На жаль».

6. Робіть паузи

Використовуйте паузи, щоб акцентувати увагу на тому чи іншому реченні або питанні.

Також ця стратегія працює, коли хтось намагається нав’язати вам невигідну для вас угоду. Тому дайте відповідь і зробіть паузу. Ситуація може стати дуже незручною, але намагайтеся не втрачати самовладання. Не показуйте, що ви хвилюєтеся.

Наприклад, Рамит Мережі (Ramit Sethi), фахівець з ведення особистих фінансів, радить відповісти на невигідну пропозицію менеджера по персоналу таким чином: «Я вдячний за цю пропозицію. Я розумію, що кожен співробітник розглядається як інвестиція для компанії, і що ви вирішуєте, скільки вкласти у того чи іншого працівника. Тому, зважаючи на свій досвід і внесок, який я можу зробити в розвиток компанії, я змушений попросити підвищення. Я впевнений, що зможу повністю окупити ваші інвестиції в мене, тому вважаю, що заслуговую більш високої зарплати. Що ви можете для цього зробити?».

Після цього зробіть паузу. Тепер рішення має прийняти інша сторона.

7. Готуйтеся заздалегідь

Підготовка — головне правило ефективних переговорів. Дізнайтеся якомога більше про учасників переговорів, тоді ви будете готові до всіх несподіваних поворотів подій.

Також підготуйте план, який буде вигідний для обох сторін. Не завадить мати заздалегідь і план Б на той випадок, якщо перший не спрацює.

8. Не дайте залякати себе

Ми досить часто відчуваємо хвилювання перед людьми з високим статусом, забуваючи при цьому, що у них є власні страхи і проблеми.

Неважливо, на чиєму боці перевага. Ніколи не дозволяйте іншій стороні зневажати вами і нав’язувати вам свої умови, яким би впливовим не вважався співрозмовник. Якщо ви впевнені в собі і можете підтвердити свою цінність, ви завжди можете відмовитися від угоди.

Висновки

Навчитися ефективно вести переговори не так вже складно. Треба розуміти людей: їх прагнення, страхи і мотиви. Коли ви розумієте іншу сторону, ви на півдорозі до операції своєї мрії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *