Наука

Виявлено раніше невідомий агрегатний стан скла

Рідке скло

Багато хто помилково вважає, що коли скло знаходиться в розплавленому стані, то являє собою рідину. Насправді ж це аморфне тверде тіло. Втім, дослідникам вдалося виявити новий стан цього матеріалу.

На думку дослідників з Університету Констанца в Німеччині, скло куди більш загадковий матеріал, ніж вважає сучасна наука. В ході серії експериментів вони виявили новий стан речовини – рідке скло, що володіє незвичайними властивостями.

Зазвичай при переході речовини з твердого стану в рідке вільно поточні атоми шикуються в кристалічне утворення. Ось тільки зі склом справа йде інакше: його атоми «застигають» в невпорядкованому стані. Це відбувається не завжди, але вченим вдалося виявити нову форму, в якій атоми показують складну поведінку, ніколи раніше не спостерігається експериментально. Атоми можуть рухатися, але не обертатися.

Читайте також:  Ровер Curiosity зробив рекордну панораму Марса

Відкриття зробили в модельній системі колоїдних суспензій. Ці суміші складаються з великих твердих частинок, зважених у рідині, що полегшує вченим спостереження за фізичною поведінкою атомів або молекул. Зазвичай ці частинки сферичні, але для експерименту команда використовувала еліптичні частинки, що дозволило визначити напрямок їх руху.

Скло

«При певних густинах частинок орієнтаційний рух застигає, в той час як поступальний рух зберігається, що призводить до утворення склоподібних станів, в яких частинки згрупуються в локальні структури з аналогічною орієнтацією», — пояснюють вчені.

Джерело: scitechdaily.com