Аналітика

Оренда житла: хто і скільки повинен платити ріелтору

Ріелтор

Як правило, ріелтори працюють на орендаря або ж на власника житла. Різниця принципова. Наймач зацікавлений зняти квартиру дешево, а господар навпаки – максимально підвищити ставку оренди. Тому на квартиронаймачів і власників квартир розвинених країн працюють різні люди. В Україні найчастіше один ріелтор намагається працювати на два фронти: норовить взяти гроші з усіх – орендарів, власників. Питання – чиї інтереси він відстоює – залишається відкритим.

Як шукати ріелтора, вирішивши орендувати квартиру

Оптимальний спосіб знайти хорошого ріелтора – “сарафанне радіо”, відзначають експерти. Рекомендації задоволених послугами спеціаліста з знімання житла знайомих або родичів говорять про якість його роботи найкраще.

Якщо відшукати не вдалося, можна промоніторити відкриті джерела. “Google в допомогу” – саме так описав механізм пошуку ріелтора віце-президент Міжнародної федерації нерухомості ФІАБСІ-Україна Олександр Бондаренко.

“Припустимо, ви переїжджаєте в незнайоме місто. Перш за все, вивчіть з усіх доступних джерел місцевий ринок оренди житла: скільки коштує відповідна квартира, які райони краще розглядати, як йдуть справи з транспортним сполученням… Можна запастися телефонами декількох агентств або ріелторів”, – сказав він.

Шукати ріелтора за географічним принципом також радить директор компанії Best & Seller Ірина Луханіна.

“Звичайно, кращий варіант на ринку нерухомості – перевірений фахівець. Якщо такого немає, байдуже – чи знімаєте ви або здаєте квартиру. Подивіться по опублікованим оголошенням, хто працює в районі, що зацікавив вас, наскільки ця людина активна”, – зазначила вона.

Хто замовляє, той і платить

“Звичайна практика – хто замовляє послугу ріелтора, той її оплачує. Стандартна ставка – половина місячної орендної плати”, – повідомила Луханіна.

У деяких фахівців ставка вище.

“Оренда житла – не найпопулярніший у ріелторів сегмент: занадто багато клопоту. Тому деколи ставлять ставку в місячну плату, особливо для найбільш дешевих квартир”, – Олександр Бондаренко.

При цьому він зазначив: більш поширена світова практика, коли за послугу оренди сплачує вигодонабувач (власник здаваного житла).

“Але не скрізь. В Італії, наприклад, за посередницькі послуги, а саме до них належать послуги ріелтора, сплачують обидві сторони”, – розповів Бондаренко.

Знімаєте ви квартиру чи здаєте в оренду – експерт рекомендує оформляти взаємини з ріелтором довільно складеним договором.

“Це гарантія і для ріелтора, і для замовника послуги”, – зазначив Бондаренко.

Чим ретельніше прописаний договір з ріелтором, тим йому легше виконати побажання замовника.

“Припустимо, вам треба орендувати квартиру. Заповнюючи договір, вкажіть не тільки бажану локацію, але і терміни пошуку, форму оплати, умови звільнення підібраною квартири, нюанси розірвання договору оренди…”, – говорить Бондаренко.

Іноді, нарікає експерт, вимоги щодо оренди вельми розпливчасті: “знайдіть двушку”, “дешевше”, або “поруч з метро” (без вказівки конкретики).

“Усі побажання, промовивши рієлтору, зафіксуйте на папері. Вам вкрай важливий дитячий садок, ліфт або поруч парк – дрібниць не буває. Чим більше подробиць, тим легше шукати потрібну для оренди квартиру”, – зазначає Бондаренко.

Якщо договір підписує власник житла, текст може містити зобов’язання у визначений термін знайти орендаря на обумовлену плату.

“Договір – хороший інструмент. Зазвичай ріелтор приходить, оцінює квартиру: адже він знає ринок. Якщо господар згоден, ця сума вноситься в договір. Якщо немає, він може сказати: я впевнений, що можна знайти, скажімо, не за 6 тис., а за 8,5 тисяч гривень. Ріелтор вирішує – братися за замовлення на таких умовах чи ні, чи зможе він за вказаний термін знайти орендаря на такі гроші чи це неможливо”, – говорить Луханіна.

Втім, за її оцінками, самий популярний формат, одно-двокімнатні квартири по 6-8 тисяч гривень щомісяця, здаються в оренду за тиждень-два.

Взявшись за здачу квартири, ріелтор працює з ресурсами, викладає і регулярно оновлює оголошення на спеціалізованих сайтах, збирає групи з 3-5 зацікавлених потенційних орендарів, організовує перегляди.

До речі, якщо бачите оголошення “оренда без комісії”, це означає, що за послуги ріелтора сплачує власник квартири.

Для більш дорогого сегмента (від 1 тис. доларів щомісячно) при складанні договору характерно прописування можливості бонусів.

“Наприклад, квартира здається за 1,5 тисячі доларів, а ріелтор знаходить клієнта за тиждень замість місяця. За оперативність господар може обіцяти премію – плюс певну суму до оплати”, – каже Луханіна.
Але Олександр Бондаренко вважає, що кращий бонус для ріелтора – рекомендації.

“Ріелтор нагороджує себе сам. Чим швидше він закриває угоду оренди квартири, тим раніше отримує плату і приступає до виконання наступного замовлення. Аналогічно з репутацією – чим більше людей його готові рекомендувати, тим ширша клієнтура”, – пояснив він.

Залишити коментар