Наука

У пшениці поряд з Чорнобилем виявлений небезпечний рівень радіоактивних ізотопів

Пшениця

У сільськогосподарських культурах, вирощених поблизу Чорнобильської АЕС, виявлено небезпечний рівень радіоактивних елементів. Міжнародна група вчених виявила два радіоактивних ізотопу – стронцій-90 і цезій-137.

В ході своєї роботи вчені виявили, що пшениця, жито, овес і ячмінь, вирощені в 50 кілометрах на південь від атомної станції, містять відразу ж два радіоактивних ізотопи, які перевищують безпечні межі споживання.

Дослідники з Університету Ексетера у співпраці з науковцями з Українського науково-дослідного інституту сільськогосподарської радіології проаналізували 116 зразків зерна, зібраних у період з 2011 по 2019 рік в Іваньківському районі України.

Читайте також:  Дослідник підрахував шанс появи життя на Землі

Північна частина району знаходиться в зоні відчуження, проте в 50 кілометрах від самої станції починається житлова територія.

В результаті свого аналізу, вчені виявили, що радіоактивні ізотопи, переважно стронцій-90, були вище безпечного рівня споживання в 48% проб.

Вони також виявили, що зразки деревини, зібрані в тому ж регіоні в період з 2015 по 2019 рік, містили рівень стронцію-90 вище безпечного рівня. Саме це могло стати причиною «кругообігу радіації» в регіоні.

Вся справа в тому, що зола, яка залишається після спалювання деревини, використовується для добрива посівів. Вчені кажуть, що рівень стронцію-90 в золі в 25 разів перевищує безпечну межу. Дослідники закликають український уряд звернути увагу на дану проблему і створити систему для належного видалення радіоактивного попелу.