Отто

Як виникають новаторські ідеї і чому не варто починати з нуля

Нам здається, що свіжі ідеї виникають, якщо ми відмовляємося від усіх попередніх напрацювань і намагаємося повністю переосмислити світ. Коли провалюється якийсь проект, ми говоримо: «Давайте почнемо з чистого аркуша». Коли ми хочемо змінити свій спосіб життя, ми думаємо: «Потрібно почати все спочатку». Однак творчі рішення рідко приходять, якщо ми починаємо з нуля.

Задумайтесь про наступний приклад з біології.

Деякі вчені вважають, що пташине пір’я розвинулося з луски рептилій. В ході еволюції луска поступово перетворилася в пух, який спочатку був необхідний тільки для підтримки тепла. Поступово це невелике пір’я ставало довшим і врешті-решт дозволило птахам літати. Це був плавний процес повторення і розширення вже існуючих ідей.

Подібним чином розвивалися і польоти людини. Зазвичай ми вважаємо родоначальниками керованих польотів братів Райт і рідко згадуємо про таких першопрохідників в авіації, як Отто Лілієнталь, Семюел Ленглі і Октав Шанют. Створюючи перший в світі літак, брати Райт зверталися до робіт цих інженерів.

Найбільш інноваційні рішення – це найчастіше комбінації старих ідей. Люди з творчим мисленням не вигадують нове, вони знаходять зв’язки, які інші не бачать. Більш того, найефективніший спосіб домогтися результатів – на 1% поліпшити вже працюючий механізм, а не намагатися зруйнувати існуючу систему і побудувати все з нуля.

Повторюйте, а не винаходьте заново

Ми досить часто не помічаємо, до чого складно влаштований навколишній світ. Купуючи якийсь прилад, наприклад тостер, ми не замислюємося, скільки всього відбувається до того, як він потрапляє на прилавок магазину. Не усвідомлюємо, що спочатку потрібно добути залізну руду для виробництва сталі і нафту для виготовлення пластика.

У 2010 році британський дизайнер Томас Твейтс (Thomas Thwaites) вирішив самостійно зібрати тостер. Він розібрав готовий прилад і визначив, які матеріали йому знадобляться, щоб створити власний. Головні з них – пластик, нікель і сталь.

За залізною рудою він звернувся до місцевого рудника, і, на подив, йому не відмовили. Нафтовидобувні компанії виявилися не такими щедрими, тому Твейтсу довелося розплавляти шматочки старої пластмаси, щоб зробити корпус для свого тостера. Потім він переплавляв монети, щоб добути нікель.

Я зрозумів, що, якщо починати з нуля, можна півжиття витратити на те, щоб зібрати один тостер.

Томас Твейтс, британський дизайнер

Проте цей експеримент багато чому його навчив. Твейтс навіть написав про це книгу.

Найчастіше ми не замислюємося про те, наскільки тісно все в житті пов’язано. Ми зосереджуємося на результаті і не помічаємо ті численні процеси, які відповідають за цей результат.

Якщо ви працюєте над якоюсь складною проблемою, згадайте про ті ідеї, які вже існують і успішно працюють. Адже вони пройшли перевірку часом і вижили.

Так що повторюйте, а не починайте з нуля.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *