Виїзд дитини за кордон

Виїзд дитини за кордон: отримуємо дозволи

Виїхати з дитиною за кордон, тим більше одному з розлучених батьків, які не підтримують дружні стосунки з екс-чоловіком, проблематично.

Відповідно до Сімейного кодексу України, мати з батьком мають рівні права щодо дітей. Тобто, обидва мають право вирішувати, де дитині вчитися, відпочивати… Однак практика показує: домовитися мирно вдається не завжди.

Чи відпустить школа дитину за кордон

Законодавство замовчує про необхідність дозволу іншого з батьків щодо нюансів навчання спільної дитини, її відпочинку або дозвілля.

“Тато або мама, які проживають окремо від дитини, не завжди достатньо поінформовані про вибір іншим з батьків конкретного навчального закладу, курсів, місця відпочинку для чада … Письмова згода кожного з батьків не потрібна”, – зауважив адвокат, керуючий партнер АО “Клочков і партнери ” Володимир Клочков.

Однак, щоб виїхати з дитиною за кордон одному з батьків критично отримати нотаріальну згоду (дозвіл) другої сторони. Інакше покинути межі України неможливо.

Схвалення матері або батька обов’язково потрібне для виїзду неповнолітньої дитини за кордон з іншим батьком. Воно потрібно незалежно від того, перебувають дорослі в шлюбі або ж розлучилися.

Молодим людям, котрі не досягли 16-річного віку, які самостійно здійснюють виїзд закордон (супроводжувані дорослим), потрібна згода відразу двох осіб – батька і матері.

“Для дітей 14-16 років дозвіл батьків повинен містити позначку про відсутність обмежуючих права на виїзд за кордон обставин. Такими можуть стати дані про те, що не здані всі необхідні шкільні іспити, директор школи не надав письмової згоди, у дитини погана успішність …”, – зазначила юрист, координатор практики сімейного права ЮФ Eterna Law Катерина Лисечко.

Через суд

Засвідчити згоду дорослого / дорослих на виїзд дитини за кордон у нотаріуса можливо, надавши оригінали документів:

  • свідоцтво про народження дитини;
  • батьківські паспорта;
  • довідки про присвоєння ІПН (індивідуального податкового номера).

“Природно, прописується країна, мета далекої подорожі, період перебування неповнолітнього. Дитина запланувала виїзд закордон в супроводі сторонньої повнолітньої особи (НЕ батька / матері)? – Необхідно зафіксувати ПІБ, дату народження, адресу прописки людини”, – говорить Лисечко.

Вирішивши нотаріально оформити згоду на виїзд, батько зобов’язаний бути присутнім особисто. Процедура швидка, проста: вказується інформація про іншого батька, додається свідоцтво про народження дитини. Головне – обопільна згода.

Коли ж виникають труднощі, залишається останній аргумент – суд. Оформляється позов про надання дозволу на виїзд дитини за кордон. Часто процедура розгляду нешвидка. Важливо, наскільки інша сторона зацікавлена ​​затягувати питання з виїздом. Суперечку бажано ініціювати завчасно.

“Фальсифікувати документальну згоду на виїзд дитини за кордон не варто. Авантюра після виявлення підробки запросто може закінчитися кримінальною відповідальністю. Результат: трансформація сімейної суперечки зі звичайного цивільного в кримінальне провадження з усіма витікаючими наслідками”, – застерігає Володимир Клочков.

Чи завжди питати

Трапляється, що без дозволу на виїзд дитини за кордон можна обійтися. Наприклад – позбавлення батьківських прав. Однак зазначений процес ще більш тривалий, складний. Можливий такий сценарій лише за наявності вагомих підстав для такого радикального кроку: злісне невиконання обов’язків по догляду за дітьми, хронічна форма алкоголізму, жорстоке поводження з дитиною.

Виїзд дитини за кордон без нотаріально посвідченого дозволу можливий за умови пред’явлення:

  • документального свідоцтва про смерть чоловіка / дружини;
  • судового рішення про позбавлення батьківських прав;
  • рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним або безвісно відсутнім;
  • довідки від відділу РАЦС про народження сина / дочки з відміткою “під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері”;
  • рішення суду про дозвіл на виїзд громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

“Дозвіл на виїзд дитини за кордон не потрібнен також, коли другий з батьків – громадянин іноземної держави (потрібна відмітка у свідоцтві про народження), і він відсутній на українській території”, – додає Катерина Лисечко.

Як би там не було, будь-яка сімейна суперечка складна не стільки в частині доказової бази, скільки психологічно. Тому, при виникненні найменших розбіжностей юристи настійно рекомендують відкинути емоційну складову. Головне завдання – домовитися, керуючись виключно інтересами дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *