Фінанси

Як поліпшити власний добробут

Фінансовий добробут

Андрій Якомаскін, викладач, тренер і письменник-початківець, розповідає про те, як він ставиться до грошей. Він вважає, що для того, щоб поліпшити свій добробут, необхідно ставити термін досягнення своїх бажань, а також інвестувати гроші в саморозвиток.

Другим кроком на шляху до будь-яких змін в житті після планування є організація. Як ми вже говорили, існує три ключових життєвих ресурси:

  • час;
  • енергія;
  • гроші.

У цій статті ми поговоримо про гроші. Для кожного з нас вони грають особливу роль, але всі ми визнаємо, що вони необхідні для повноцінного життя.

Я гроші не люблю! Просто я люблю те, що на них можна купити!
Ільф і Петров

Відразу обмовлюся, що в статті я не буду розкривати секрети швидкого збагачення і не поділюся картою скарбів. Мова піде про ставлення до грошей і про те, яку роль вони відіграють для досягнення цілей. А чи ставити перед собою мету особистого збагачення – тільки ваш вибір.

Добробут

Давайте зізнаємося – ми не хочемо грошей. Ми хочемо мати машину, квартиру, хочемо носити гарний одяг. І так вже вийшло, що для придбання всіх цих благ потрібно мати папірці з містами і цифрами. Якби ми жили в древньому суспільстві, то замість грошей нам довелося б віддати сотню хлібів або 10 шкур за одні джинси.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

У будь-якому випадку, важливо зрозуміти, що перед тим, як витратити гроші, потрібно щось захотіти. Купюри – це просто доступний спосіб задоволення бажань.

Виходить, що поряд з нашими можливостями заробити, наше ставлення до грошей залежить і від того, що і в якій кількості ми хочемо придбати. На жаль, не всі люди це розуміють.

У дитинстві мене розсмішив наступний діалог з серіалу «Сімпсони»:

– І скільки ж це буде коштувати?
– Це безкоштовно!
– Звучить дорогувато.

Сьогодні ж я розумію, що він відмінно ілюструє співвідношення наших потреб і можливостей, тобто наш добробут.

Є люди, у кого це співвідношення дуже нестабільне. У 20 років вони хочуть машину, квартиру, а ще було б непогано мати ділянку під котедж з верандою. Вони постійно б’ються над думкою, чому не можуть отримати бажане на зарплату офісного працівника.

Я не кажу, що так трапляється у всіх. Але тільки співвідносячи свої потреби з реальними на даний момент можливостями, можна навчитися цінувати свій потенціал і вибирати правильні напрямки саморозвитку.

Як до цього прийти?

Найпростіший спосіб – задати термін досягнення своїх бажань, щоб вони не турбували вас в даний момент. Для цього потрібно зрозуміти, які гроші для вас є «необхідними», а які – «приємними».

Читайте також:  Як жити безбідно і щасливо: 7 порад від фінансових експертів

Складіть список з трьох-чотирьох пунктів:

  • Щомісяця я повинен купувати продукти, платити за квартиру, інтернет і так далі (причому досить часто ця цифра не така велика, як може здатися).
  • Кожні три місяці (або півроку) мені потрібно оновити одяг або взуття, записатися на курси англійської або програми підвищення кваліфікації.
  • Кожні два-три роки я хочу купувати нову побутову техніку, спортивний інвентар або відправлятися на відпочинок за кордон.

Тимчасові рамки, як і потреби, ви встановлюєте самі. Головне зрозуміти, що таким нехитрим прийомом ви вбиваєте двох зайців: розумієте, що покупка нового iPhone вам не потрібна, і ставите повноцінну мету, до якої можна рухатися поступово.

Але якщо через рік або два у вас все ще буде недостатньо грошей, щоб здійснити бажане, що тоді робити?

Відповідь дуже проста – інвестувати.

Інвестиції

Гроші повинні робити гроші.

Питання «На що витрачати гроші?» ми свідомо ставимо собі не так часто, як здається. Є базові потреби, які потрібно задовольняти, є громадські стандарти, які нагадують, що потрібно раз на рік вибиратися до моря, а є бажання більше заробляти, яке теж неможливо без певних грошових витрат.

Зараз я говорю не про наймання кілера для усунення вашого конкурента, а про інвестиції в свої знання і навички, які є джерелом доходу.

Мене дуже надихає цитата Гері Беккера, лауреата Нобелівської премії з економіки: «У нас в Америці немає розриву в доходах – є розрив у рівні знань і умінь».

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

Як би ми не хотіли отримати заповітні мільйони, будемо відверті – багато хто з нас втратять їх так само швидко, як придбали, бо не зможуть розпорядитися ними з розумом.

За останній рік я купив і прочитав близько 60 книг з різних аспектів саморозвитку, кожна з яких коштувала близько 300 гривень. У сумі виходить 18 000 гривень, менше ніж оплата навчання одного року в вузі. Але за цей час і мої доходи виросли більш ніж в два рази.

Я попрошу вас задати собі всього одне питання: який єдиний навик, на розвиток якого ви могли б зараз витратити гроші, допоможе вам просунути вперед вашу кар’єру? Дайте відповідь на нього, і варіанти посиплються на вас, як яблука з осені.

Почніть з малого: раз на місяць купуйте книгу, раз в півроку ходіть на курси, раз на рік відвідуйте професійні конференції та форуми.

Ви можете посперечатися зі мною, але я абсолютно впевнений, що щоб заробляти більше, потрібно знати більше.

Один мудрий чоловік сказав: «Ринки нестабільні, інвестуйте в себе». Підіть його порадою, і ви побачите, як швидко з маленького насіння виростуть соковиті плоди успіху і особистого добробуту.

Удачі вам!