Фінанси

10 способів контролювати свої фінанси

Гривня

Якщо до кінця місяця ви ставите питання, куди ж поділася вся зарплата, швидше за все, у вас проблеми з фінансовим самоконтролем. Якщо ви хочете завжди бути при грошах, то вам слід навчитися контролювати себе і свої витрати. У цій статті ви знайдете рекомендації, як позбутися від фінансових проблем.

Напевно кілька разів на день ви витрачаєте гроші на речі, які вам насправді не потрібні. Пляшка кока-коли з автомата, склянку кави з дорогої модної кав’ярні, обід з колегами, нова гра для телефону … Список можна продовжувати. У будь-якому випадку, ви витрачаєте пару сотень (або тисяч) гривень на будь-яку дрібницю і відразу ж про це забуваєте.

Причина такої поведінки – відсутність фінансового самоконтролю. Знову і знову ви робите дрібні витрати, не замислюючись про довгострокову перспективу. Але ось чим загрожує відсутність самоконтролю:

  • ви не стаєте ближче до досягнення великих фінансових цілей;
  • вам доводиться брати гроші в борг;
  • ви не знаєте, скільки грошей у вас буде через день або через місяць;
  • вам постійно не вистачає грошей.

Звичайно, відмовитися від звичного способу життя непросто. Створити довгостроковий план складніше, ніж просто смітити грошима і не відмовляти собі в маленьких задоволеннях. Але якщо ви хочете жити в достатку і не переживати за власне майбутнє, знадобиться вміння контролювати себе і свої витрати. Тому ми розповімо, як знайти самоконтроль в питаннях, пов’язаних з грошима.

1. Перестаньте виправдовуватися

Кожен раз, коли ви придумуєте собі виправдання, навіщо витрачаєте свої кошти на непотрібні покупки, ви заважаєте собі почати займатися фінансовим плануванням.

Коли ви купуєте щось непотрібне сьогодні, ви позбавляєте себе чогось важливого в майбутньому.

Може, це дійсно просто дрібниця. Може, ви дійсно дуже хочете це купити. Може, покупка вам необхідна, щоб справити на кого-то враження.

Але якщо ви хочете жити забезпечено, перестаньте виправдовувати свої імпульсивні покупки. Просто зрозумійте: коли ви купуєте якусь дурницю, ви робите крок назад на шляху до свого фінансового благополуччя.

2. Перед кожною покупкою запитуйте себе: «Чи проживу я без цієї речі?»

Щоб контролювати своє фінансове життя, доведеться обзавестися корисною звичкою оцінювати кожну покупку. І мова зараз не про вартість.

Чи дійсно вам потрібна ця річ? Чи зможете ви обійтися без неї? І чи є дешевший аналог? Ставте собі ці питання кожен раз, коли збираєтеся зробити покупку.

Фінансовий самоконтроль – це здатність сказати «ні» тим речам, яким раніше ви б, не замислюючись, сказали «так».

Запитуйте себе: «Чи проживу я без цієї речі?». Якщо ви відповідаєте «так», то купувати нічого не потрібно, краще відкласти гроші на більш важливі речі. Якщо відповідаєте «ні», то задавайте собі таке запитання: «Чи є аналог дешевше?».

Читайте також:  Як перестати витрачати гроші: 4 поради від економістів

Так ви навчитеся оцінювати і приймати наслідки кожного свого рішення і дії.

3. Користуйтеся тільки готівкою, ніяких кредитних карт

Зазвичай кредитні карти випускають з дуже великим лімітом, і це неспроста: з такою картою на руках людині стає складніше контролювати свої витрати.

Коли у вас на руках немає реальних, паперових грошей, при покупці легко абстрагуватися від того, що ви насправді можете собі дозволити. У такій ситуації вас хвилює тільки один момент: головне, щоб вистачило. Крім того, з картою без ліміту набагато легше потрапити в неприємності на зразок непідйомних рахунків або великих заборгованостей.

Рішення проблеми дуже просте: користуйтеся тільки готівкою. Якщо ви виявите, що вам не вистачає готівки, щоб дожити до наступного місяця, подумайте, на чому заощадити. В наступному місяці витрачайте кошти розумніше.

Фінансовий самоконтроль – це як їзда на велосипеді. Вчіться контролювати себе на готівки, це ваш старенький велосипед, який не шкода. А вже коли відчуєте в собі впевненість, можна переходити на наворочені швидкісні велосипеди – користуйтеся кредитними і дебетовими картами.

4. Відвідуйте місця, де ви любите витрачати гроші, без карти і з невеликою кількістю готівки

У більшості людей є такі місця, де вони навряд чи зможуть встояти перед спокусою і з великою часткою ймовірності витратять купу грошей на бажане, навіть не замислюючись про наслідки. Кафе. Книжковий магазин. Магазин електроніки. Магазин одягу. У кожного свої слабкості.

Напевно, ви очікуєте ради більше ніколи не відвідувати подібні місця. Але це не навчить вас самоконтролю, а тільки уникнення проблем.

Пропонуємо набагато більш розумну рекомендацію. Час від часу відвідуйте такі привабливі місця, але попередньо визначтеся, скільки ви готові витратити в розумних межах.

Картку залиште вдома, знадобиться тільки трохи готівки. Якщо не визначилися точно, що саме ви будете купувати, перший раз сходіть взагалі без грошей і придивіться. Потім ідіть з конкретною сумою, яку потрібно віддати за жадану покупку.

Цей процес, особливо повторений багато разів, вчить протистояти спокусі. А опір спокусі – це і є основа самоконтролю.

5. Зосередьтеся на участі, а не на покупках

Найчастіше зайняті люди купують речі, просто щоб підтримувати зв’язок зі своїм хобі або захопленням.

Читайте також:  9 товарів для будинку, на яких точно варто заощадити

Наприклад, людина пристрасно любить читати, але життя склалося так, що на глибоке читання практично завжди не вистачає часу. Але вона продовжує купувати книги, які хотіла би прочитати (і сподівається, що прочитає їх як-небудь потім). Це психологічна пастка: так покупка підміняє виконання.

Займіться чимось, а не купуйте замінники. Якщо проблема в нестачі вільного часу, почніть з перегляду свого графіка.
Участь в будь-якій цікавій для вас справі – це неймовірно ефективний спосіб позбутися нав’язливого бажання витрачати все більше і більше грошей на речі, які підміняють власну участь. Спочатку прочитайте всі книжки, які скопилася стопки книг, а вже тільки потім купуйте нові.

6. Вибирайте правильний формат спілкування

Всі ми виходимо у світ, щоб зустрітися з іншими людьми, провести час поза домом і взяти участь в будь-якій соціальній активності. Найчастіше такі зустрічі проходять в клубах, ресторанах, магазинах і інших місцях, в яких доведеться витратити купу грошей.

Наприклад, ви йдете з друзями на обід, потім відправляєтеся в кіно, а потім ще вирішуєте заглянути в бар. І у вашому гаманці вже не вистачає пари сотень гривень.

Бійтеся такого формату спілкування. Щоб добре проводити час з друзями, не обов’язково витрачати багато грошей. Наприклад, можна зібратися у кого-небудь будинку. Або в будь-якому іншому місці, де трата грошей – не визначальне заняття, а частина досвіду: зіграйте в футбол в парку неподалік або сходіть на пікнік.

Можливо, деякі з ваших друзів відмовляться від такого проведення часу. Що ж, це відмінна перевірка, щоб визначити, хто з ваших знайомих більше зацікавлений в тому, щоб вийти і витратити гроші, а хто хоче поспілкуватися з вами.

7. Уважно відстежуйте свої витрати і періодично переглядайте їх

Найбільша складність при відстеженні витрат полягає в тому, що зазвичай у людей немає одного місця, де можна зібрати дані про всі витрати і подивитися, куди взагалі йдуть гроші.

Вихід простий: відстежуйте свої витрати і записуйте, куди ви витрачаєте кожну копієчку. Для зручності можна розбити всі витрати на категорії: їжа, розваги, одяг, побутова хімія, транспорт, великі покупки, комунальні платежі і так далі.

Можна скористатися одним з додатків для контролю особистих фінансів: You Need a Budget 4, Mint, Quicken. Для цих же цілей підійде і звичайний блокнот, і електронна таблиця на ноутбуці. Незалежно від того, який інструмент ви виберете, мета залишається одна: записувати витрати кожен день, сортувати їх по категоріях і аналізувати, щоб дізнатися, в яких категоріях у вас перевитрата.

Читайте також:  Як перестати витрачати гроші: 4 поради від економістів

Такий перегляд витрат практично завжди відкриття для людини. Як слід подумайте над категоріями витрат, які вразили вас найбільше. Чи справді ці покупки були так важливі для вас? Скоріш за все ні. Від яких витрат або конкретних щомісячних покупок ви можете повністю відмовитися? Хоча б трохи таких точно знайдеться.

8. Автоматично переводіть гроші на ощадний рахунок

Існує одне відоме старе правило – в першу чергу плати собі. Це означає, що в першу чергу ви повинні повертати борги і відкладати гроші на майбутнє, а вже потім вирішувати, як прожити на суму, що залишилася.

Найпростіший спосіб дотримуватися цього правила – автоматизувати процес. Як тільки зарплата надходить на карту, 10% відразу ж переводіть на ваш ощадний рахунок. Якщо у вашому банку є така послуга, зробіть так, щоб рахунки за ЖКГ, кредити теж можна було оплатити відразу ж.

Чим більше операцій ви можете зробити на автоматі, тим краще.

9. Попросіть про допомогу близьких друзів і рідних

Довірене коло друзів і членів сім’ї може виявитися дуже корисний, коли справа доходить до особистісних змін, до яких відноситься і набуття фінансового самоконтролю.

Як мінімум, вони можуть дати вам дуже корисні поради, які підходять до вашої ситуації і до наявних у вас якостів. Вони вас знають. Вони знають практично все про ваші справи, а іноді навіть обізнані краще, ніж ви.

До того ж, завжди прекрасно, якщо поруч є людина, яка піклується про вас, надає підтримку у важкий момент. Просто поговоріть з ким-небудь, коли у вашому житті починають відбуватися зміни. Це здорово мотивує.

Також ваші друзі і родичі можуть виявитися чудовими зразками для наслідування. Можливо, у вас є друг, який досяг тих же фінансових цілей, які плануєте досягти ви. Використовуйте його як наставника, щоб пройти тим самим шляхом. Вчіться на його досвіді.

10. Не здавайтеся, коли щось не виходить

Ви можете помилитися раз або два, плануючи свої витрати. Ви можете щось купити, не подумавши. Можете зробити покупку, про яку потім будете шкодувати. Можете подумати, що самоконтроль – це взагалі не про вас і не варто навіть починати.

Не хвилюйтесь. Фінансовий прогрес – це історія про те, що на два кроки вперед доводиться як мінімум один назад.

Мета в тому, щоб прагнути стати краще, ніж ви були раніше. Якщо зробили помилку, не зациклюйтеся на ній. Замість цього розберіться в причинах своєї поведінки і намагайтеся уникати цього в майбутньому.