Економія

Щоб витрачати менше, розплачуйтеся готівкою

Виявляється, спосіб оплати впливає на те, скільки ми витрачаємо грошей. Вчені виявили, що при використанні готівки люди схильні ставитися до витрат більш розумно.

Останнє дослідження, проведене за підтримки Агентства з фінансового захисту споживачів (Consumer Financial Protection Bureau), показало, що при оплаті готівкою ми схильні витрачати менше грошей.

У дослідженні взяли участь 14 тисяч користувачів кредитних карт, у яких вже були заборгованості. Мета експерименту – перевірити, чи допоможе цим людям простий принцип оплати покупок готівкою знизити заборгованість по картах. Дослідники встановили два правила.

Перше полягало в тому, що за всі покупки, які обходилися учасникам менше ніж в 20 доларів, випробувані повинні були розплачуватися тільки готівкою. Згідно з другим правилом учасникам дослідження постійно нагадували про те, що оплата за допомогою кредитної картки може додати 20% вартості до їх покупок. Ці нагадування надсилали випробуваним на пошту і демонстрували через банерну рекламу. Учасникам експерименту навіть прислали магнітики з відповідними підказками.

Як показали результати дослідження, всі ці дії призвели до того, що після півроку у випробовуваних знизилася заборгованість по кредиту. В середньому різниця склала 104 долара.

Може скластися враження, що для шести місяців це невелика сума. Але коли ви регулярно виплачуєте відсотки за кредитними позиками, вона виявляється досить значною. Крім того, згідно з проведеним у 2012 році дослідження, використовуючи кредитну карту, люди вибирали товари за їх характеристиками, а не за ціною, і часто переплачували.

Раніше вчені виявили, що ті речі, які ми купили за допомогою готівки, зазвичай представляють для нас велику цінність. Так ми краще відчуваємо сам факт покупки.

В ході декількох експериментів дослідники порівнювали ефект від оплати карткою і готівкою. Під час одного з таких експериментів випробовувані придбали стакани за 2 долари, розплачуючись різними способами. Потім дослідники запропонували їм продати ці стакани і дозволили учасникам самостійно призначити ціну.

В результаті ті випробовувані, які використовували готівку, в середньому запитували на 3 долари більше, ніж ті, хто розплачувався кредитною карткою.

На іншому етапі дослідження учасників попросили пожертвувати на благодійність по 5 доларів. Ті, хто передав суму готівкою, відчули більше задоволення від цієї дії.

Дослідники прийшли до висновку, що навіть при однаковій вартості покупок цінність придбання відчувається набагато сильніше при оплаті саме готівкою.

Як вважають психологи, в цьому випадку люди більшою мірою відчувають хворобливі переживання від розставання з грошима, тому куплені речі представляють для них велику важливість.

Якщо ви вважаєте, що витрачаєте занадто багато грошей, ви можете отримати з вищесказаного корисний висновок. Постарайтеся рідше оплачувати покупки кредиткою. Оплата готівкою дозволяє краще відстежувати, куди йдуть гроші, і, відповідно, витрачати їх більш розумно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *