Робота

Робота в Чехії: особливості, вимоги, зарплати

Робота в Чехії

Українці отримали додаткову можливість знайти роботу в Чехії. З серпня 2016 р запрацювала спеціальна програма для українців від Торгової палати Чехії. Вона передбачає працевлаштування п’яти тисяч громадян України щорічно.

Якщо раніше ця центрально-європейська країна зазивала тільки висококваліфікованих фахівців, то тепер є можливість отримати легальну вакансію робочим середньої і нижчої кваліфікацій.

Потрібні лікарі з пакувальниками подарунків

До початку другого кварталу 2016 р в Чехії налічувалося близько 12 тис. вакансій. З кваліфікованого персоналу країна шукає інженерів-будівельників, електротехніків, механіків. Також затребувані медики (особливо медсестри), працівники ІТ-сфери.

Українські кадрові портали рясніють пропозиціями про роботу кухарям, офіціантам, прибиральникам, працівникам кухні. Багато вакансій для технічних фахівців, операторів / наладчиків устаткування, торгових представників (часто ці місця пропонуються як робота за сумісництвом, яка для Чехії дуже поширена), а також водіїв вантажівок, різного роду демонстраторів, консультантів.

Це низькооплачувані професії. Офіціант, наприклад, отримує 10 тис. крон (обмінний курс – приблизно 24 крон за $ 1). Лікар може заробляти в 4-5 разів більше: після кризи 2008-2009 рр. багато лікарів з Чехії поїхали на заробітки в багатші держави Європи (наприклад, Німеччину). Тому країна відчуває певний дефіцит фахівців. Для іноземних лікарів тут також придумали спеціальну інтеграційну програму.

Лікар в Чехії отримує від 50 тис. грн. щомісяця (еквівалент). Для порівняння: ставка покоївкою – 20 тис. грн., будівельника або сільхозпрацівника – 25-30 тисяч.

“На нашому порталі зараз є 138 вакансій з Чехії. Це менше, ніж для Німеччини (172 вакансії), набагато нижче польських показників – 1 тис. вакансій. Чехія знаходиться на другому-третьому місці за кількістю пропозицій з працевлаштування”, – розповіла HR-експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Серед незвичайних пропозицій з Чехії експерт відзначає, наприклад, вакансію пакувальника подарунків, прикрас з зарплатою 28 тис. грн. (трохи більше $ 1 тис.). Але працювати доведеться по 12 годин щодоби. Потрібні також столяри-меблевики, драпірувальники … Затребувані перукарі: пропонують $ 1,5 тис. (40 тис. грн.).

“Робочий фабрики іграшок може заробити $ 900, зварювальник – 250 чеських крон ($ 10,4) за квадратний метр або 130 крон щогодини ($ 5,4 / ч). Самі ” дорогі ” вакансії у програмістів Чехії. Їм платять по $ 4-8 тис. більш високооплачувані вакансії бувають вкрай рідко – це або головний інженер, або технічний директор підприємства. Але вони відкриваються вкрай рідко “, – каже Пашкіна.

Однак треба пам’ятати: для лікаря або програміста, а також інших висококваліфікованих спеців, знадобиться хоча б базове знання чеської мови.

Втім, як відзначають експерти компанії UaWorker Group, що надає допомогу з працевлаштуванням за кордоном, за останній час відсоток українців, які працюють в Чехії, значно зріс. Згідно з опитуванням, проведеним Економічною палатою Чехії, понад 37% чеських компаній готові брати українців без знання мови.

За словами Тетяни Пашки, іноді компанії надають житло або харчування. Тобто замість фіксованої ставки погодинна оплата, яка на низькокваліфікованих посадах становить приблизно 70 крон / год (майже $ 3).

Середня зарплата для Чехії зараз дорівнює $ 1250. або 32,5 тис. грн. Найбільш прибуткова робота пропонується фінансовим сектором (банки, страхові компанії), а найменш вигідна соціальна сфера, галузі культури, мистецтв (аналогічно з Україною).

Чехія: правила працевлаштування

Робота для іноземця в Чехії буває 2 видів: наймана праця (на фіз- / юрособу) або самостійний бізнес.

Чеська Республіка не вимагає дозволу на роботу від громадян:

  • – Які отримали посвідку на проживання
  • – Які отримали статус біженця
  • – Громадян ЄС з членами їх сімей

Як пояснюють експерти, іноземний громадянин може виконувати роботу на території Чехії за умови, що він має діючі дозвіл на працевлаштування і візу.

Отримати офіційну роботу в Чехії можна на підставі відповідного дозволу або за наявності трудової або синьої карти. Дозволом на роботу зазвичай займається роботодавець. Процедура досить складна: іноземцю потрібно буде постаратися довести, що він кращий за місцевих працівників.

Коротенько схема виглядає наступним чином: роботодавець повідомляє місцеве відділення департаменту з працевлаштування про наявність вакансії, про її основні характеристики. Якщо за місяць серед чехів або громадян ЄС не знайдеться бажаючих зайняти місце, тоді на підставі заяви іноземця цей орган видає дозвіл на працевлаштування терміном до 2 років.

Трудова і синя карти Чехії поєднують дозвіл на перебування плюс дозвіл на працевлаштування. Щоб їх отримати, треба надати трудовий договір або попередній договір про майбутній остаточний договір. Термін дії трудової карти дорівнює часу здійснення трудової діяльності, прописаної в трудовому договорі, але також не перевищує 2 років.

Синя карта видається працівникам з вищою спеціальною або вищою освітою, з якими укладено трудовий договір на строк не менше ніж 1 рік і чий оклад як мінімум в 1,5-рази перевищує середньорічний оклад для Чеської Республіки. Термін її дії також становить не більше 2 років.

Порядок отримання дозволів такий: спочатку треба домовитися з роботодавцем, підписати договір. Потім написати заяву про видачу тієї чи іншої карти. Перечень необхідних документів, опис бюрократичних формальностей можна знайти на офіційному сайті Міністерства праці та соцзабезпечення Чехії – portal.mpsv.cz.

Скажімо, для роботи медиком або фармацевтом знадобиться нострифікація диплома, тобто, визнання нашої “корочки” Чехією. Як правило, це проходить без проблем. Але доведеться скласти кваліфікаційний іспит.

На сайті також зібрана база даних про наявність вільних робочих місць від центрів зайнятості по всій території Чехії. Тут же можна зареєструватися, залишити свою анкету, щоб потенційні роботодавці могли знайти потрібного працівника.

Коли дозвіл на роботу видано, необхідно, отримавши робочу візу Чехії, приїхати на місце. Термін розгляду зазвичай становить до 3 місяців. Протягом двох місяців після приїзду видається карта посвідки на проживання. При бажанні через 5 років можна оформити ПМЖ, а потім отримати громадянство Чехії.

Набір українців за спеціальними програмами передбачає, що роботодавець шукає потрібного фахівця, укладає угоду, подає документи до консульської установи. Далі дипломати призначають коротку співбесіду з потенційним працівником. Спрощення стосується процесу отримання довгострокової робочої візи для затребуваних фахівців, яких будуть набирати через консульство Чехії у Львові.

Як знайти роботу

Першочергово треба знайти цікаву для вас вакансію, зв’язатися з майбутнім роботодавцем. Зробити це можна на сайтах jobs.cz, prace.cz або їм подібних. Тут можна не тільки знайти роботу з прив’язкою до потрібного регіону Чехії, але також підрахувати на калькуляторі свої можливі доходи / витрати або отримати невелику консультацію за основними правилами працевлаштування.

На ринку праці діє також чимало посередницьких агентств з працевлаштування: вітчизняних, чеських. Але є ризик нарватися на шахраїв, які тільки збирають гроші з довірливих кандидатів.

Тому краще діяти через офіційні агентства Чехії, що мають спеціальну ліцензію на надання цих послуг, або через такі ж українські компанії, реєстр яких містить сайт Міністерства соціальної політики України.

Ще один варіант – шукати через портали з працевлаштування, де кожен претендент може прочитати відгуки про компанії з Чехії, познайомитися з особливостями їх роботи.

Так чи інакше, доведеться мати справу з кадровими агентствами: саме вони розміщують інформацію про вакансії на порталах. Головне, щоб компанія виявилася надійною, а не “продавцем повітря”.

Як стверджують учасники ринку, одним з ознак шахрайських сайтів посередників може служити доменна зона .info (закінчення інтернет-адреси сайту). Важливо уважно читати, що вам пропонують.

“Уважно читайте вакансії, що стосуються роботи в Чехії. Якщо обіцяють багато грошей, а вимоги до кваліфікації мінімальні, або готові брати ” мотивованих людей, які готові вчитися “, це вже підозріло”, – зазначила Тетяна Пашкіна.