Наука

Створена найбільш детальна 3D-карта Чумацького Шляху

Чумацький Шлях

Астрономи представили найточнішу 3D-карту Чумацького Шляху, яка може допомогти досліджувати різні процеси в галактиці і Всесвіту.

Величезна тривимірна карта нічного неба була складена на основі даних, зібраних обсерваторією Gaia Європейського космічного агентства. Апарат веде спостереження з моменту свого виведення на орбіту в 2013 році.

Отримана астрономами карта містить достатньо деталей, щоб вчені могли виміряти прискорення Сонячної системи і обчислити масу галактики.

Ці дані дадуть ключ до розуміння того, як сформувалася Сонячна система і з якою швидкістю Всесвіт розширювався з моменту свого народження. За словами дослідників, отримана ними карта досить докладно описує положення зірок в просторі для відстаней до декількох сотень світлових років.

Читайте також:  Дослідник підрахував шанс появи життя на Землі

Склавши карту положення і руху зірок, зонд виявив руйнівні процеси за межами Чумацького Шляху. Слабкий потік зірок, помічених між двома сусідніми галактиками, свідчить про те, що масивна Велика магелланова хмара неухильно поглинає меншу за розміром Малу магелланову хмару.

Багато яскравих об’єктів на карті є квазарами-далекими та інтенсивними джерелами світла, що живляться чорними дірами, маса яких становить понад мільярд сонячних. Вимірюючи рух Сонячної системи щодо них, Gaia допомогла вченим зрозуміти, що Сонячна система збільшує свою швидкість щодо решти Всесвіту на 0,23 нм/с кожну секунду. Через це наша система щороку зсувається в бік центру Чумацького Шляху на 115 кілометрів.