Бізнес ідеї

Як відкрити швейний цех або міні-ательє з нуля: детальний бізнес-план

Швейне підприємство

Швейний бізнес має на увазі пошив одягу та побутових аксесуарів. Бізнес в швейній індустрії обов’язково принесе прибуток за умови творчого підходу. Ви можете відкрити салон дизайнерських нарядів, виробництво м’яких іграшок або цех з виготовлення спецодягу. Можливості обмежені тільки уявою.

Що врахувати в бізнес-плані по швейному виробництву

Відкриваючи швейне підприємство, визначте напрямок виробництва:

 • одяг – побутовий, спеціальний, повсякденний, дитячий, дорослий;
 • тканинні іграшки;
 • текстиль для дому;
 • інші аксесуари.

Заплануйте виробничі обсяги – від обраної цифри будуть залежати стартові вкладення в бізнес, розмір приміщення і кількість персоналу.

Швейний цех

Промисловий цех по масового пошиття одягу

Обравши напрямок роботи, зареєструйте комерційну структуру — ТОВ або ФОП. Список документів для реєстрації представлений в таблиці.

Таблиця: списки документів для реєстрації ТОВ та ФОП

ТОВФОП
Заява за формою №1
Заява за формою №10
Рішення про створення юридичної особи (якщо у нього є один засновник) або протокол про його відкриття (якщо декілька засновників).Копія РНОКПП. Якщо реєстраційного номера не отримували — копія сторінки паспорта з відповідною відміткою.
Статут ТОВ.Заяву про перехід на ССО (якщо бухгалтерський облік передбачається вести по даній системі).
Паспорти всіх засновників (або копії, завірені у нотаріуса).
Заяву про перехід на ССО (якщо бухгалтерський облік передбачається вести по даній системі).

Заяви розглядаються до 24 годин. Після реєстрації відкрийте банківський рахунок і замовте печатку фірми.

Коди КВЕД, підходящі для швейного виробництва:

 • 14.11 — Виробництво одягу зі шкіри;
 • 14.12 — Виробництво робочого одягу;
 • 14.13 — Виробництво іншого верхнього одягу.
 • 14.19 — Виробництво іншого одягу й аксесуарів;

Складаючи план бізнесу, врахуйте вимоги законодавства до виробничих приміщень, складіть список обладнання і заплануйте наймання співробітників. Розрахуйте витрати на старт виробництва і щомісячні витрати. Проаналізуйте попит і зробіть висновки про можливі обсяги продажу та окупності бізнесу. Нижче наведені приклади бізнес-планів для виробничого цеху і для міні-ательє.

Як вибрати вид бізнесу – малий, середній або великий

Існує три типи виробничих підприємств: малі, середні і великі.

Ательє

Мале підприємство з виробництва ексклюзивних моделей одягу

Для відкриття малого підприємства достатньо наявності приміщення і 150 000 грн. на придбання обладнання та витратних матеріалів. Середній обсяг виробництва — 25-50 виробів на день. Швейний бізнес невеликого масштабу підходить підприємцям, що володіють обмеженим капіталом і бажають виготовляти ексклюзивні речі і продавати їх за цінами, вищими від середньоринкових.

Для організації цеху продуктивністю 150-200 виробів необхідні витрати близько 2 000 000 грн. При цьому потужний цех окупається швидше за рахунок оптового збуту продукції у великі торговельні мережі.

Проаналізуйте регіональну специфіку ринку і визначте можливих покупців. З’ясуйте, в яких обсягах закуповують товар продавці на ринку, а в яких — мережеві магазини. Продумуйте асортимент товарів, орієнтуючись на потреби покупців і свої ресурси.

Технологія швейного виробництва

Процес виробництва швейних виробів складається з наступних етапів:

 • проектування моделі;
 • конструювання і перенесення моделі на тканину;
 • фрагмент тканини;
 • шиття, оздоблення виробу.
Модельєр

Модельєр малює образ майбутньої речі, а потім формує його з тканини на манекені

Моделюванням займається модельєр. Він становить ескіз майбутнього виробу, підбирає колірні рішення, види тканин. Конструктор перетворює начерк креслення, розраховує розміри деталей і кількість матеріалу. Він же виготовляє лекала і технічну документацію. В ательє або швейному цеху функції модельєра і конструктора виконує закрійник — він спілкується з клієнтом, проводить заміри, кроїть деталі, призводить виріб у відповідність із заданими параметрами. Розкроєні деталі відправляються в пошивочний цех, де перетворюються в готовий виріб.

Відкриття швейної фабрики або цеху для виробництва товарів на продаж

На швейних фабриках вироби випускають партіями для широкого вжитку. Цех обладнують однією або кількома виробничими лініями. Переваги цеху перед домашньою майстернею — можливість встановлення доступних цін і реалізації великих партій продукції.

Вимоги для приміщення

Отже, ви вирішили відкрити цех по пошиву одягу. Тепер підберіть приміщення, придатний для виробництва. Площа цеху залежить від числа вироблених товарів. Так, для виготовлення 100 одиниць продукції необхідно 60-70 кв. м. площі.

Перед тим, як орендувати приміщення, запросіть з перевіркою органи пожежного та санітарного нагляду та отримайте дозвіл на ведення діяльності.

Щоб приміщення відповідало нормам пожежної безпеки, обладнайте його пожежною сигналізацією, аварійним виходом і вогнегасниками.

Обладнання

Закінчивши з орендою приміщення, переходіть до закупівлі обладнання. Складіть список необхідних агрегатів, включаючи:

 • швейну машинку;
 • оверлок;
 • машинку для розкроювання тканини;
 • праска побутової;
 • парогенератор;
 • закрійний ніж;
 • гудзиковий апарат;
 • столи і стелажі;
 • витратні матеріали — нитки, кравецькі ножиці, крейда та інші.
Оверлок

Оверлок — апарат для обробки країв тканини, один з ключових у швейному виробництві

Сумарні витрати на обладнання становлять 100 000 грн., на фурнітуру — 20 000 грн.

Потрібний персонал

Успіх швейного бізнесу залежить від рівня підготовки персоналу на 70% . Відкриваючи невелике виробництво, візьміть в штат:

 • двох закрійниць;
 • трьох швачок;
 • прибиральницю;
 • приймальника замовлень.

На перших порах позначеної кількості співробітників достатньо. Пізніше ви зможете залучити до роботи модельєрів, дизайнерів, вузькоспеціалізованих швачок.

Щоб заощадити, найміть 60% досвідчених співробітників і 40% початківців — можливо, студентів. Набравшись досвіду на вашому підприємстві, вони пропрацюють там довгі роки.

Оплачуйте роботу персоналу по системі «оклад + відсотки». Складіть план виробництва і заохочуйте співробітників фінансовими бонусами за досягнення намічених цілей.

Сировина та витратні матеріали

Вивчіть оптові бази виробників тканин. Виберіть постачальників виходячи із співвідношення «ціна — якість». Якщо вам вдасться укласти прямі контракти з базами, ви заощадите на націнках постачальників і знизити виробничі витрати.

Вивчаючи бізнес, задавайте питання на форумах, шукайте успішних підприємців у своєму регіоні і переймайте їхній досвід, заводьте знайомства, в тому числі і з постачальниками.

В ідеалі — знайдіть наставника, готового супроводжувати ваш бізнес. Він підкаже, де знайти якісні тканини і фурнітуру, як придбати обладнання та організувати збут товарів.

Що краще шити: оцінка варіантів виготовлення дитячого, жіночого одягу, спецодягу та інших видів

Щоб з’ясувати, яка продукція буде користуватися попитом у регіоні, працюйте одночасно в декількох напрямках. Поєднуйте пошиття вечірніх суконь з виробництвом тканинних сувенірів, а виготовлення спецодягу з випуском аксесуарів для дачі. Стежте, щоб поєднання не були абсурдними — дивно, коли фірма, що виробляє гамаки і навіси, займається виготовленням шифонових хусток.

Після реалізації першої партії товару ще раз проаналізуйте попит і уточніть портрет цільової аудиторії. Перегляньте цінову політику при необхідності. Так, якщо ви шиєте літні сарафани простого крою, а ваш споживач — молоді матусі, не варто завищувати ціни.

У будь-якому регіоні стабільний попит на дитячий одяг — якщо ви зумієте отримати сертифікат на пошиття такого, вважайте, що знайшли «золоту жилу».

Вивчіть не тільки попит, але і пропозицію на ринку. Загляньте в магазини конкурентів, подивіться, що вони роблять і за якими цінами продають. Не намагайтеся перехопити ідеї інших підприємців — використовуйте власні напрацювання, щоб залучити покупців.

Стартовий капітал і прогноз окупності

Щоб бізнес не «погорів» на самому початку, прорахуйте доходи і витрати. Визначте термін окупності бізнесу. Приклад розрахунків для швейного цеху спецодягу продуктивністю 75 виробів в день наведено в таблицях нижче.

Таблиця: початкові вкладення

Вид затратСума (грн.)
Реєстрація і оформлення дозвільних документів4000-6000
Оренда приміщення за перший місяць10000-15000
Ремонт приміщення10000
Придбання обладнання120000-250000
Закупівля матеріалів30000-100000
Транспортні та інші витрати10000
Разом184000-381000

Таблиця: щомісячні витрати

Вид затратСума (грн.)
Оренда приміщення за перший місяць10000-15000
Закупівля матеріалів30000-100000
Заробітна плата працівникам15000-25000
Електрика, комунальні послуги4000
Транспортні та інші витрати10000
Разом69000-154000

Таблиця: прогнозований дохід

Рівень доходу і прибутку підприємця залежить від обсягів виробленої продукції, попиту споживачів, наявності клієнтської бази та партнерських зв’язків в сфері торгівлі.

Оптова вартість одного виробу200-500 грн
Кількість проданих виробів у місяць500 шт.
Середньомісячний дохід100000-250000
Прибуток в місяць31000-96000
Термін окупності бізнесу4-7 місяців

Організація збуту

Можливі канали збуту швейної продукції:

 • мережеві магазини;
 • приватні підприємці;
 • прямі продажі;
 • торгівля через інтернет.

На початкових етапах домовтеся з власниками невеликих магазинів про постачання вашого товару під реалізацію. Пізніше підключіть великі мережі, а потім створіть власний онлайн-магазин.

Відео: майстер-клас по швейному виробництву

З чого почати відкриття міні-атель або майстерні на дому

Домашнє ательє відкрити простіше, ніж швейний цех. Для цього вам достатньо мати сучасну швейну машинку і обладнати в квартирі кімнату під майстерню. Для розвитку бізнесу придбайте обладнання та організуйте рекламну кампанію. Роздрукуйте і поширюйте листівки, створіть рекламний сайт або групу в соціальній мережі. Вивчайте модні журнали і намагайтеся знайти «родзинку» для своїх виробів, щоб залучати клієнтів, які цінують надзвичайні речі.

Швейна майстерня будинку

Майстерня, обладнана в квартирі, повинна бути організованою

Приміщення, обладнання, персонал

Коли ви будете готові розширити бізнес і виїхати на орендовану площу, складіть бізнес-план. Підберіть приміщення 60-80 кв. м., що відповідає нормам СЕС та органам пожежного нагляду, з хорошою вентиляцією і електричною мережею на 380В.

Купіть 2-3 швейних машини, стелажі, оверлок, пару столів і манекенів. Найміть співробітників, якщо готові забезпечувати їм заробітну плату. Ключові працівники ательє — адміністратор, закрійник та швачка.

Стартовий капітал і прогноз окупності

Нижче наведені таблиці з розрахунком витрат на відкриття міні-ательє з кількістю співробітників — 3 людини і виробленням — 1 виріб в день.

Таблиця: затрати на відкриття бізнесу

Вид затратСума (грн.)
Оренда приміщення4000
Придбання обладнання (2 машинки, оверлок, столи)20000
Придбання витратних матеріалів12000
Разом36000

Таблиця: щомісячні витрати

Вид затратСума (грн.)
Оренда приміщення4000
Заробітна плата працівникам15000
Придбання витратних матеріалів4000
Разом23000

Таблиця: прогнозований дохід

Середня вартість одного виробу1000 грн.
Кількість проданих виробів у місяць35 шт.
Середньомісячна виручка35 000 грн.
Середньомісячний дохід12 000 грн.
Термін окупності бізнесу3 місяці

Як бачите, невелике ательє швидко окупається, але не приносить власнику великого прибутку. Щоб підвищити рівень доходу, необхідно розширювати бізнес або зосереджуватися на виробництві ексклюзивних речей за високими цінами.

Як розкрутити швейний бізнес

Щоб ательє було успішним, встановіть зрозумілий і зручний для клієнтів графік роботи. Якщо ви розміщуєтесь в торговому центрі, нехай години роботи збігаються з графіком роботи центру.

Не шкодуйте грошей на рекламу. Друкуйте і роздавайте листівки, домовтеся про розміщення реклами з власниками невеликих магазинів. Вивчайте форуми, знайомтеся з діяльністю конкурентів. Ведіть клієнтську базу.

Заведіть сайт-візитку з зрозумілим описом послуг та групу в соціальній мережі для підтримки контакту з покупцями.
Якщо ви шиєте одяг, приділяйте особливу увагу клієнтам з нестандартною фігурою — один раз ви порадуєте їх, і вони будуть повертатися за новими предметами гардеробу регулярно.

Дотримуйтесь строки і якість виконання замовлення. Найкраща реклама — сумлінна робота персоналу та ввічливе обслуговування клієнтів.

Швейний бізнес в невеликих обсягах підходить в якості підробітку підприємцям, не готовим брати на себе відповідальність за утримання співробітників. Але при бажанні міні-ательє можливо розширити і перетворити в автоматизовану швейну фабрику, що приносить дохід.