Фінанси

Як давати в борг, щоб його повертали

Борг

Якщо у вас одного разу попросять гроші в борг, згадайте цю статтю. Серійний підприємець Олег Таран розповів, як сам не раз обпалювався, позичаючи гроші, і які цінні уроки з цього виніс.

Епізоди з життя

Вітаю! Мене звуть Олег, і я давав гроші в борг.

15 років тому

Мій родич мені винен грошей. Багато грошей. Вже багато років. Пам’ятаю, як зараз, народження його другої дочки. Щастя. Клопоти. Як би само собою зрозуміле – гроші в борг. Потім ще. Потім переконлива історія про крадіжку борсетки з грошима фірми: «Дай, інакше мені зле буде». Потім кредити і неможливість платити навіть відсотки: «Прошу тебе, спаси від кредитної кабали, а я віддам». Потім. Коли-небудь. Може бути.

2 роки тому

«Друг, у мене проблеми. Пристави заарештували все, що є. Повне блокування життя. Це глухий кут. Звертався всюди, де тільки можна. Нічого. Це край, брат. Виручай. Ти ж християнин, святий обов’язок допомагати один одному. Звичайно, я віддам. Неповернення бути не може. Ти ж мене знаєш, моє слово – закон ».

“Так Так я пам’ятаю. Я ж сказав, що віддам. Так віддам я, віддам, тільки пізніше ».

«Мені соромно, але я ризикнув твоїми грішми і прогорів. Не знаю що робити. Все ще гірше, ніж було. Але моє слово – закон, я ж тобі казав, повторюю ще: закон ».

«Я не знаю, коли віддам … Може, даси ще?»

1 рік тому

“Гей, привіт! У мене важливий період в житті. З’явився шанс почати свій бізнес. Побачив нішу. Домовився з орендодавцем. Постачальники вже чекають оплати. Бракує буквально декількох сотень тисяч. Дай. Віддам через чотири місяці. Назви будь-який відсоток – це гарантія, що я не затягну. Я ж на бізнес. Та хоч все в заставу бери. Спасибі, виручив! »

«Ти знаєш, що щось пішло не так. Не можу віддати в термін. Давай пізніше”.

«Я був поза зоною доступу».

«Мене дратує, коли ти дзвониш …»

Тиша.

Чому таке відбувається

Гроші взяти просто. Як в кав’ярню сходити. Люди беруть в борг, і 90% з них не знають, як будуть повертати, а що залишилися 10% думають, що знають. Що у них в голові? Чим вони керуються, якими принципами і який мораллю живуть? З цього моменту у них починаються проблеми і нове «цікаве» життя.

Гроші дати важко. Це важче, ніж відмовити. Тому що ти знаєш, що чекає людина, і, швидше за все, її втратиш. Ти втратиш партнера, друга, родича. На твоїх очах він перетвориться в нуль. Тебе чекає натягнутість у відносинах. Брехня. Важка правда. Але, знаючи це, ми все одно даємо в борг.

Чому ми це робимо? Може бути, тому що розуміємо ціну шансу? Шансу заробити, щось змінити або змінитися. Даючи шанс людині, ми даємо шанс і собі стати кращим.

А якщо так, то ми давали, даємо і даватимемо шанси. Тоді питання в тому, як це робити правильно, щоб потім не було боляче.

Як давати в борг, щоб повернули

Зробіть все можливе, щоб боржник видав вам розписку, в якій власноруч написав свої паспортні дані, суму та умови боргу, термін повернення. Розписка доречна завжди при невеликих сумах боргу, скажімо, до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Якщо дали в борг понад 100 тисяч гривень, краще розписки може бути тільки договір позики. І добре, якщо в ньому передбачається застава цінних речей або майна, наприклад автомобіля. У разі неповернення боржник буде зобов’язаний укласти з вами договір купівлі-продажу автомобіля на суму боргу.

Що робити, якщо борг не повертають

1. Надішліть претензію

Якщо боржник написав розписку або уклав договір позики, але грошей не повернув, насамперед обов’язково напишіть і відправте йому поштою претензію з вимогою повернути борг. У претензії попередьте його про перспективу судових розглядів, компенсації держмита та судових витрат, індексації боргу і сплати відсотків за ставкою рефінансування за весь період прострочення. Тепер у боржника є 30 днів для розрахунків, протягом яких ймовірність повернення підвищується до 50%.

2. Напишіть заяву про винесення судового наказу

Якщо попередній спосіб не допоміг, через 30 днів сміливо пишіть заяву про винесення судового наказу. Далі в ваших інтересах діятимуть судові пристави. Імовірність повернення підвищується до 75%.

3. Подавайте позов

Якщо і це не допомогло – хай живе наш суд, найгуманніший суд у світі! У цьому випадку ймовірність повернення підвищується до 99%. Але варто пам’ятати: якщо у боржника немає джерел доходу і майна, історія може закінчитися нічим або розтягнутися на невизначений період.

4. Поступіть борг професіоналам

За договором уступки прав вимоги ваш боржник стане їх боржником, а ви отримаєте свої гроші за вирахуванням винагороди.

Ну і, мабуть, останні два варіанти, якщо немає розписки або договору позики.

5. Зробіть так, щоб боржник сам щиро захотів віддати гроші

Це складно. Не у всіх вийде і не з усіма спрацює. Завдання – донести до розуму боржника, що з безповоротним боргом не буде везіння, удачі, а, отже, успіху. Щоб повернути фортуну до себе обличчям, треба звільнити себе від обов’язку. З таким розумінням ситуації боржник змінює мислення і робить надзусилля для звільнення себе від клінічних невдач.

6. Вибачте

Це дуже важливо для людини, яка дала гроші. Прощення означає новий етап в житті давшого. Обривається нитка з боржником, яка психологічно важка. Вона постійно нагадує про борг, про людину, яка перестала для тебе існувати. Вона виснажує і не дає спокійно жити. Коли ти її обриваєш – обриваєш весь негатив, переш ластиком всю історію. У тебе знову чистий аркуш, і на нього можна нанести нові яскраві фарби.

Це випадки з мого життя. А скільки таких історій? Упевнений, у вас теж є. Саме час поділитися.

Залишити коментар