Натхнення

9 порад тим, хто хоче перестати боятися і почати діяти

Страх

Прийнято вважати, що страх – ознака малодушності і нестачі самовладання. І все ж боятися – це нормально і навіть корисно. Ми розповімо, як правильно поводитися зі своєю тривогою.

Що б ви зробили – неважливо, життя це стосується чи роботи, – якби нічого не боялися? Таке просте запитання пробуджує незліченну кількість фантазій, бажань і жалю.

Якщо боязнь зазнати невдачі або здатися цілковитим ідіотом хоч раз утримувала вас від того, до чого закликало серце, вам стане в нагоді дуже важлива порада від бізнес-консультанта Сандея Брюгманна (Sandja Brugmann). Не потрібно боротися зі страхом. Просто прийміть його і не дозволяйте переживань гальмувати вас на шляху до мрії.

Зазвичай ми розглядаємо страх як неприємну емоцію, зіткнення з якою всіма силами намагаємося уникнути. Страх буквально паралізує, тому інстинкти волею-неволею переключаються в режим виживання. На жаль, така поведінка може спричинити за собою вчинки, які не мають нічого спільного з рухом до наших цілей.

Сандей Брюгманн

Іншими словами, якщо дозволити страху управляти вами, про успіх можна забути.

Особливо це небезпечно для підприємців. Ведення бізнесу – справа досить лякаюча і хвилююча сама по собі: тут і необхідність брати на себе фінансові зобов’язання, і спілкування з невдоволеними клієнтами або підлеглими, і усвідомлення того, що прийняті рішення впливають не тільки на ваш добробут, а й на життя інших людей.

З іншого боку, зазначає Брюгманн, страх – емоція, властива людині від природи. Раз і назавжди звільнитися від нього у вас не вийде, та це й не потрібно.

Перед нами не стоїть завдання приборкати страх і не допускати надалі його появи. Наша мета – зрозуміти, що він собою являє, і навчитися діяти, спираючись на силу волі і не ховаючи голову в пісок.

Річард Бренсон (Richard Branson) сформулював ту ж саму думку трохи інакше.

Страх часом змушує обмочитися, але відвага змушує діяти навіть в мокрих штанях.

Річард Бренсон

Метафора не сама витончена, але суть передає абсолютно вірно: не відмовляйтеся від мрії через страхи, просто прийміть їх як частину життя. Ось кілька порад, які допоможуть перестати боятися і почати щось робити.

1. Прийміть свій страх

«Що, якщо я скажу, що ваш страх – це дар?» – задається питанням Брюгманн. Біль і напруга допомагають нам наповнити життя справжньою глибиною, адже без всього цього воно було б нудним. Страх вказує напрямок росту і в підсумку допомагає зрозуміти, хто ви насправді. Коли ми розглядаємо страх з цієї точки зору, він викликає цікавість або навіть подяку.

2. Контролюйте інстинкти

Стикаючись з чимось страшним, люди зазвичай демонструють один з наступних типів поведінки: намагаються боротися, біжать без оглядки або впадають в ступор. Якщо ви помічали за собою таке, знайте: вами керують інстинкти. Саме вони змушують нас довірити прийняття рішень страху. Що з цього вийде? Точно нічого хорошого.

3. Сприймайте кожну ситуацію як свій вибір

Підприємці знають: часто все обертається так, як ви навіть і не планували. Як говорив Екхарт Толле (Eckhart Tolle), «що б теперішній момент вам не приніс, ставтеся до цього як до вашого власного вибору». І для вас, і для вашої команди це найгуманніший спосіб впоратися з тим, що трапилося. Повністю приймаючи стан справ, ви позбавляєте себе від різних форм емоційного опору, в тому числі і від страху.

4. Віддавайте роботі все, що у вас є

Мова не про заощадження під подушкою, мається на увазі здатність максимально повно занурюватися в роботу. Це те, як легко ви включаєтеся у взаємодію з колегами і активуєте свої розумові здібності, щоб поглянути на проблему з нестандартної точки зору і знайти творчий спосіб її вирішення.

5. Позитивно ставитеся до заперечень і критики

«Якщо ви робите щось по-справжньому нове, приготуйтеся до того, що прихильники традиційного мислення будуть сприймати це в штики», – каже Брюгманн. Створюючи то, чого раніше не було, ви кидаєте виклик існуючому стану справ. Одних нововведення лякають, а інших змушують засоромитися, що вони самі до цього не додумалися.

Свій успіх ви можете вимірювати кількістю отриманої критики.

Сандей Брюгманн

6. Примусьте страх і невдачі працювати на вас

Якщо ви, як і більшість людей, боїтеся програти, зробіть страх своїм помічником. Що для цього потрібно? Сандей Брюгманн радить переглянути саме визначення невдачі. «Провал для мене – це не пряма протилежність успіху, провал – це те, що трапиться, якщо я не вийду зі своєї зони комфорту».

Погляньте на будь-яку справу під таким кутом, і страх потерпіти невдачу змусити вас діяти.

7. Не дозволяйте зайвим думкам взяти верх

У вас ніколи не вийде контролювати все, що відбувається, але ви вільні вибирати, як реагувати на це. Коли трапляється щось погане, ми схильні шукати причину того, що сталося в собі.

Наприклад, ви довго працювали над запуском масштабного проекту або вели переговори з незговірливим клієнтом, але в підсумку все пішло прахом. Чи означає це, що проект або ідея були так собі? Ні. Це взагалі нічого не говорить про вас як про особистість, тому не мучити себе рефлексією даремно. Подумайте краще, яким буде наступний крок до досягнення мети. І пам’ятайте: ваш шлях до успіху ні в якому разі не пов’язаний лише з одною певною людиною або можливістю.

8. Навчіться чути свій страх

Намагайтеся якомога раніше розпізнати ознаки страху і зрозуміти, як він впливає на вас. Так, це не так-то просто. Сандей Брюгманн вважає, що роз’яснити собі, хто ж ми насправді, – одне з найскладніших завдань. Найбільша брехня, в істинність якої ми віримо самі і змушуємо вірити інших, – уявлення про себе як про цілісну і незмінну особистість.

На ділі ж ми складаємося з безлічі субособистостей. Наше завдання – гарненько вивчити кожну з них, відшукавши позитивні риси і ті, що варто підкоригувати. Осуду тут немає місця. Це лише шлях до зростання, змін, вмінню приборкати страх і робити зважений вибір, грунтуючись на своїй внутрішній силі.

9. Знайдіть спокій в серці шторму

«Знайдіть в собі стійке і збалансоване положення і залишайтеся в ньому якомога довше», – радить Сандей Брюгманн. Це точка вашої впевненості в собі, саме тут ви можете черпати сили для того, щоб слідувати до мети в періоди злетів і падінь на роботі і в особистому житті.

Якщо ваше благополуччя, спокій і щастя залежать виключно від зовнішніх факторів, рівень стресу буде занадто високий і в кінці кінців стане перешкодою на шляху до успіху.

Відмовтеся від орієнтації на події. Так ви зможете йти обраним курсом як завгодно довго. Ви знайдете здатність приймати правильні рішення і перестанете відкладати їх на потім, виправдовуючись страхом і породженною ним напругою.

Залишити коментар