Наука

Вчені виявили взаємозв’язок між мозком людини і Всесвіту

Нейрони

Незважаючи на розвиток технологій, людський мозок як і раніше таїть багато загадок, відповісти на які сучасна наука все ще не може. На думку дослідників, мозок людини може виявитися куди складнішим, адже вони виявили, що він багато в чому схожий на Всесвіт.

В ході нового дослідження астрофізика з Болонського університету Франко Вацца і нейрохірурга з Веронського університету Альберто Фелетті з’ясувалося, що структура Всесвіту схожа на нейронні мережі в людському мозку. За їх словами, різниця між об’єктами становить 27 порядків величини, але тим часом вони демонструють схожі рівні складності і самоорганізації.

Нейрони

Нейрони мозку (ліворуч) і Всесвіт (праворуч)

У мозку знаходиться близько 69 мільярдів нейронів, а Всесвіт складається як мінімум з 100 мільярдів галактик, пов’язаних один з одним космічною павутиною. І галактики, і нейрони складають близько 30% від загальної маси Всесвіту і мозку відповідно. І галактики, і нейрони розташовуються як намистинки на нитках. Відомо, що в космосі 70% маси займає темна енергія, що еквівалентно такому ж об’єму води в мозку.

“Ми розрахували спектральну щільність обох систем. Наш аналіз показав, що розподіл коливань в нейронній мережі мозочка в масштабі від 1 мкрм до 0,1 мм слід тієї ж прогресії розподілу матерії в космічній павутині. Звичайно, в більшому масштабі, від 5 млн до 500 млн світлових років”, — діляться підсумками дослідники.

За словами вчених, системи схожі за багатьма параметрами: середня кількість з’єднань в кожному вузлі і тенденція кластеризації декількох з’єднань у відповідних центральних вузлах всередині мережі. Пояснити подібний феномен поки складно. Цілком можливо, що це пов’язано з аналогічними фізичними силами, що впливають як в малих, так і у великих масштабах.

Команда сподівається, що результати дослідження можуть призвести до нових методів аналізу як в космології, так і в нейрохірургії, і це дозволить вченим краще зрозуміти, як такі структури розвивалися з часом.

Джерело: futurism.com