Перфекціонізм

Як позбутися від перфекціонізму і перестати топтатися на місці

Перфекціонізм гальмує ваш прогрес: самозабутньо працюючи над незначними завданнями, ви тільки втрачаєте час. Про те, як зрозуміти, що важливо насправді, і почати рухатися до успіху семимильними кроками, говоримо сьогодні.

Страх перед невдачею сильно заважає роботі. Багато успішних людей відмовилися від перфекціонізму. І це не дивно: кожен день їм доводиться приймати безліч термінових і важливих рішень. Якби хірурги робили щось, тільки будучи впевненими на 100%, кладовище кожного з них було б куди більше.

У 2010 році на стіні головного офісу Facebook з’явився напис «Зроблене краще досконалого» (Done is better than perfect). Вона покликана нагадувати співробітникам про те, що перфекціонізм спустошує і не приносить користі.

Мотивуючий слоган на стіні в офісі Facebook

Що, якби Facebook не запускали, поки він не став би «досконалим»? Швидше за все, ця соціальна мережа досі б не з’явилася.

Звідки береться перфекціонізм

Боб Позен (Bob Pozen), автор книги Extreme Productivity, на першій лекції курсу по продуктивності запитує студентів, чи вважають вони себе перфекціоністами. Зазвичай близько половини учнів відповідають ствердно і розповідають про вимогливих батьків або вчителів, які вбили їм у голову, що завдання потрібно виконувати з точністю і акуратністю.

Я вважаю, що люди не народжуються перфекціоністами, але сім’я, школа, оточення допомагають їм засвоїти такий образ думок. І оскільки це звичка, від неї можна позбутися.

Боб Позен

Велика проблема перфекционістів в тому, що вони витрачають занадто багато часу на виконання завдань, які не настільки важливі або не вимагають такого ретельного підходу. Тому їм не вистачає часу: в робочому дні занадто мало годин, щоб довести до досконалості все.

Як боротися з перфекціонізмом

Елізабет Грейс Сондерс (Elizabeth Grace Saunders), автор книги How to Invest Your Time Like Money, працює консультантом по тайм-менеджменту, допомагаючи людям позбутися від потреби бути досконалими і почати витрачати час на дійсно важливі речі. Вона пропонує кілька способів позбавлення від перфекціонізму.

Не вішайте ярлики

Замість того щоб називати себе перфекціоністом, говоріть, що ви «іноді схильні діяти як перфекціоніст». Так ви як би дозволяєте собі чинити по-іншому.

Визнайте, що перфекціонізм заважає вам

Тепер важливо усвідомити, що, віддаючи всього себе чомусь одному, ви забуваєте про інші області, що вимагають вашої уваги. Так, перфекціоністи іноді просто не роблять потрібних речей або роблять їх занадто пізно, і це заважає їм досягти успіху. Якби вони відразу опустили планку, все було б по-іншому.

Обмежуйте себе

Перфекціоніст буде працювати над завданням, поки не доб’ється «ідеального» результату, і не важливо, скільки часу це займе. А тому Сондерс радить встановлювати дедлайни.

Відведіть кожній задачі певний час (краще, якщо його буде в два рази менше, ніж зазвичай) і стежте за своєю швидкістю, щоб укластися в термін.

Ця порада допоміг багатьом людям позбутися від перфекціонізму. Вони усвідомили, що не зробити щось ідеально не означає бути лінивим і байдужим до результатів роботи. Ви просто дивіться на свій часовий бюджет і говорите: «Гаразд, скільки часу я можу виділити на це завдання, щоб отримати хороший результат?»

Розподіляйте час за допомогою ІНО

Часто перфекціоністи просто не розуміють, що різні завдання вимагають різної кількості часу і зусиль. Щоб розподілити справи за ступенем важливості, Сондерс радить використовувати техніку ІНО:

  • Інвестиційні завдання: рентабельність висока, витрати часу окупляться сторицею.
  • Нейтральні завдання: ви отримуєте стільки, скільки вкладаєте (приклад: зустрічі з колегами та стандартні звіти).
  • Оптимізовані завдання: результат не залежить від витрат часу (приклад: розбір електронної пошти).

Розподіливши завдання, ви зрозумієте, чому варто приділяти більше часу. Якщо робота з електронною поштою відноситься до оптимізованих завдань, ви не повинні перечитувати і переписувати лист три-чотири рази: це час знадобиться для справ з першої групи.

Ось кілька важливих питань, які допоможуть визначити, до якої категорії потрібно віднести конкретне завдання:

  1. Це важливо для мене?
  2. Якщо так, то наскільки?
  3. Чи варто виконувати завдання на високому рівні, а не як вийде? Чи окупляться старання?
  4. Який мінімальний набір дій?
  5. Скільки часу у мене є на це завдання?

А ви вважаєте себе перфекціоністом? Це не заважає вам жити?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *